Pazartesi, Temmuz 22, 2024
Ana SayfaGündemÇubuk’tan Yardım Seferberliği Devam Ediyor

Çubuk’tan Yardım Seferberliği Devam Ediyor

Spread the love

‘’Asrın felaketi’’ olarak nitelenen Kahramanmaraş merkezli 10 ili etkileyen 7,7 ve 7,6 büyüklüğündeki depremlerin ardından Çubuk’tan yardım kampanyaları devam ediyor.
Çubuk Kaymakamlığı ve Çubuk Belediyesi öncülüğünde ilçedeki tüm sivil toplum kuruluşlarının katılımıyla oluşturulan ‘Çubuk Yardım Eli Platformu’ tarafından toplanan yardım malzemeleri ÇubukBazarı altındaki Esenlik Hayır Çarşı’na getiriyor.
İlçede yardı malzemeleri Çubuk Belediyesi personellerinin ve gönüllülerin çalışmasıyla toplanıyor. İlçedeki kampanyada toplanan yardımların tanzim edilmesi, paketlenmesi ve tırlara yüklenmesine destek veren ekipler gece gündüz demeden çalışıyor.
ÇubukPazarı altındaki Esenlik Hayır Çarşı’nı ziyaret eden Çubuk Belediye Başkanı Baki Demirbaş, burada çalışanlara teşekkür etti.
İlçede herkesin deprem bölgesi için adeta seferber olduğunu kaydeden Başkan Demirbaş, ‘’Allah razı olsun tüm ilçe halkımızdan. İlçedeki herkes maddi veya manevi olarak yardım etmek için adeta yarışıyor. İlçemizden bugüne kadar 39 araçlık insani yardım malzemesi bölgeye gönderdik. Belediyemizden teknik ekiple birlikte iş makinaları, su tankeri, çekici gibi araçları da bölgeye gönderdik. Bunun yanında gönüllülerimizden oluşan ekiplerde bölgede arama ve kurtarma çalışmalarına devam ediyor. Allah hepsinden razı olsun.’’ dedi.
Başkan Demirbaş, depremin hemen ardından Çubuk Belediyesi olarak 1 kamyon, 5 ekskavatör, 7 çekici, 6 kepçe, 2 lojistik araç, 1 kırıcı kepçe, 1 vinç 1 su tankeri ve 38 personelini depremin yaralarını sarmak için bölgeye gönderildiğini sözlerine ekledi.
-‘’Haydi Çubuk, iyilik sensiz olmaz. Yürek bir ise, acıda birdir. Gelin yaralarımızı birlikte saralım’’ sloganıyla başlatılan yardım kampanyasına destek çığ gibi büyüyor.
-Çubuk Halkı Seferber Oldu
Öte yandan ilçede deprem nedeniyle Türk Kızılay’ı ve İHH Çubuk Şubesi ekipleri ile deprem nedeniyle eğitimlerine ara verilen öğrenciler destek kampanyalarında gönüllü olarak görev alıyor.
-Dikiş Makinaları Deprem Zedeler İçin Çalışıyor
Çubuk Belediyesi ve Halk Eğitim Merkezi işbirliğinde açılan atölyede eğitim gören kursiyerler ile gönüllü kadınlar depremzedeleri soğuk havadan koruyacak kışlık kıyafetler dikiyor. Çubuklu kadınlar evlerinde ve atölyede atkı, bere, şapka, içlik ve eşofman hazırlıyor.
-Yöresel Ürünler Depremzedeler İçin Üretiliyor
İlçede yöresel ürünler üreterek aile bütçelerine katkı veremeye çalışan kadınlar, bu günlerde depremzedeler için mesai yapmaya başladı.
Çevrelerindeki ev hanımlarının da destekleriyle mantı, erişte, bazlama, tandır böreği, yaprak sarması yapan kadınlar, hazırladıkları ürünleri deprem bölgesine gönderilmek için ilçedeki Çubuk Yardım Eli Platformu’na teslim ediyor. İlçede yöresel ürünler yapan Hülyanın Mutfağı işletmecisi Hülya Elma’da, deprem sonrası işletmesindeki üretimini depremzedeler için üretmeye başladı.

-Çubuk Belediyesi Tarafından Yapılan Mahalle Fırınları Depremzedeler İçin Yanıyor
Çubuk İlçedeki mahallerde de günün ilk ışıklarıyla tandırlarını yakan kadınlar, imece usulü, depremzedeler için köy ekmekleri pişiriyor. İlçedeki Tahtayazı, Yukarı Çavundur, Kızılca, Esenboğa ve Taşpınar mahallerindeki kadınlar depremzedeler için ekmek üretiyor.  
-Aile Destek Merkezinde Kadınlar Depremzedelerin Yüreklerini Isıtmak İçin Örüyor
Dezavantajlı kadınların eğitim ve destek aldığı Çubuk Kaymakamlığına bağlı Çubuk Aile Destek Merkezinde de kadınlar gönüllü olarak atkı, bere ve eldiven gibi ürünler üretmeye başladı. Gece gündüz harıl harıl hem evlerinde hem de merkezde çalışan kadınlar yaşanan depremin yaralarını sarmak için ilk günden bu tarafa devletinin ve milletinin yanında.  
-Depremzedeler İlçeye Gelmeye Başladı
Deprem bölgesindeki illerden ailelerde ilçeye gelmeye başladı. İlçedeki KYK yurtlarının yanında vatandaşlarda evlerini depremzedeler için açmaya başladı.
Öte yandan ilçede bir taraftan yardımlar toplanırken bir taraftan da yardım malzemeleri bölgeye bekletilmeden gönderiliyor.

Hbr-Ali Köksal

İLGİLİ YAZILAR
- Advertisment -

SON DAKİKA

SON YORUMLAR