Cumartesi, Nisan 20, 2024
Ana SayfaGündemBakan Derya Yanık Osmaniye'nin Kurtuluş Yıl Dönümünü Kutlama Töreni'ne Katıldı

Bakan Derya Yanık Osmaniye’nin Kurtuluş Yıl Dönümünü Kutlama Töreni’ne Katıldı

Spread the love

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Derya Yanık, “Osmaniye ve 7 Ocak, biz bu vatanda yaşadıkça, kahraman ecdadımızın emanetine sahip çıkmanın şanlı sembolü olmaya devam edecektir. 101 yıl önce, kendi topraklarımızda karşı karşıya geldiğimiz işgalle, terörle, sömürüyle, bugün dünyanın her köşesinde, ekonomide, diplomaside de karşı karşıya olduğumuzu biliyoruz. Onun için ‘Dünya beşten büyüktür’ diyoruz. Onun için kendimiz için istediğimiz her şeyi dünyanın başka mazlum milletleri için de istemeye çalışıyoruz” dedi.

Kurtuluş Yıl Dönümünü Kutlama Töreni ve Zafer Yürüyüşü etkinlikleri kapsamında Osmaniye’ye gelen Bakan Derya Yanık, ilk önce Devlet Bahçeli Meydanı’ndaki Atatürk Anıtı’na çelenk sundu. Saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı’nın okunmasının ardından Bakan Yanık, şeref defterini imzaladı.

Törende, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, TBMM Başkanı Mustafa Şentop ve MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’nin mesajları okundu. Bakan Derya Yanık, programda yaptığı konuşmada, 7 Ocak’ın, bereketli topraklarını canından çok seven kahraman Osmaniyelilerin istiklal destanı yazdıkları gün olduğunu söyledi. Barış isteyebilmek için savaşacak güce sahip olunması gerektiğini belirten Yanık, şöyle devam etti:

“Sayın Cumhurbaşkanı’mızın ‘Dünya beşten büyüktür.’ demesinin, dünya barışını sağlamak için ne kadar önemli ve gerekli olduğunu çok iyi düşünmemiz gerekiyor. Siyaseten söylemiyorum, hakkı teslim etmek gerek. Dünyanın birçok liderinin, siyasetçi ve diplomatının gördüğü, kabul ettiği bir gerçek var. Türkiye artık başka bir ligde, artık birkaç basamak yukarıda bir oyuncu olarak devam ediyor.

Sayın Cumhurbaşkanı’mız küresel anlamda büyük bir siyasi lider olduğunu herkes artık kabul etmek zorunda kaldı. Türkiye’nin dünya barışına, dünya siyasetine, mazlumların, masumların haklarının korunmasına katkısı apaçık bir gerçektir. Türkiye’nin bu gücünün dayanağı elbette kendi içinde çok güçlü, çok dirayetli olmasıdır. Bu dirayette, bu güçte, Osmaniye’nin yetiştirdiği mümtaz devlet adamı, Cumhur İttifakı’nın ortağı Milliyetçi Hareket Partisi’nin Genel Başkanı Sayın Devlet Bahçeli’nin de çok önemli katkısı vardır.”

“Bizi senelerce yapay kamplaşmalarla ayırmaya, bölmeye çalıştılar”

Cumhur İttifakı’nın gücünün Türkiye’nin gücü olduğunu, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın kazanmasının Türkiye’nin kazanması demek olduğunu her fırsatta dile getirerek büyük bir vatanseverlik örneği gösteren Bahçeli’ye Osmaniyelilerin huzurunda şükranlarını sunan Yanık, “Bizi senelerce yapay kamplaşmalarla ayırmaya, bölmeye çalıştılar. AK Parti ve Cumhur İttifakı, bu yapay bölünmelere karşı da Türkiye’nin yüz akı olmuş bir siyasi oluşumdur. Bu ülkenin insanlarının refahı, onuru için elini taşın altına koyanlarla, ülkenin yoluna taş koymaya çalışanları çok iyi ayırmamız gerekir. Ülkemizi yokluğun, yoksulluğun, sahipsiz kalmanın acılarından kurtarmak için canını dişine takarak Türkiye için çalışan siyasi hareketin adı AK Parti, Cumhur İttifakı bu siyasi hareketin bir başka açılımı, bir başka çeşitlenmesidir.” diye konuştu.

