Perşembe, Haziran 13, 2024
Ana SayfaGündemCHP’Lİ HAKVERDİ; “CEZAEVİNDEKİ MAHKUMLARIN ‘İMAMLA GÖRÜŞMEDİKLERİ’ GEREKÇESİ İLE İNFAZLARI YAKILIYOR!”

CHP’Lİ HAKVERDİ; “CEZAEVİNDEKİ MAHKUMLARIN ‘İMAMLA GÖRÜŞMEDİKLERİ’ GEREKÇESİ İLE İNFAZLARI YAKILIYOR!”

Spread the love

CHP Ankara Milletvekili ve TBMM İnsan Haklarını İnceleme Komisyonu, Hükümlü ve Tutuklu Haklarını İnceleme Alt Komisyonu üyesi Ali Haydar Hakverdi, mahkûm Müslüm Cevahir Vurucu’nun tahliyesinin, “Hapishane imamına gitmedi, iyi halli değil” denilerek, infazının yakıldığı iddiasını Adalet Bakanı Bekir Bozdağ’a verdiği soru önergesi ile gündeme taşıdı.

“İMAM İLE GÖRÜŞMEDİN, SEN PİŞMAN DEĞİLSİN!”

CHP’li Hakverdi soru önergesinde; “Cezaevindeki iyi hal kurullarınca yapılacak değerlendirmeler; ilgili yönetmelikçe belirlenmiştir. Buna göre;  hükümlülerin, ceza infaz kurumlarında bulundukları tüm aşamalarda, ceza infaz kurumlarının düzen ve güvenliği amacıyla konulmuş kurallara uyup uymadığı, haklarını iyi niyetle kullanıp kullanmadığı, yükümlülüklerini eksiksiz yerine getirip getirmediği, uygulanan iyileştirme programlarına göre bir gelişim gösterip göstermediği konularında değerlendirmeye tabi tutulmaktadır.” hatırlatmasını yaparak; “Ancak Elazığ 1 Nolu Yüksek Güvenlikli Cezaevi’nde bulunan mahkûm Müslüm Cevahir Vurucu’nun, “Hapishane imamına gitmedi, iyi halli değil” denilerek, infazının yakıldığı iddia edilmektedir.” dedi.

TAHLİYESİ İÇİN PUAN 45 PUAN YETERLİYKEN 44,75 PUAN VERİLDİ

Önergede, “Cezaevinde kurulan iyi hal kurulları, mahkûm M. Cevahir Vurucu ile yaptığı görüşme esnasında, ‘Cezaevinde psikolog ve imam ile görüşmediği’ söylenmiş ve bu iyi halli olmama durumu olarak değerlendirilmiştir. İddiaya göre; kurul tarafından ‘İmam ile görüşmedin’ gerekçesi sonrasında, mahkûm bu gerekçeye gülümsemiş ve kurul bu defa da ‘Gülüyor. İdareyi ciddiye almıyor, sen pişman değilsin!’ diyerek infazını yakmıştır. 26 Ocak 2023 tarihi itibariyle salıverilmesi gereken Vurucu’nun tahliyesi, bir sonraki kurul görüşmesine yani 8 Mayıs 2023 tarihine ertelenmiştir.

Mahkumun ailesi ve avukatlarından edindiğimiz bilgilere göre, Vurucu’nun tahliyesi için iyi hal kurulu tarafından verilecek 45 puan yeterli olacakken, kendisine 44,75 puan verilerek tahliyesi uzatılmıştır.

Anayasamız, kanunlarımız ve tarafı olduğumuz uluslararası sözleşmeler gereğince; hiç kimse dini inancı ve mezhebi üzerinden farklı muamele ve yargılama usullerine tabi tutulamaz. Aksi bir durum laik ve demokratik ülke tanımıyla bağdaşmamaktadır.” ifadelerine yer verildi.

“KAMU PERSONELLERİ İDEOLOJİK SAİKLERLE HAREKET EDEMEZ”

Hakverdi, konu ile ilgili yaptığı açıklamada, kamu personellerinin ideolojik saikler ile hareket edemeyeceğini ifade ederek; “Dini inancı, dünya görüşü, mezhebi, etnik kimliği ne olursa olsun her yurttaşımız yasalar önünde eşit haklara sahiptir. Cezaevlerinde de yargılamadan, uygulamaya kadar her mahkûm eşit haklara sahiptir. İmamla görüşmedi diye bir mahkûmun tahliyesinin ertelenmesi, bunun bir iyi hal koşulu olarak değerlendirilmesi, farklı inanç ve dünya görüşlerine sahip insanları dezavantajlı duruma düşürmektedir. Yine bu durum laik Cumhuriyet ilkeleriyle de örtüşmemektedir. Başta Elazığ Cezaevi olmak üzere, birçok cezaevinde bu uygulamanın yapıldığına yönelik mahkum mektupları almaktayım. Bu durum, cemaat ve tarikat kadrolaşmasının cezaevlerine de sirayet ettiğine işaretidir.” ifadelerini kullandı.

Önerge ile Adalet Bakanı Bekir Bozdağ’a Yöneltilen Sorular Şu Şekilde;

1-     Elazığ 1 Nolu Yüksek Güvenlikli Cezaevi’nde bulunan hükümlü mahkûm Müslüm Cevahir Vurucu’nun “İmam ile görüşmediği” gerekçesi ile infazının yakılarak, tahliyesinin ertelendiği iddiası doğru mudur?

2-     Yasalar karşısında kişiler arasında ırk, dil, din, mezhep, fikir yahut düşünceleri yönünden ayrım yapılamaz ve hiç kimseye ayrıcalık tanınamaz. Cezaevindeki mahkumların, imam ile görüşmelerinin bir “iyi hallilik göstergesi” olarak kabul edilmesi, yasalarımızın ihlali anlamına gelmez mi?

3-      İmam ile görüşmeyen mahkumların tahliyesinin geciktirilmesi hangi mevzuat ya da yönetmeliğe dayanılarak yapılmaktadır?

 

4-     Bu uygulama bir inanca sahip mahkumları avantajlı, diğer inançlara sahip olanları dezavantajlı duruma düşürerek, eşit yurttaşlık ve eşit yargılanma hakkının ihlali değil midir?

 

5-     Bu iddialar doğru ise, ideolojik saiklerle hareket eden ve hak ihlallerine sebebiyet veren idari personel ve sorumlular hakkında bir işlem başlatılacak mıdır?”sorularını sordu.

HBR Aysun Yılmaz Benli

İLGİLİ YAZILAR
- Advertisment -

SON DAKİKA

SON YORUMLAR