Cumartesi, Mayıs 18, 2024
Ana SayfaGündemHaberAile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Göktaş, Darülaceze ve Huzurevi Sakinleriyle Bayramlaştı

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Göktaş, Darülaceze ve Huzurevi Sakinleriyle Bayramlaştı

Spread the love


Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Mahinur Özdemir Göktaş, “Tarihimize baktığımızda, sosyal hizmetler anlamında dünyanın çok az ülkesine nasip olacak derecede zengin ve köklü bir geçmişe sahibiz. Darülaceze gibi sosyal hizmetler alanında dünyaya örnek çok önemli hizmet modellerimiz var.” dedi

Bakan Mahinur Özdemir Göktaş, Darülaceze Başkanlığındaki ziyaretinde kurum sakinleri ile buradaki gönüllü ve çalışanlarla bayramlaştı.

Burada yaptığı konuşmada Göktaş, bayram günü Darülaceze sakinleriyle bir arada bulunmaktan mutluluk duyduğunu belirterek, Darülaceze sakinleri, gönüllüleri ve çalışanlarının bayramını kutladı.

Darülaceze’nin Bakanlığın en kıymetli kurumlarından olduğunu dile getiren Göktaş, Sultan II. Abdülhamid’in mirası olan bu kurumun çatısı altında kimsesizlere, yaşlılara ve çocuklara bir şefkat kapısı olarak 128 yıldır kucak açtıklarını anlattı.

Bakan Göktaş, bu mirası kuşaklar ötesine taşıyacak projeler ile ecdada yakışır bir nesil olma çabası içinde olduklarını ifade etti.

Vatandaşın hayat kalitesini yükseltmeyi ve refahını artırmayı öncelediklerini söyleyen Göktaş, “Bu bilinçle her bir vatandaşımıza güven içinde yaşayabileceği, huzurlu bir ortam sağlamak için çalışıyoruz. Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı olarak biz 85 milyon vatandaşımızın doğrudan muhatabıyız. Vatandaşlarımızın devlet ile temasındaki ilk kapılardan birisiyiz. Bu anlayışla sosyal hizmetlerimizi her bir vatandaşımıza ihtiyaçlarını karşılayacak şekilde ulaştırmak için çalışıyoruz.” dedi.

“Sosyal Hizmet Şehri”ne En İyi Kamu Hizmeti Mimarisi kategorisinde ödül

Toplumu oluşturan her bir ferde ulaşmanın ve sosyal refahı paylaşmanın Bakanlıklarının temel felsefesi olduğuna işaret eden Göktaş, şöyle konuştu:

“Tarihimize baktığımızda, sosyal hizmetler anlamında, dünyanın çok az ülkesine nasip olacak derecede zengin ve köklü bir geçmişe sahibiz. Darülaceze gibi sosyal hizmetler alanında dünyaya örnek çok önemli hizmet modellerimiz var. Yaklaşık 600 vatandaşımıza hizmet veren Darülaceze, kuruluşundan bu yana 30 bini çocuk olmak üzere toplam 72 bin kişiye din, dil, ırk, cinsiyet ayrımı yapmadan sosyal hizmet sundu. Dünyada tek örnek olacak şekilde tasarlanmış Darülaceze Sosyal Hizmet Şehri; sağlıklı veya yatağa bağımlı kişiler, çocuklar için oluşturulan yaşam alanları ile hizmet verecek. Ayrıca rehabilitasyon ünitesi, cami, kilise ve havranın yer aldığı ibadethanelerine kadar tüm birimleri içerecek. İnşallah yakın bir gelecekte de hizmet vermeye başlayacak, heyecanla bekliyoruz. Sosyal Hizmet Şehrimiz birçok fonksiyonu içinde barındıracak; göletleriyle havuzlarıyla rehabilitasyon alanlarıyla sakinlerimizin vakit geçireceği alanlar olacak. Çeşitli atölyelere, uluslararası konferanslara ev sahipliği yapacak kapasitede birçok komplekslere sahip. Sanat alanları ve bir şehrin ihtiyaç duyacağı birçok imkanı da içinde barındıracak.”

