Cuma, Mart 1, 2024
Ana SayfaGündemHaber12’NCİ SINIFLARDA DEVAM ZORUNLULUĞU YOK

12’NCİ SINIFLARDA DEVAM ZORUNLULUĞU YOK

Spread the love

 YKS’YE RAHAT BİR ŞEKİLDE HAZIRLANABİLİRLER

Spot : Bakan Özer “İkinci dönem sınava girmezse birinci dönemin notu geçerli olacak”

Milli Eğitim Bakanı Özer, 12. sınıf öğrencilerinin devamsızlık sebebiyle sınıfta kalmayacağını açıkladı.Bakan  Özer, öğrencilerin deprem bölgesindeki koşullar iyileştikçe eğitimin istikrarlı bir şekilde devam ettiğini, eğitim ortamlarının da niteliğinin iyi olduğunu gördükçe memleketlerine döndüğünü söyledi.

Milli Eğitim Bakanı Mahmut  Özer, 12’nci sınıfta okuyan öğrencilerin devam durumuna ilişkin “Bu dönem özellikle depremden dolayı travmalı bir süreç yaşandı, sadece 10 ili etkilemedi, hepimiz acı çektik, çocuklarımız acı çektiler, oradaki arkadaşlarını düşündüler, onun için bunu erken açıklayacağız. 12’nci sınıf öğrencilerimizi devamsızlıktan bırakmayacağız, onlar muaf olacaklar, rahat bir şekilde YKS’ye hazırlansınlar.”dedi.

Deprem bölgesinde eğitim gören öğrencilere ilişkin not sistemini de değiştirdiklerini hatırlatan Bakan Özer, şunları kaydetti:”Öğrenci ikinci dönem sınava girmezse birinci dönemin notu geçerli olacak. Eğer devam edip girerse iki seçenek var. O derste birinci dönem notundan düşük alabilir veya yüksek alabilir. Düşük olursa dikkate almayacağız, yüksekse dikkate alacağız. Bu öğrencilerimizin de sınava girmesiyle ilgili motivasyonlarını artıran bir teşvik. Orta öğretimde de tüm çocuklarımızı sorumlu ders sayısına bakmaksızın bir üst sınıfa geçireceğiz.”

“ÖĞRENCİLERİMİZİ ÇOK FAZLA YORMAYACAĞIZ”

kan Özer, Liselere Geçiş Sistemi (LGS) sınavına ilişkin soru üzerine, “Öğrencilerimiz rahat olsunlar, öğrencilerimizi çok fazla yormayacağız” dedi. Deprem bölgesinde 8 ve 12’nci sınıf öğrencileri için 3 bin 450 destekleme ve yetiştirme kurs noktası oluşturduklarını hatırlatan Özer, bölgedeki öğrenciler için desteklerini sürdüreceklerini ifade etti.

Deprem bölgesindeki öğrencilerin sınavlara hazırlanmasına ilişkin Özer, “Bu öğrencilerimiz için oradaki öğretmenlerden ziyade, Bakanlığın soru hazırlama mekanizmalarında çalışan uzman öğretmenlerimizi bölgeye gönderdik. Daha pozitif ayrımcılık yapıyoruz” değerlendirmesinde bulundu.

RAHAT BİR ŞEKİLDE YKS’YE HAZIRLANSINLAR

Bakan Özer, 12’nci sınıfta okuyan öğrencilerin devam durumuna ilişkin bir çalışma yapılıp yapılmayacağının sorulması üzerine, şunları kaydetti:”Bu dönem özellikle depremden dolayı travmalı bir süreç yaşandı, sadece 10 ili etkilemedi, hepimiz acı çektik, çocuklarımız acı çektiler, oradaki arkadaşlarını düşündüler, onun için bunu erken açıklayacağız. 12’nci sınıf öğrencilerimizi devamsızlıktan bırakmayacağız, onlar muaf olacaklar, rahat bir şekilde YKS’ye hazırlansınlar.”

TELAFİ PROGRAMI

Özer, 1 Ağustos ile 1 Eylül arasında deprem bölgesindeki tüm illerde eğitim gören öğrencilere yönelik ilk, orta ve lise düzeyinde telafi programının yapılacağını ifade etti.

İLGİLİ YAZILAR
- Advertisment -

SON DAKİKA

SON YORUMLAR