Cumartesi, Mayıs 18, 2024
Ana SayfaGündemBAKAN KİRİŞCİ DEPREME İLİŞKİN AÇIKLAMALARDA BULUNDU

BAKAN KİRİŞCİ DEPREME İLİŞKİN AÇIKLAMALARDA BULUNDU

Spread the love

Tarım ve Orman Bakanı Prof. Dr. Vahit Kirişci Kahramanmaraş’ta meydana gelen ve 10 ilimizi etkileyen deprem dolayısıyla deprem bölgesine giderek incelemelerde bulundu. Öncelikle Hatay’da bir açıklama yapan Bakan Kirişci, bakanlık olarak hemen bir eylem planı oluşturulduğunun haberini verdi.

“BÖLGEDE DSİ’NİN 140 BARAJI VAR”

Bakan Kirişci oluşturulan eylem planına dikkati çekerek, “1 uçak, 6 helikopter, 1098 araç… Bu araçlarımız gerek hava, gerekse yer araçlarımız, hem Devlet Su İşleri Genel Müdürlüğümüzün (DSİ) hem de Orman Genel Müdürlüğümüzün araçları. 10 ilimiz başta olmak üzere, tüm Türkiye’ye derin acılar yaşatan bu olay ile ilgili arkadaşlarımız özveriyle çalışmalarını yürütüyorlar.” değerlendirmesinde bulundu.

Kirişci, DSİ’nin bölgede 140 barajı bulunduğuna işaret ederek, “Bölgedeki 140 barajdan, 34 tanesi kritik önemi haiz barajlar olduğu için onlara ayrı bir dikkat kesildik. Onların da herhangi bir sorun oluşturmaması için gerekli incelemeler yapıldı, yapılmaya da devam ediyor.” diye konuştu.

Kirişci, sözlerini şöyle tamamladı:

“Kul olarak bizlere düşen bu yarayı sarmak, acıyı hafifletmek. Ama toprak altında kurtarılmayı bekleyen kardeşlerimiz var. Türkiye’nin, bu konularda engin tecrübesi var, eminim onlar da bu konularda üzerlerine düşeni yapacaklar. Aziz milletimize taziyelerimi sunuyorum, ölenlere rahmet diliyorum, yaralı kardeşlerimize de en kısa zamanda Rabb’im şifalar ihsan eylesin.”

Bakan Kirişci daha sonra Adana’daki AFAD Koordinasyon Merkezi’nde açıklamalarda bulundu. Kirişci ülkenin 7,7 ve 7,6 büyüklüğündeki depremlerle yüzyılın en büyük depremlerinden birini yaşadığını söyledi.

Devlet Su İşleri tesislerinin depremden zarar görmemesinin önem arz ettiğini belirten Kirişci, bölgede 140 tesisin yer aldığını bildirdi.

Bakan Kirişci, şunları kaydetti:

“Bu bölge Adana Bölge Müdürlüğü olarak söylüyorum. Diyarbakır, Elazığ, Kahramanmaraş ve Şanlıurfa’dan oluşan bölge müdürlüklerimiz. Bunların kendi görev alanları içerisinde yakın çevrede de olsa bu baraj ve göletlerin bir tehlike oluşturup oluşturmadığını da inceleme yoluna gittik. Bu çerçevede de bu 140 adet tesis ki bunların 110’u baraj, 30’u da gölet. Bu barajlardan 15’i de özel sektöre ait. Bu kısmını EÜAŞ ile işbirliği yaparak, onlardan aldığımız bilgiler üzerinden hareket ederek barajlarımızın durumunu değerlendirme imkanı bulduk. Toplam 79 tesis bu manada incelendi. Tehlike arz edebileceğini düşündüğümüz için bu tesislere öncelik verdik. Geri kalanını da aynı şekilde inceleyeceğiz ama bu 79 tesisin 72’sinde hiçbir problem yok, 7 tesisi ise biraz daha takip etmemiz gerektiği konusunda teşkilat olarak bir düşünce geliştirmiş bulunuyoruz.”

Bakan Kirişci, Adana’daki özellikle Seyhan ve Çatalan barajlarıyla ilgili herhangi bir sorunun olmadığını dile getirdi.

“5 BİN 664 PERSONEL İLE SAHADAYIZ”

Bakan Kirişci, bakanlık olarak 5 bin 664 personel, 1221 araç, 6 helikopter ve 1 uçakla sahada olduklarını vurguladı.

Bakanlığa ait misafirhanelerin konaklama kapasitesinin 6 bin 700 olduğunu anlatan Kirişci, bu anlamda da vatandaşların ihtiyaçlarını karşılamak üzere hizmet verdiklerini kaydetti.

Kirişci, depremden etkilenen hayvanlara ilişkin de “Hayvanlarımız için de 1000 adet çadır bu 10 ilimize gönderilmiş durumdadır. Diğer taraftan deprem esnasında yaralanan hayvanlar için de bunların kesimi işlemini özellikle veteriner hekimlerimiz marifetiyle mobilize ederek de gerçekleştirmiş olduk. Et ve Süt Kurumu da bu kesilen hayvanlarla ilgili kendi alımlarını yapmış oldu.” ifadelerini kullandı.

“ENKAZ ALTINDA KALAN HER BİR VATANDAŞIMIZ BİZİM İÇİN DEĞERLİDİR”

Gece meydana gelen depremin ardından gündüz de yeni bir depremin yaşanmasının işleri zorlaştırdığını belirten Kirişci, şunları kaydetti:

“Vatandaşlarımızda ister istemez bir panik oluştu. Evleri kendilerince dayanıklı veyahut depremden sağlam çıkmış olarak değerlendirilemediği için evlerine girmekten imtina eder hale geldiler. Halihazırda bu vatandaşlarımız için de onlara sunmuş olduğumuz başta fuar alanımız, gençlik merkezlerimiz, kamu kurum ve kuruluşlarımıza ait misafirhaneler okullar yine hakeza onlar için yaklaşık 9 bin civarındaki vatandaşımız için buralar hizmet verir hale geldi. Buralar bu manada kullanılabilmekte. Bu çalışmalar başarılı bir şekilde yürütülüyor. Enkaz altında kalan her bir vatandaşımız bizim için değerlidir, kıymetlidir. Bunların gün yüzüne çıkarılmaları ve normal yaşamlarına kavuşturulmaları için de büyük bir gayret gösteriyoruz.”

Bakan Kirişci, deprem dolayısıyla 7 gün süreyle milli yas ilan edildiğini anımsatarak, “İnşallah bu bizim ilan ettiğimiz son milli yas günümüz veya günlerimiz olur. Bu konuda da elbette hep birlikte çalışmalarımızı sürdürerek daha fazla sıkıntı yaşamadan süreci tamamlamak istiyoruz.” ifadesini kullandı.Hbr-Ayşe Köksal

İLGİLİ YAZILAR
- Advertisment -

SON DAKİKA

SON YORUMLAR