Perşembe, Haziran 13, 2024
Ana SayfaGündemBAKAN KİRİŞCİ, "İÇMESUYU VE ATIKSU YÖNETİMİ ÇALIŞTAYI"NA KATILDI

BAKAN KİRİŞCİ, “İÇMESUYU VE ATIKSU YÖNETİMİ ÇALIŞTAYI”NA KATILDI

Spread the love

TARIM VE ORMAN BAKANI PROF. DR. VAHİT KİRİŞCİ, SUYA İLİŞKİN FARKINDALIĞIN ARTIRILMASI VE HASSASİYETLERİN GELİŞTİRMESİ GEREKTİĞİNİ BELİRTEREK, “ÇALIŞTAYIN (İÇMESUYU VE ATIKSU YÖNETİMİ ÇALIŞTAYI) SUYLA İLGİLENEN HERKESE KATKISI OLABİLECEK ÇIKTILARI OLACAĞINI TEMENNİ EDİYORUM.” DEDİ.

KİRİŞCİ, DEVLET SU İŞLERİ (DSİ) GENEL MÜDÜRLÜĞÜ KONFERANS SALONU’NDA DÜZENLENEN “İÇMESUYU VE ATIKSU YÖNETİMİ ÇALIŞTAYI”NA KATILDI.

BAKAN KİRİŞCİ, BURADA YAPTIĞI KONUŞMADA, ÇALIŞTAYIN ÖNEMİNE DİKKATİ ÇEKEREK, “SUYA İLİŞKİN FARKINDALIĞI ARTIRMAMIZ, SUYLA İLGİLİ HASSASİYETLERİ GELİŞTİRMEMİZ GEREKİYOR. ÇALIŞTAYIN SUYLA İLGİLENEN HERKESE KATKISI OLABİLECEK ÇIKTILARI OLACAĞINI TEMENNİ EDİYORUM.” DİYE KONUŞTU.

SUYUN BİR KISIT VE TEMEL GİRDİ OLDUĞUNUN ÖĞRETİLMESİ GEREKTİĞİNİ İFADE EDEN KİRİŞCİ, TÜRKİYE’NİN “SU ZENGİNİ” VEYA “SU FAKİRİ” BİR ÜLKE OLMADIĞINI SÖYLEDİ.

KİRİŞCİ, DÜNYADA NÜFUS VE SANAYİLEŞMENİN ARTTIĞINA İŞARET EDEREK, TÜRKİYE’NİN İÇME SUYU VE ATIK YÖNETİMİYLE İLGİLİ DÜNYANIN DA GIPTA EDECEĞİ ÇALIŞMALAR YAPMASI GEREKTİĞİNİ BİLDİRDİ.

“İÇME SUYU ETKİN KULLANILMALI”

KİRİŞCİ, İÇME SUYUNDA KAYIP VE KAÇAK ORANLARININ BAZI İLLERDE ÇOK YÜKSEK OLDUĞUNU DİLE GETİREREK, “BEN BURADAN ÖZELLİKLE YEREL YÖNETİCİLERİMİZE SESLENMEK İSTİYORUM, TÜRKİYE’NİN KAYIP KAÇAK ORTALAMASI YÜZDE 33 CİVARINDA. BİZİM HIZLA BU ORANI AŞAĞILARA ÇEKMEMİZ GEREKİYOR.” DEĞERLENDİRMESİNDE BULUNDU.

DSİ’NİN 386 PROJEYLE YILDA 5 MİLYAR METREKÜP İÇME SUYU SAĞLADIĞI BİLGİSİNİ VEREN KİRİŞCİ, 53 PROJENİN DAHA HAYATA GEÇİRİLECEĞİNİ VE 2,6 MİLYAR METREKÜP İÇME SUYUNUN DAHA SAĞLANACAĞINI KAYDETTİ. KİRİŞCİ, İÇME SUYUNUN ETKİN KULLANILMASI, ATIK SUYUN DA YENİDEN KAZANIMI KONUSUNA AĞIRLIK VERİLMESİ GEREKTİĞİNİ BELİRTEREK, “ATIK SU YÖNETİMİ KONUSUNDA DA ÇALIŞTAYDAKİ PAYLAŞIMLARINIZ YOL GÖSTERİCİ OLACAK VE REHBERLİK HİZMETİ SAĞLAYACAKTIR.” DEDİ.

ÇEŞMEDEN AKAN SUYU İÇİLEN İLLERİN YAYGINLAŞTIRILMASI GEREKTİĞİNİ BELİRTEN KİRİŞCİ, ÇALIŞTAYA SUNULACAK KATKILARIN BAKANLIK İÇİN DE ÇOK DEĞERLİ OLACAĞINI SÖZLERİNE EKLEDİ.

İÇME SUYU VE ATIK SU İLE İLGİLİ GÖRÜŞLERİN ORTAYA KONULACAĞI ÇALIŞTAY, 2 GÜN SÜRECEK.

HBR-ALİ KÖKSAL

İLGİLİ YAZILAR
- Advertisment -

SON DAKİKA

SON YORUMLAR