Perşembe, Şubat 22, 2024
Ana SayfaGündemHaberAFET BÖLGESİNDEKİ BARAJ, GÖLET VE YAĞIŞ HAVZALARINA İHA’LAR İLE SIKI TAKİP

AFET BÖLGESİNDEKİ BARAJ, GÖLET VE YAĞIŞ HAVZALARINA İHA’LAR İLE SIKI TAKİP

Spread the love

KAHRAMANMARAŞ MERKEZLİ DEPREMLERDEN ETKİLENEN İLLERDEKİ YAĞIŞ HAVZALARI, BARAJ VE GÖLETLER İLE İSALE HATLARI TARIM VE ORMAN BAKANLIĞINA BAĞLI DSİ GENEL MÜDÜRLÜĞÜNÜN İNSANSIZ HAVA ARAÇLARIYLA YAKINDAN TAKİP EDİLİYOR.

AFETTEN ETKİLENEN İLLERDE SU KAYNAKLARI VE TESİSLERİN İNCELENMESİ AMACIYLA DEVLET SU İŞLERİ GENEL MÜDÜRLÜĞÜ ETÜT PLANLAMA VE TAHSİSLER DAİRESİ HARİTA ŞUBE MÜDÜRLÜĞÜNDE GÖREVLİ HARİTA MÜHENDİSLERİ BÖLGEYE İNTİKAL ETTİRİLDİ.

DEPREM BÖLGESİNDE BULUNAN YAĞIŞ HAVZALARI, BARAJ VE GÖLETLER İLE İSALE HATLARININ İNCELEMESİ AMACIYLA KURUMUN ENVANTERİNDE BULUNAN SABİT VE DÖNER KANATLI İNSANSIZ HAVA ARAÇLARI İLE İLERİ VE YAN BİNDİRMELİ HAVA FOTOĞRAFLARI ÇEKİLDİ.

BU İŞLEMLER SONRASI FOTOGRAMETRİK YÖNTEMLE YÜKSEK ÇÖZÜNÜRLÜKLÜ ORTOFOTO, BARAJ VE GÖLETLERİN 3 BOYUTLU MODELLERİ VE SAYISAL YÜKSEKLİK MODELLERİ ÜRETİLDİ. BU SAYEDE KAR YAĞIŞI GİBİ NEDENLERLE ULAŞIM İMKÂNI OLMAYAN YAĞIŞ HAVZALARINA DAHİ ERİŞİLEREK, TOPOGRAFYAYA TAM HÂKİMİYET SAĞLANDI. BU ÇALIŞMALAR SONRASI ELDE EDİLEN TÜM VERİLER İLE TESİSLERİMİZDE DEPREM KAYNAKLI HERHANGİ BİR PROBLEMİN OLUP OLMADIĞI İVEDİLİKLE TESPİT EDİLDİ.

HÂLİHAZIRDA DEVLET SU İŞLERİ GENEL MÜDÜRLÜĞÜ BÜNYESİNDE BULUNAN 6 ADET SABİT KANATLI İNSANSIZ HAVA ARACI, 4 ADET DÖNER KANATLI İNSANSIZ HAVA ARACI VE 3 ADET LİDAR SENSÖRÜ İLE HARİTA ÜRETİM AMAÇLI HİZMET YÜRÜTÜLÜYOR. BU KAPSAMDA AFETTEN ETKİLENEN BÖLGELERDE ŞU ÇALIŞMALAR GERÇEKLEŞTİRİLDİ:

  • REYHANLI, YARSELİ, KARTALKAYA BARAJLARI VE OSMANİYE ARIKLITAŞ GÖLETİ İÇİN RENKLİ ORTOFOTO VE 3B MODELLERİ YAPILDI.
  • GAZİANTEP İLİNE İÇME SUYU SAĞLAYAN DÜZBAĞ REGÜLATÖRÜNÜN YAĞIŞ HAVZASININ VE İSALE HATTININ DEPREMDEN ETKİLENME DURUMUNUN TESPİTİ İÇİN 3B MODELLERİ VE ORTFOTO HARİTASI ÇIKARILDI.
  • İSLAHİYE’DE HEYELAN OLUŞAN DERE YATAĞINA KAYAN KÜTLE VE KÜTLE GERİSİNDE BİRİKEBİLECEK SU MİKTARININ HACMİ, ALANI VE KONTROLSÜZ OLUŞABİLECEK OLASI TAŞKINI ÖNCEDEN ÖNLEMEK İÇİN 3 BOYUTLU ARAZİ MODELİ OLUŞTURULDU.
  • ANTAKYA HAVAALANI VE ÇEVRESİNDE DSİ SULAMA PROJELERİ İÇİN TESİS EDİLEN YER KONTROL NOKTALARININ STATİK ÖLÇÜMLERİ İLE YATAY VE DÜŞEY HAREKETLERİN ANALİZİ YAPILDI.
  • DEPREMDEN DOLAYI SURİYE TARAFINDAKİ ASİ NEHRİ ÜZERİNDE BULUNAN BARAJLARIN ZARAR GÖRME VEYA KONTROLLÜ/KONTROLSÜZ SU BIRAKMA İHTİMALİNE KARŞI ÜLKEMİZDE YAŞANABİLECEK OLASI TAŞKIN DURUMU FARKLI UYDU GÖRÜNTÜLERİ İLE İZLENDİ.

DEVLET SU İŞLERİ GENEL MÜDÜRLÜĞÜNDE GÖREVLİ ALANINDA UZMAN EKİPLERİN İNCELEMELERİ SONRASI AFET BÖLGESİNDEKİ BARAJ VE GÖLETLERDE HÂLİHAZIRDA MÜDAHALEYİ GEREKTİRECEK ACİL DURUMA RASTLANMADI. EKİPLERİN GÖZLEM VE İNCELEMELERİ İLERİKİ SÜREÇTE DE DEVAM EDECEK.

BAKAN KİRİŞCİ: “İHA’LARIMIZ GÖREVDE”

TARIM VE ORMAN BAKANI PROF. DR. VAHİT KİRİŞCİ, TWİTTER HESABINDAN YAPTIĞI PAYLAŞIMDA, İHA’LARIN BARAJ, GÖLET VE YAĞIŞ HAVZALARININ GÜVENLİĞİ İÇİN GÖREVDE OLDUĞUNU BELİRTEREK, “AFET BÖLGESİNDEKİ BARAJ, GÖLET, YAĞIŞ HAVZALARI VE İSALE HATLARINI, DSİ’DE GÖREVLİ MÜHENDİSLERİMİZCE GELİŞTİRİLEN YÖNTEMLERLE ANLIK OLARAK TAKİP EDİYORUZ.” İFADELERİNİ KULLANDI.

HBR-ALİ KÖKSAL

İLGİLİ YAZILAR
- Advertisment -

SON DAKİKA

SON YORUMLAR