Cumartesi, Haziran 22, 2024
Ana SayfaGündemBAKAN KURUM DEPREMDEN ETKİLENEN SAMANDAĞ'DA İNCELEME YAPTI

BAKAN KURUM DEPREMDEN ETKİLENEN SAMANDAĞ’DA İNCELEME YAPTI

Spread the love

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum ile Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, Hatay’ın Samandağ ilçesindeki arama kurtarma çalışmalarını inceledi, vatandaşlara taziye ziyaretinde bulundu.

Kahramanmaraş merkezli 10 ili etkileyen depremlerin ardından arama kurtarma, yaşam destek ve sağlık faaliyetlerine yönelik çalışmalar devam ediyor.

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Kurum ile Milli Savunma Bakanı Akar, arama kurtarma ve yardım faaliyetlerini yerinde incelemek üzere Samandağ’a gitti.

Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Güler ile Hatay Valisi Rahmi Doğan’ın da yer aldığı incelemelerde, iki bakan AFAD Koordinasyon Merkezi’nde ilçedeki çalışmalara ilişkin brifing aldı, ardından sahadaki çalışmaları yerinde inceledi.

İki bakan daha sonra bölgenin kanaat önderlerinin de bulunduğu vatandaşlara taziye ziyaretinde bulundu.

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum depremlerin, 10 ilde, 3,5 milyon kişiyi etkilediğini, birçok vatandaşın hayatını kaybettiğini, on binlerce binanın hasar görmesine neden olduğunu söyledi.

Devletin asker, jandarma, polis, AFAD ve UMKE tüm birimleriyle alanda olduğunu belirten Kurum, şunları kaydetti:

“Acınıza ortak olabilmek için yoğun mücadele ediyoruz. Gidenleri geri getiremeyiz ama bundan sonraki süreçte hep birlikte 85 milyonun yüreği Samandağ için, Hatay dahil 10 ilimiz için atıyor. Biz her zorluktan hep beraber, birliğimizi, beraberliğimizi koruyarak çıktık. Güçlü bir millet, devletiz. İnşallah bu afetin de üstesinden hep beraber geleceğiz. Bugün bir ve beraber olma zamanı. İlk önce enkazdaki vatandaşlarımızı çıkaracağız daha sonra da nasıl Elazığ’da, Malatya’da, İzmir’de bir yıl içinde konutlarımızı yapıp vatandaşlarımıza teslim ettiysek, son 20 yılda TOKİ Başkanlığımızca 1 milyon 180 bin konutu bitirip teslim ettiysek, inşallah el birliğiyle bu süreçten de en güçlü şekilde çıkacağız.”

Konuşmaların ardından okunan dua sonrası Bakanlar Akar ve Kurum, vatandaşlara tek tek geçmiş olsun dileklerini iletti.

Hbr-Ali Köksal

İLGİLİ YAZILAR
- Advertisment -

SON DAKİKA

SON YORUMLAR