Pazartesi, Temmuz 22, 2024
Ana SayfaGündemBAKANLIKTAN SİNEMA SALONLARINA 14,2 MİLYON DESTEK

BAKANLIKTAN SİNEMA SALONLARINA 14,2 MİLYON DESTEK

Spread the love

Kültür ve Turizm Bakanlığı, küresel salgın sürecinde kapılarını uzun süre kapatmak zorunda kalan sinema salonu işletmecilerine, “Yerli Film Gösterim Desteği” verecek. 

Bakanlık, sinema sektörünün yoluna daha güçlü bir şekilde devam edebilmesi amacıyla 2023 yılı için başvuru yapılan tüm illerdeki 105 sinema salonuna 14 milyon 235 bin lira destek verecek.

Destek alan sinema salonlarının listesi Bakanlık Sinema Genel Müdürlüğünün https://sinema.ktb.gov.tr internet adresinde yayımlandı.

Kültür ve Turizm Bakanlığı Destekli Filmler Gişede Lider

Sinema salonları yılın ilk ayını yoğun geçirirken toplam seyirci sayısı 2022 yılının aynı dönemine göre ilk 4 haftada yüzde 10 artış gösterdi. 2023 yılının şu ana kadar en çok izlenen filmi 2 milyonu aşan seyirci sayısıyla Bakanlık destekli “Rafadan Tayfa: Galaktik Tayfa” olurken onu “Avatar: Suyun Yolu” ve “Kutsal Damacana” 4 filmleri takip etti. 

2023 Yılında da 1 Milyon Öğrenci Sinema ile Buluşturulacak

Kültür ve Turizm Bakanlığının hayata geçirdiği “Sinemaya Gitmeyen Çocuk Kalmasın” projesi 2023 yılında da devam ediyor. Proje ile 81 ilimizdeki ortaöğretim öğrencilerine, bulundukları illerde yer alan sinema salonlarında ücretsiz film gösterimi yapılarak sinema kültürü yaygınlaştırılırken doluluk oranı düşük olan ilk seansların kullanımı ile sinema salonlarına da maddi katkı sağlanıyor.

Hbr-Ayşe Köksal

İLGİLİ YAZILAR
- Advertisment -

SON DAKİKA

SON YORUMLAR