Pazar, Nisan 21, 2024
Ana SayfaGündem"Depremde yaşanan yıkımdan emlakçılar sorumlu tutulamaz"

“Depremde yaşanan yıkımdan emlakçılar sorumlu tutulamaz”

Spread the love

Ankara Tüm Emlakçılar Meslek Esnaf Odası Başkanı Hakan Akçam, 6 Şubat’ta Kahramanmaraş merkezli meydana gelen 7.7 ve 7.6 büyüklüğündeki telafisi zor acılar yaşatan depremlerin ardından bazı hukukçuların; ‘ortaya çıkan büyük yıkımdan Emlakçılar da sorumlu tutulmalıdır’ anlamındaki sözlerini, talihsiz ifadeler olarak nitelendirdi.

Ankara Tüm Emlakçılar Meslek Esnaf Odası Başkanı Hakan Akçam, depremde yıkılan binalardan dolayı Emlakçıların hukuki yönden kesinlikle bir sorumluluğunun olmadığını belirterek, “Kahramanmaraş merkezli 7.7 ve 7.6 büyüklüğündeki 10 ilde yıkıma neden olan depremlerin ardından basında bazı hukukçuların/avukatların, deprem bölgesinde yıkılan binalarla ilgili müteahhitler ile birlikte sadece mühendislerin değil, daireleri ‘depreme dayanıklı’ adı altında satan ya da kiraya veren Emlak Danışmanlarının da hukuki yönden sorumlu tutulabilecekleri yönündeki açıklamalarını talihsiz bir düşüncenin ifadeleri olarak kabul ediyoruz.

Depremde yıkılan binalardan biz Emlak Danışmanlarını sorumlu tutmaları yanlış bir algı. Önce, ruhsat veren yerel yönetimler, şantiye şefleri, müteahhitler, binayı kontrol eden, kaçak yapıya göz yuman, zemin ve deprem şartlarını göz önüne almayan kurum ve şahıslardan hesap sorulması gerekirken, biz bitmiş binaları satan ya da kiraya verilmesine aracılık eden kişiler olarak yine günah keçisi oluyoruz. Yıkılan binalardan Emlakçıların hukuki yönden kesinlikle bir sorumluluğu söz konusu olamaz. Ülkemizi büyük yasa boğan deprem felaketinin ardından  hayatını kaybeden vatandaşlarımıza Allah’tan rahmet, yakınlarına başsağlığı, yaralılara da acil şifa diliyoruz.” dedi. 

İLGİLİ YAZILAR
- Advertisment -

SON DAKİKA

SON YORUMLAR