Cumartesi, Mayıs 18, 2024
Ana SayfaGündemHaberAnkara Kulübü tarafından yaşatılan Ferfene etkinliğine yarenler de katıldı

Ankara Kulübü tarafından yaşatılan Ferfene etkinliğine yarenler de katıldı

Spread the love

Ankara Kulübü Derneği tarafından düzenlenen geleneksel “Ferfene” etkinliği,  yarenlerin de katılımıyla oldukça keyifli bir ortamda gerçekleşti.

Ankara Kulübü Derneği’nin Ferfene etkinliğine, çeşitli il ve ilçelerden gelen yarenler de eşlik etti.

Ankara Kulübü’nün Ankara Konağı’nda gerçekleştirilen Ferfene etkinliğine, Kütahya Simav Sarı ve Mor Zeybekler Yarenleri Derneği Yaren Başı Rıza Mert ve yarenleri – Afyon Sandıklı İlçesi Kültür Varlıklarını Koruma ve Yaşatma Derneği Başkanı Ekrem Çavuş ve yarenleri – Anadolu Sohbet Gelenekleri Yaren Dernekleri Federasyonu Başkanı Ahmet Apsarılıoğlu, Çankırı Ahi Yaran Meclisi Gençlik, Eğitim, Kültür ve Dayanışma Derneği Başkan Yrd. Mehmet Güdük ile Yaren Başı Mehmet Özkan ve yarenleri ile  Çankırı Oğuz Boyları Yaren Derneği Başkanı Recep Deneci de katılım gösterdi. 

‘KÜLTÜR ELÇİLERİYİZ’

Yarenleri Ferfene etkinliğinde ağırlamaktan büyük memnuniyet duyduklarını belirten Ankara Kulübü Derneği Genel Başkanı Dr. Metin Özaslan, zengin bir kültürel birikime sahip olduklarını ve bu anlamda kendi yörelerinin kültürünü yaşatmaya çalıştıklarını anlattığı konuşmasında; “Adeta bir kültür elçisi olarak gerçekleştirdiğimiz çalışmalarla tarihi kültürel mirasımızın yaşatılması ve genç kuşaklara aktarılmasına ve ülkemizin sahip olduğu kadim tarihi kültürel değerlerimizin yurt içi olduğu  kadar  yurt dışında da daha çok tanınmasına vesile oluyor, bu anlamda gerçekleştirilen çalışmalar ile önemli katkılar sunuyoruz. İnşallah bundan sonra da kadim değerlerimizi el ele, gönül gönüle vererek yaşatmaya devam edeceğiz.” dedi.

Yarenlerin selamlama ve tanıtım konuşmalarının ardından Ankara Kulübü Ferfene etkinliğinde sazlar eşliğinde Ankara türküleri söylendi,  Seymenlerin vazgeçilmez oyunları oynandı. Programın devamında konuk yarenler tarafından ise kendi yörelerine özgü müzikler eşliğinde oyunlar sergilendi.

Ankara Kulübü yönetiminden bir heyetin de iştiraki ile birlikte yarenler, aynı gün içerisinde Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde (TBMM) görevine başlayan kendi bölgelerinin milletvekillerine tebrik ve hayırlı olsun ziyaretinde bulundu.

Hbr-Aysun Yılmaz Benli

İLGİLİ YAZILAR
- Advertisment -

SON DAKİKA

SON YORUMLAR