Pazar, Nisan 14, 2024
Ana SayfaGündemÇİFTÇİLERE 250 BİN LİRAYA KADAR KREDİ DESTEĞİ VERİLECEK

ÇİFTÇİLERE 250 BİN LİRAYA KADAR KREDİ DESTEĞİ VERİLECEK

Spread the love

CUMHURBAŞKANI RECEP TAYYİP ERDOĞAN’IN İŞTİRAKI, TARIM VE ORMAN BAKANI PROF. DR. VAHİT KİRİŞCİ’NİN KATILIMIYLA BU YIL İKİNCİSİ DÜZENLENEN ZİRAAT BANKASI TARIM EKOSİSTEMİ BULUŞMASI PROGRAMI GERÇEKLEŞTİRİLDİ.

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN, TOPLANTIDAKİ KONUŞMASINDA, BUGÜNKÜ TOPLANTIDA HEM ÇİFTÇİLERLE HASRET GİDERECEKLERİNİ HEM DE MÜJDELERİ PAYLAŞACAKLARINI SÖYLEDİ.

ÇİFTÇİ VE TOPRAK DENİLİNCE AŞIK VEYSEL’İ ANMAMANIN MÜMKÜN OLMADIĞINI DİLE GETİREN ERDOĞAN, VEYSEL’İN ŞARKISINDAKİ “DOST DOST DİYE NİCESİNE SARILDIM/BENİM SADIK YARİM KARA TOPRAKTIR.” SÖZLERİNİ HATIRLATTI.

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN, İNSANOĞLU NE KADAR BEYHUDE DOLAŞIRSA DOLAŞSIN NE KADAR BAŞKA MEŞGALELERLE OYALANIRSA OYALANSIN TEK SADIK YARİNİN TOPRAK OLDUĞUNU ANLAYACAĞINI VURGULAYARAK, ŞÖYLE DEVAM ETTİ:

“SANAYİ DEVRİMİ VE ARDINDAN YAŞANAN TEKNOLOJİ DEVRİMİ, İNSANLARIN GÜNLÜK HAYATINI NE KADAR KOLAYLAŞTIRIRSA KOLAYLAŞTIRSIN TOPRAK ASIL HAYAT KAYNAĞI OLARAK ÖNEMİNİ HALEN KORUYOR. BİZ DE TAHILI, MEYVESİ, SEBZESİ, HAYVANI BAŞTA OLMAK ÜZERE ALTINDA VE ÜSTÜNDE YETİŞEN TÜM DEĞERLERİYLE TOPRAĞIMIZA SAHİP ÇIKMANIN, ONU İŞLEYEN ÇİFTÇİLERİMİZE DESTEK OLMANIN GAYRETİ İÇİNDEYİZ. ÜLKEMİZİN NÜFUSUNUN 85 MİLYONU, DÜNYA NÜFUSUNUN 8 MİLYARI BULDUĞU BİR DÖNEMDE TOPRAĞI VE ONU İŞLEYEN ÇİFTÇİYİ İHMAL EDEN, GELECEĞİNİ İHMAL ETMİŞ DEMEKTİR. HER KÜRESEL KRİZ, GIDA ÜRETİMİ VE TEDARİĞİNİN NE KADAR STRATEJİK BİR ALAN OLDUĞUNU BİZLERE TEKRAR TEKRAR HATIRLATMAKTADIR.”

“POLİTİKALARIMIZI BU BÜYÜK EKOSİSTEMİN UNSURLARININ TAMAMINI GÖZETEREK OLUŞTURUYORUZ”

ERDOĞAN, RUSYA-UKRAYNA KRİZİ SEBEBİYLE TAHIL SEVKİYATININ SEKTEYE UĞRAMASININ DÜNYA ÇAPINDA BİR AÇLIK TEHDİDİNİ ORTAYA ÇIKARDIĞINA VURGU YAPARAK, KONUŞMASINI ŞÖYLE SÜRDÜRDÜ:

