Cuma, Mayıs 24, 2024
Ana SayfaGündemHaberANITKABİR’E CAMİ YAPILACAK İDDİALARINA ABB’DEN YANIT

ANITKABİR’E CAMİ YAPILACAK İDDİALARINA ABB’DEN YANIT

Spread the love

 ABB “BÜYÜK ÖNDER MUSTAFA KEMAL ATATÜRK VE HATIRALARINA SAYGILI BİR ŞEKİLDE ANKARA’YA HİZMET ETMEYİ SÜRDÜRECEKTİR”

 

 

Ankara Büyükşehir Belediyesi ‘Anıtkabir’e cami yapılacak’ haberleri üzerine ‘alanın Anıtkabir yerleşkesi ve çevresiyle ilgisinin bulunmadığını açıkladı. Belediyenin Twitter hesabında yapılan açıklama  “Ankara Büyükşehir Belediyesi yönetimi, bugüne dek olduğu gibi bundan sonra da Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk ve hatıralarına saygılı bir şekilde Ankara’ya hizmet etmeyi sürdürecektir.”ifadelerine yer verdi.

 

 

 

 

 

 

Ankara Büyükşehir Belediyesi, “Anıtkabir’e 300 metre mesafedeki 35 bin metrekarelik bölgeye cami yapılacak” başlıklı haberlerle ilgili yazılı açıklama yaptı.

‘MESAFESİ BİR KİLOMETRE DAHA FAZLA’

Belediyenin Twitter hesabında yapılan açıklama şöyle: “Büyükşehir Belediye Meclisi’nde oybirliğiyle alınan karardaki alanın Anıtkabir yerleşkesi ve çevresi ile hiçbir ilgisi bulunmamaktadır. Cami yapılacak alan Gazi Mahallesi’nde olup, zaten halihazırda yerleşimin olduğu bir bölgedir. Anıtkabir’e olan mesafesi de 300 metre değil, 1 kilometreden daha fazladır.

‘SİLÜETİNİ ETKİLEMEYECEĞİ AÇIK’

İmar planı değişikliği yapılan alanın zemin kotu yüksekliği yaklaşık 856 metredir. Anıtkabir’in bulunduğu alanın zemin kotu ise yaklaşık 906 metredir. Aradaki yükseklik farkı 50 metredir. Anıtkabir’in yapı yüksekliğinin 22 metre olduğu da göz önüne alındığında cami yapılması düşünülen alanda yapılacak yapının Anıtkabir silüetini etkilemeyeceği açıktır.

‘İTİRAZLAR TİTİZLİKLE DEĞERLENDİRİLECEK’

Söz konusu alana ilişkin plan değişikliği onay süreci devam etmektedir. İmar planı değişikliği henüz kesinleşmemiştir. Askı sürecinde olan plana yapılacak itirazlar titizlikle değerlendirilecektir. Ankara Büyükşehir Belediyesi yönetimi, bugüne dek olduğu gibi bundan sonra da Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk ve hatıralarına saygılı bir şekilde Ankara’ya hizmet etmeyi sürdürecektir.”ifadelerine yer verildi.

HBR AYSUN YILMAZ BENLİ

 

İLGİLİ YAZILAR
- Advertisment -

SON DAKİKA

SON YORUMLAR