“Sosyal Hizmet Şehri” projesinin dünyanın en saygın gayrimenkul ödüllerinden International Property Awards’da ödüle layık görüldüğüne işaret eden Göktaş, “Projemiz ülkemiz adına En İyi Kamu Hizmeti Mimarisi kategorisinde 27 Haziran’da Londra’da ödül aldı. Bu ödül bizler için ayrı bir gurur vesilesi oldu.” dedi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın liderliğinde AK Parti hükümetlerinde sosyal yardımlar ve sosyal hizmetlerde büyük dönüşümler gerçekleştirildiğini belirten Göktaş, özgün hizmet modelleri geliştirdiklerini, sosyal yardımlar ve sosyal hizmetleri sistematikleştirip başarıyla uyguladıklarını söyledi.

Bakan Göktaş, Türkiye Yüzyılı’nda “her yaş için toplum” diyerek atacakları adımlarla geçmişle bağı koparmadan, yaşlıların topluma kattığı değerin farkında olarak geleceği inşa edeceklerini dile getirerek “Gelişen dünyayla uyumlu olarak hayata geçireceğimiz politika ve hizmetlerimiz ile yaşlılarımızın insanlık onuruna yaraşır bir yaşam sürmeleri için çalışmalarımıza devam edeceğiz. Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı olarak toplumumuzun tüm hassas gruplarına Türkiye Yüzyılı hedefleri doğrultusunda samimiyetle azimle ve kararlılıkla tüm kadrolarımızla dün olduğu gibi bugün de hizmet etmeye devam edeceğiz.” değerlendirmesinde bulundu.

Darülaceze Başkanı Hamza Cebeci de “Sosyal Hizmet Şehri” projesinin dünyaya örnek olacak, Darülaceze’yi dünya çapında tanıtacak ve duyuracak bir hareketin başlangıcı olacağına inandığını söyledi.

Bakan Göktaş, bayram ziyareti kapsamında Darülaceze sakinleri, gönüllüleri ve çalışanlarıyla hatıra fotoğrafı çektirdi.

“Hizmetlerimizi toplumsal yapımıza uygun şekilde planlıyoruz”

Ardından Bahçelievler Huzurevine geçen Bakan Göktaş, huzurevinde kalan vatandaşlarla tek tek tokalaşarak bayramlarını kutladı.

Burada konuşan Göktaş, Kurban Bayramı vesilesiyle huzurevi sakinleriyle bir arada bulunmanın mutluluğunu yaşadığını belirterek “Bizler büyüklerimizin duasıyla ayakta duran, onların gölgesinde dinlenen, büyüklerinden aldığı nasihatlerle geleceğine yön veren, çalışan, üreten bir Türkiye olmaya devam edeceğiz. Bilgeliğinize, öngörülerinize, tecrübelerinize her zaman ihtiyaç duyuyoruz. Yaşam şartlarınızı iyileştirmek, sizlere daha iyi imkan sunmak için gereken tüm adımları atıyoruz ve atmaya devam edeceğiz.” diye konuştu.

Toplumun her bireyinin hayat kalitesini yükseltmek için çalıştıklarını anlatan Göktaş, “Bu anlamda siz değerli büyüklerimizin ihtiyaçlarının çeşitliliğini, özgünlüğünü ve farklılığını göz önünde bulunduruyoruz. Hizmetlerimizi toplumsal yapımıza uygun, hem siz büyüklerimizin hem de sizlere bakım veren personelimizin işlerini kolaylaştıracak şekilde planlıyoruz.” ifadelerini kullandı.

Bakan Göktaş, huzurevi sakinlerine hizmet veren personel ve kurumların yöneticilerine teşekkür etti.

Konuşmasının ardından huzurevi sakinleriyle sohbet eden Göktaş, onlara çeşitli hediyeler verdi.Hbr-Ali Köksal

İLGİLİ YAZILAR
- Advertisment -

SON DAKİKA

SON YORUMLAR