“TÜRKİYE OLARAK YÜRÜTTÜĞÜMÜZ ÇOK YÖNLÜ DİPLOMASİYLE TAHIL SEVKİYATININ BAŞLAMASINI SAĞLAYARAK, İNSANLIĞI BÜYÜK BİR KRİZİN EŞİĞİNDEN DÖNDÜRDÜK. ELBETTE BU DURUM, KENDİ TARIM ÜRETİMİ KAPASİTEMİZİN ÖNEMİNİ DE GÖSTERDİ. HÜKÜMETLERİMİZ DÖNEMİNDE ÇİFTÇİLERİMİZE VERDİĞİMİZ DESTEKLERİN, SAĞLADIĞIMIZ KOLAYLIKLARIN, YAPTIĞIMIZ DÜZENLEMELERİN NE KADAR İSABETLİ OLDUĞUNU BİR KEZ DAHA ORTAYA KOYDU. BUGÜNKÜ BULUŞMAMIZ DA AYNI ÇABANIN BİR TEZAHÜRÜDÜR. BAĞLANTI TÜM ALANLARIYLA BİRLİKTE TARIM SEKTÖRÜ VE ONUN ANA UNSURU OLAN ÇİFTÇİLERİMİZİ BİR BÜTÜN OLARAK GÖRÜYORUZ. GÜBREYİ, İLACI, YEMİ KULLANAN ÇİFTÇİMİZ İLE ONU ÜRETEN, SATAN, FİNANSMANINI SAĞLAYAN KURUMLARI BİRLİKTE DEĞERLENDİRİYORUZ. TARLASINI EN MODERN EKİPMANLARLA SÜREN ÇİFTÇİMİZ İLE BU MAKİNELERİ ÜRETEN, SATAN, FİNANSMANINI SAĞLAYAN KURUMLARI AYRI TUTMUYORUZ. KOOPERATİFLERİMİZDEN TARIM ÜRÜNLERİNİ GİRDİ OLARAK KULLANAN GIDA, TEKSTİL, İLAÇ, KOZMETİK SANAYİSİNE, MESLEK ÖRGÜTLERİNDEN ÜNİVERSİTELERE KADAR BU ALANDA ÖZELLİKLE İLGİLİ TÜM YAPILARI AYNI SİSTEMİN BİR PARÇASI OLARAK GÖRÜYORUZ. POLİTİKALARIMIZI VE UYGULAMALARIMIZI BU BÜYÜK EKOSİSTEMİN UNSURLARININ TAMAMINI GÖZETEREK OLUŞTURUYORUZ.”

“ÖZELLİKLE GENÇLERİMİZİ VE KADINLARIMIZI TARIMA YÖNLENDİRMEYE ÇALIŞIYORUZ”

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN, ZİNCİRİN HERHANGİ BİR HALKASINDAKİ KOPMANIN TÜM SİSTEMİ ETKİLEYECEĞİNİ İYİ BİLDİKLERİNİ DİLE GETİREREK, ŞUNLARI KAYDETTİ:

“BUNUN İÇİN ÇİFTÇİDEN TÜKETİCİYE UZANAN AŞAMANIN HİÇBİR HALKASINI ATLAMADAN SİSTEMİ BİR BÜTÜN OLARAK GELİŞTİRECEK ADIMLARI ATIYORUZ. ZİRAAT BANKAMIZIN TARIM SEKTÖRÜNE YÖNELİK HİZMETLERİ DE AYNI YELPAZE GENİŞLİĞİNE SAHİPTİR. TARIM SEKTÖRÜNÜ YENİ DÜZENLEMELERLE DESTEKLERLE TEŞVİKLERLE GÜÇLENDİRİRKEN ASLINDA SİSTEMİN TAMAMINA HİTAP EDİYORUZ. ÖRNEK UYGULAMALAR, BAŞARI HİKAYELERİ, TECRÜBE PAYLAŞIMI GİBİ YÖNTEMLERLE ÖZELLİKLE GENÇLERİMİZİ VE KADINLARIMIZI TARIMA YÖNLENDİRMEYE ÇALIŞIYORUZ. ÜLKEMİZİN 81 İLİNDEN 2 BİNE YAKIN ÇİFTÇİMİZLE İŞLETME SAHİBİMİZLE KOOPERATİF VE KURUM TEMSİLCİLERİMİZLE GERÇEKLEŞTİRDİĞİMİZ BUGÜNKÜ BULUŞMAMIZI DA TÜM BU GAYRETLERİN ÖZETİ, BİR SUNUMU OLARAK DEĞERLENDİRİYORUM.”

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN, GENÇ ÇİFTÇİLERİN, KADIN ÇİFTÇİLERİN, TARIMA DEĞER KATANLARIN KONUŞMALARININ ÖZETİNİ DİNLEDİKLERİNİ, TOPLANTIYA GİRERKEN DE ÇİFTÇİLERİN ÜRÜNLERİNİ SERGİLEDİKLERİ STANTLARI ZİYARET ETTİKLERİNİ DİLE GETİRDİ.

