Cumartesi, Haziran 22, 2024
Ana SayfaGündemHaber350 MİLYON TL’LİK DEV ALTYAPI PROJESİ: MAMAK-GÖLBAŞI İÇME SUYU HATTI TAMAMLANDI

350 MİLYON TL’LİK DEV ALTYAPI PROJESİ: MAMAK-GÖLBAŞI İÇME SUYU HATTI TAMAMLANDI

Spread the love

Ankara Büyükşehir Belediyesi ASKİ Genel Müdürlüğü’nün yaklaşık 700 bin kişiye sağlıklı, temiz ve kaliteli içme suyu sağlayacak 350 milyon TL’lik dev projesi tamamlanarak hatta ilk su verildi. Genel Müdür Erdoğan Öztürk, “Mamak-Gölbaşı Arası İçme Suyu Hattı’nı bitirmiş olmanın gururunu yaşıyoruz” dedi.

Ankara merkez ve ilçelerinde eski yönetimin yıllarca ötelediği içme suyu ve altyapı sorunlarını çözmek için gece gündüz yoğun mesai harcayan ASKİ Genel Müdürlüğü, yaklaşık 25 kilometrelik “Mamak-Gölbaşı Arası İçme Suyu Hattı”nı tamamlayarak hatta ilk su akışını sağladı.

Proje sık sık yaşanan su kesintileri nedeniyle sorun yaşayan Gölbaşı ilçe merkezi başta olmak üzere kırsal mahalleler ile birlikte 650-700 bin kişiyi sağlıklı içme suyuna kavuşturdu.

“TÜM ZORLUKLARIN ÜSTESİNDEN GELDİK” 

ASKİ Genel Müdürü Erdoğan Öztürk, teknik ekibi ile birlikte İmrahor bölgesinde yer alan PG1 Pompa İstasyonu ve İçme Suyu Deposu’nda incelemelerde bulundu. Burada projeye ilişkin bilgiler veren Öztürk, şunları kaydetti:

“İvedik İçme Suyu Arıtma Tesisi’mizden suyu alıp Gölbaşı ilçemize su sağlayacak Mamak- Gölbaşı ana iletim hattımızı tamamladık. Testlerimiz de son derece olumlu gidiyor. Şu ana kadar bir sıkıntı yaşanmadı. Zaman zaman ilçe merkezinde çalışmanın verdiği zorluklarla Mamak bölgemizde özellikle belli geçişlerde zorlandık. Eymir güzergâhında da birtakım zorluklar yaşadık ama bunların hepsinin üstesinden geldik. Yaklaşık 700 bin kişiye hitap edecek bir içme suyu hattını bitirmiş olmanın gururunu yaşıyoruz.”

“PROJEYİ KİMSENİN BURNU KANAMADAN TAMAMLADIK”

Öztürk sözlerini, “Bir işi tamamlamaktan ziyade o işi kazasız belasız tamamlamak daha önemli. ASKİ olarak iş süresince çalışma güvenliği ve işçi sağlığı konusunda hassasiyet gösterdik. Kimsenin burnu kanamadan tamamlanan bir proje oldu. İmalatlar başarıyla yapıldı, Tüm Ankaralılara hayırlı olsun” şeklinde sürdürdü.

GÖLBAŞI’NIN SU KESİNTİSİ DERDİ ARTIK TARİHE KARIŞACAK

Proje kapsamında inşaat çalışmaları 28 Şubat 2021 tarihinde Mamak 398. Cadde ve Dereboyu Caddesi’nde başladı. Hattın öncelikle Mamak bölümünde yer alan kısımları tamamlanırken, ASKİ ekipleri ardından çalışmalarını İmrahor Vadisi ve Eymir Gölü güzergâhında sürdürdü. 22 Ocak 2023’te bitirilen projede, tüm testlerin tamamlanması ile ilk su 9 Mart 2023’te verildi. Böylece Mamak ve Gölbaşı ilçeleri arasındaki 24 kilometre 100 metrelik ana iletim hattı,  özellikle yaz aylarında yaşanan su kesintileri ile mağdur olan Gölbaşı halkını rahatlattı.

2 TERFİ İSTASYONU VE 1 SU DEPOSU DA YAPILDI

Yaklaşık 350 milyona mal olan proje, yaklaşık 25 kilometrelik hattın yanı sıra 5 bin metreküp kapasiteli içme suyu deposu ile 2 terfi istasyonu yapımını da içeriyor.

İncek, Beytepe ve Gölbaşı’nın tamamını besleyen hatta zaman zaman arızalar meydana gelebiliyordu. Mamak-Gölbaşı Arası içme Suyu Hattı’nın devreye alınması ile artık Gölbaşı’nda su kesintisi yapılmasına gerek kalmayacak.

İLGİLİ YAZILAR
- Advertisment -

SON DAKİKA

SON YORUMLAR