Bakan Yanık, 29 Ekim’de Cumhuriyetin kuruluşunun 100. yıl dönümünü idrak edileceğini anımsatarak “Türkiye Yüzyılı bu mücadelenin bir başka ifadesidir. ‘Türkiye Yüzyılı’ bir slogan değildir, 100 yıllık bir milli mücadelenin başarıya ulaştığını gösteren bir 100. yıl markasıdır.” dedi.

Bakanlık olarak her projelerinin, hizmetlerinin “Türkiye Yüzyılı” hedeflerinin gerçekleşmiş birer örneği olduğunu aktaran Yanık, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Osmaniye ve 7 Ocak, biz bu vatanda yaşadıkça, kahraman ecdadımızın emanetine sahip çıkmanın şanlı sembolü olmaya devam edecektir. 101 yıl önce, kendi topraklarımızda karşı karşıya geldiğimiz işgalle, terörle, sömürüyle, bugün dünyanın her köşesinde, ekonomide, diplomaside de karşı karşıya olduğumuzu biliyoruz. Onun için ‘Dünya beşten büyüktür’ diyoruz. Onun için kendimiz için istediğimiz her şeyi dünyanın başka mazlum milletleri için de istemeye çalışıyoruz. Türkiye güçlenmesin, dik duramasın diye neler yapıldığını da biliyoruz, biliyorsunuz hepiniz. O nedenle ‘Türkiye Yüzyılı’ bir slogan değildir. 101 yıl önce, 7 Ocak günü nasıl omuz omuzaysak, bundan sonraki bütün 7 Ocaklarda da öyle omuz omuza olacağız. Osmaniyeliler, hepimiz, bütün Türkiye, bu aziz toprakların zalimin çizmesi, baskısı altında kalmasına değil izin vermek, böyle bir şeyi akıllarından bile geçiremeyecekleri güçlü Türkiye için alın teri, akıl teri dökmeye devam edecektir, devam edeceğiz. Şehitlerimizi, gazilerimizi, Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşlarını rahmetle, minnetle yad ediyorum.”

Konuşmaların ardından törende şiirler okundu, 7 Ocak Halk Oyunları Topluluğunca gösteri sunuldu. Bakan Derya Yanık, gösterilerin ardından beraberindekiler ile Zafer Yürüyüşü’ne katıldı. Bakan Yanık ve beraberindekiler, daha sonra Osmaniye Milli Mücadele Kahramanları Şehitliği’ni ziyaret etti. Saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı’nın ardından Kur’an-ı Kerim okundu ve dua edildi. Daha sonra Bakan Derya Yanık, şehit kabirlerine karanfil bıraktı.

“Türkiye Yüzyılı, bir takvim değişikliğinden ibaret değildir”

Bakan Derya Yanık, AK Parti Osmaniye İl Başkanlığına geçti. Ziyareti öncesinde parti binası önünde konuşma gerçekleştiren Bakan Yanık, 7 Ocak’ta Osmaniyelilerle birlikte olmaktan duyduğu memnuniyeti anlattı.

Bu yıl 29 Ekim’de Cumhuriyet’in 100. yılını idrak edeceklerini hatırlatan Yanık, ikinci yüzyılın Türkiye’nin dünyada ve bölgesinde etkisini, gücünü, varlığını daha çok hissettirdiği, daha çok fark edildiği bir yüzyıl olacağını söyledi. Enerji, insan kaynağı, dış politika, güvenlik ve her türlü başlıkta “Türkiye Yüzyılı” olacağını ve böyle devam edeceğini aktaran Yanık, şöyle devam etti:

“Bunu sağlamak sadece bir takvim değişikliğiyle mümkün olmaz. Türkiye Yüzyılı, bir takvim değişikliğinden ibaret değildir. Türkiye Yüzyılı hepimizin, burada olan ve olmayan bütün arkadaşlarımızın, teşkilat mensuplarımızın, milletimizin, vatandaşımızın, seçmenimizin inşa edeceği bir süreçtir. Hepimizin el birliğiyle inşa edeceği bir süreçtir. Türkiye Yüzyılı’nı biz gerçekleştireceğiz. Bizim azmimiz, kararlılığımız, çalışmalarımız, vatan sevgimiz gerçekleştirecek çünkü şunu çok iyi biliyoruz; birileri ‘Türkiye Yüzyılı olmasın’ diye elinden geleni ardına koymuyor, açık, aşikar, gizli, hepsi, her türlü faaliyette Türkiye Yüzyılı’nın önüne geçmek, Türkiye’nin gücünün önüne geçmek, varlığını akamete uğratmak için elinden geleni ardına koymuyor.”