ERDOĞAN, GÖRDÜKLERİ VE DUYDUKLARININ KENDİLERİNE SADECE ZİRAAT BANKASI ARACILIĞIYLA KULLANDIKLARI 232 MİLYAR LİRAYI AŞKIN TARIM KREDİLERİNİN YERİNE ULAŞTIĞINI, TOPLAM KREDİ MİKTARININ YÜZDE 88’İNE KARŞILIK GELEN 204 MİLYAR LİRAYA UYGULADIKLARI FAİZ DESTEĞİNİN DOĞRULUĞUNU, BİLHASSA 634 BİN ÇİFTÇİNİN 60 MİLYAR LİRA TUTARINDAKİ KREDİ FAİZİNİN TAMAMINI KARŞILAMALARININ İSABETİNİ, TOPRAĞI AŞKLA SEVGİYLE İŞLEYEN 1 MİLYONU AŞKIN ÇİFTÇİNİN KENDİLERİNE SUNULAN KREDİ İMKANINI ÜRETİME DÖNÜŞTÜRDÜĞÜNÜ, VELHASIL TARIM SEKTÖRÜNE BUGÜNE KADAR VERDİKLERİ DESTEKLERİN VE EMEKLERİN BOŞA GİTMEDİĞİNİ İSPATLADIĞINI İFADE ETTİ.

BU TABLO KARŞISINDA KENDİLERİNİN DE TARIM VE ORMAN BAKANLIĞI, HAZİNE VE MALİYE BAKANLIĞI VE DİĞER KURUMLARLA YÜRÜTTÜKLERİ ÇALIŞMALARI SADECE SÜRDÜRMEKLE KALMAYIP, DAHA İLERİ SEVİYEYE ÇIKARTMA ŞEVKİ KAZANDIKLARINI SÖYLEYEN ERDOĞAN, ŞÖYLE KONUŞTU:

“TARIM ARAZİLERİNİN TOPLULAŞTIRILMASINDAN SULAMA TESİSLERİ YAPIMINA, MERALARIN KORUNMASINDAN DEPOLAMA VE SATIŞ KANALLARININ GELİŞTİRİLMESİNE KADAR HER ALANDA SÜREKLİ HEDEF BÜYÜTÜYORUZ. ÜLKEMİZİN TARIMA UYGUN HER KARIŞ TOPRAĞININ EN YÜKSEK VERİMLE EKİLMESİNİ VE ÇİFTÇİLERİMİZİN ALIN TERLERİNİN KARŞILIĞINI ALABİLMESİNİ SAĞLAMAYI HEDEFLİYORUZ. SAVUNMA ALANINDA NASIL KENDİ KENDİMİZE YETERLİLİĞİ STRATEJİK ÖNCELİK OLARAK GÖRÜYORSAK, TARIMSAL ÜRETİME DE AYNI ANLAYIŞLA BAKIYORUZ. BUNUN İÇİN DEVLETİMİZİN TÜM İMKANLARINI SEFERBER EDİYOR, HER TALEBİ DİKKATLE ELE ALIYOR, HER İMKANI KULLANIYORUZ.”

ÇİFTÇİLERE 250 BİN LİRAYA KADAR KREDİ DESTEĞİ VERİLECEK

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN, BUGÜN VERECEKLERİ MÜJDELERİN ÜLKENİN TOPRAK MUHAFIZLARI, ÜRETİM AKINCILARI OLAN ÇİFTÇİLERİ DAHA DA GÜÇLENDİRMEYİ AMAÇLADIĞINA DİKKATİ ÇEKEREK ŞUNLARI KAYDETTİ:

“İLK OLARAK ÇİFTÇİ DESTEK KREDİSİ’Nİ UYGULAMAYA GEÇİRECEĞİMİZİN MÜJDESİYLE BAŞLIYORUZ. BU KREDİYİ ÇİFTÇİLERİMİZ, HASAT DÖNEMİNE KADAR YAPACAKLARI HER TÜRLÜ HARCAMALARI İÇİN KULLANABİLECEKLER. BÖYLECE ÇİFTÇİLERİMİZ GELİR ELDE EDEMEDİKLERİ DÖNEMDEKİ İHTİYAÇLARINI RAHATÇA KARŞILAYABİLECEKLER. KİŞİ BAŞINA 250 BİN LİRAYA KADAR VERİLECEK BU KREDİNİN YILLIK FAİZ ORANI YÜZDE 9,75 VE VADE SÜRESİ 36 AYA KADAR OLACAKTIR. İKİNCİ MÜJDEMİZ TARIMSAL KOBİ KREDİSİ’DİR. TARIM ÜRÜNLERİNİ İŞLEYEN KÜÇÜK VE ORTA BOY İŞLETMELERİ DESTEKLEYECEĞİMİZ BU KREDİ SAYESİNDE NİHAİ MALIN KATMA DEĞERİNİN ÜRETİCİMİZDE KALMASINI SAĞLAMAK İSTİYORUZ. TARIMSAL KOBİ KREDİMİZİN ÜST LİMİTİ 15 MİLYON LİRA, DEVLET TARAFINDAN ÖDENEN KISMI DIŞINDA KALAN YILLIK FAİZ ORANI YÜZDE 4,75’TİR. YATIRIM KREDİLERİNDE 10 YILA, İŞLETME KREDİLERİNDE 24 AYA KADAR VADE UYGULANABİLECEKTİR. SÜT VE SÜT ÜRÜNLERİ, MEYVE VE SEBZE KURUTMA-DONDURMA, MEYVE SUYU, SALÇA, TURŞU, KONSERVE, REÇEL, MARMELAT, PEKMEZ, ZEYTİN, SU ÜRÜNLERİ PAKETLEME, TÜTSÜLEME, ORGANİK TARIM ÜRÜNLERİ GİBİ PEK ÇOK BAŞLIKTAKİ İŞLETME FAALİYETİNDE BU KREDİ KULLANILABİLECEKTİR.”

ÜÇÜNCÜ BAŞLIKLARININ TARIM BORÇ TRANSFERİ KREDİSİ OLDUĞUNU BELİRTEN ERDOĞAN, “BU KREDİYLE BAŞKA BANKALARDAN YÜKSEK FAİZLE KREDİ KULLANMIŞ ÇİFTÇİLERİMİZİ ZİRAAT BANKAMIZDA SAĞLAYACAĞIMIZ UYGUN ŞARTLARLA BU YÜKTEN KURTARMAYI AMAÇLIYORUZ. ÜST LİMİTİ 5 MİLYON LİRA OLACAK BU KREDİNİN DE FAİZ ORANI YÜZDE 9,75 VE VADESİ 60 AYDIR. ÖNÜMÜZDEKİ GÜNLERDE ZİRAAT BANKAMIZ YANINDA ZİRAAT KATILIMIN DA ÇİFTÇİLERİMİZE DÜŞÜK MALİYETLİ FİNANSMAN SAĞLAYABİLMESİNİ TEMİN EDECEK BİR DÜZENLEMEYİ İNŞALLAH HAYATA GEÇİRECEĞİZ.” DEDİ.

ERDOĞAN, TÜM BU KREDİ İMKANLARININ ÇİFTÇİLERE VE İŞLETMELERE HAYIRLI OLMASINI DİLEDİ.

GENÇ ÇİFTÇİ VE KADIN ÇİFTÇİ KREDİ LİMİTLERİNİN HALİHAZIRDA 500 BİN LİRA OLDUĞUNU BİLDİĞİNİ DİLE GETİREN ERDOĞAN, “BİZ GENÇLERİMİZİN VE KADINLARIMIZIN TARIMIN GELECEĞİNDE ÇOK DAHA FAZLA SÖZ SAHİBİ OLMALARINI İSTİYORUZ. BUNUN İÇİN BURADAN ZİRAAT BANKASI GENEL MÜDÜRÜ’MÜZE GENÇ VE KADIN ÇİFTÇİ KREDİ LİMİTLERİNİ 500 BİN LİRADAN 1 MİLYON LİRAYA ÇIKARALIM DİYORUM. ALPASLAN BEY, ANLAŞTIK DEĞİL Mİ? BİR YANLIŞLIK OLMASIN.” İFADELERİNİ KULLANDI.

CUMHURBAŞKANI RECEP TAYYİP ERDOĞAN, ZİRAAT BANKASI’NIN TARIM KREDİLERİNDEKİ TAKİP ORANININ YÜZDE 1’İN ALTINDA OLMASININ ÇİFTÇİLERİN BORÇLARINA SADIK OLDUKLARINI, ÖDEMELERİNİ HASSASİYETLE YAPTIKLARINI GÖSTERDİĞİNİ SÖYLEDİ.

BUNA RAĞMEN YÜZDE 1’İN ALTINDA BİLE OLSA BORCUNU ÖDEMEKTE ZORLANAN BİR ÇİFTÇİ VARSA ONLARA DESTEK OLMANIN DA BOYUNLARININ BORCU OLDUĞUNU DİLE GETİREN ERDOĞAN, TARIM KREDİSİ TAKİP HESABINDAKİLERDEN ANA PARASINI PEŞİN ÖDEYENLERİN FAİZLERİNİN SİLİNMESİNİN BU ÇİFTÇİLERİ RAHATLATACAĞINI BELİRTTİ.

ANA PARA ÖDEMESİNİ PEŞİN YAPMAKTA ZORLANANLARIN OLACAĞINI AKTARAN ERDOĞAN, “PEŞİN PARASI OLMAYANLARIN BORÇLARINI HERHANGİ BİR GECİKME VE TEMERRÜT FAİZİ UYGULANMADAN TAKSİTLE YAPABİLMELERİNE DE İMKAN TANIMAK LAZIM” İFADELERİNİ KULLANDI.

HBR-ALİ KÖKSAL

İLGİLİ YAZILAR

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- Advertisment -

SON DAKİKA

SON YORUMLAR