Seçimlere birkaç ay kaldığını belirten Bakan Yanık, “Türkiye Yüzyılı’nı inşa etmenin birinci ve mutlak koşulu, bu seçimlerde Allah’ın izniyle Sayın Cumhurbaşkanımızı, cumhurbaşkanı olarak seçmek, mecliste de güçlü bir milletvekili desteğiyle onun arkasında olmak. Dolayısıyla teşkilatımız olarak hem Cumhurbaşkanı’mızın cumhurbaşkanı seçilmesi, hem meclise olabildiği kadar çok milletvekili göndermek için durmaksızın 3-4 ay çalışacağız. Birbirimize inanarak güvenerek çalışacağız.” diye konuştu.

“Cumhurbaşkanı Erdoğan, teşkilatına güvenmekten hiçbir zaman vazgeçmedi”

Bakan Yanık, bugüne kadar önlerine konulan bütün engellere rağmen memlekete hizmet aşkıyla çalıştıklarını bundan sonra da çalışmaya devam edeceklerini söyledi. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın teşkilatına güvenmekten hiçbir zaman vazgeçmediğini belirten Bakan Yanık, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Bu teşkilat da Allah’ın izniyle onu hiç mahcup etmedi. Bu seçimde de mahcup etmeyeceğiz. Osmaniye olarak bugüne kadar aldığımız oyların üzerinde bir oy alacağız inşallah. Hepimiz bunun gayretiyle çalışacağız. Osmaniyeliler olarak Sayın Cumhurbaşkanı’mız bugüne kadar Osmaniye’den çıkan oy oranının üzerinde bir oyu hediye ederek kendisine ne kadar güvendiğimizi kendisinin ‘Türkiye Yüzyılı’nı inşa edeceğine olan inancımızı en güçlü bir biçimde göstereceğiz. Sayın Cumhurbaşkanı’mız teşkilatın kıymetini en iyi bilen siyasetçilerden birisidir. Niye? Çünkü o yollardan, gençlik kollarından, kademe yönetimlerinden, yerel yönetimlerden adım, adım, adım, adım siyasi hayatını kendisi inşa etmiş birisi. Her birimizin yaptığı işin zorluğunu da kolaylığını da meşakkatini de karşılığını da çok iyi bilen bir genel başkanımız, Cumhurbaşkanı’mız var. Dolayısıyla her birimizin yaptığını, her bir ili tek tek takip eden, nerede ne tür yatırım, hizmet yapılıyor, ne tür eksiklik, fazlalık var hepsini tek tek hiç yorulmadan, bıkmadan, usanmadan takip eden bir Cumhurbaşkanı’mız var.”

“Türkiye Yüzyılı’nın ne olduğunu anlatacağız”

Bakan Yanık, AK Parti teşkilatları olarak üzerlerine düşen görevi yerine getirmeleri gerektiğine dikkati çekerek “Çalışacağız, milletimize anlatacağız. Milletimize bugüne kadar AK Parti’nin yaptığı hizmetleri anlatacağız. Milletimize bundan sonra AK Parti’nin yapmak istediklerini anlatacağız. ‘Türkiye Yüzyılı’nın ne olduğunu anlatacağız. Türkiye Yüzyılı’nın bizi 85 milyon Türkiye Cumhuriyeti vatandaşını nereden alıp, nereye taşımak istediğini anlatacağız. Milletimize, vatana sahip çıkmanın ne kadar önemli olduğunu anlatacağız ki Osmaniye’de buna ihtiyaç bile yok. Her bulduğumuz fırsatta bir araya geleceğiz. Her bulduğumuz fırsatta sizlerle gönül gönüle göz göze kalp kalbe çalışmalarımızı beraber değerlendireceğiz, birlikte yürüteceğiz.” diye konuştu.

“Bizim bu millete hizmet borcumuz var”

Yanık, vatan müdafaasının sadece canını vererek olmadığını belirterek, şunları söyledi:

“Canını vermek en üst aşamasıdır. Aynı zamanda çalışarak, üreterek, ekonomik gelişmeyi sağlayarak olur. Bakın 21 sene önce AK Parti iktidara geldiğinde neredeydik? Savunma sanayisinde neredeydik, nereye geldik? Bugün kendi İHA’mızı, SİHA’mızı, hatta TİHA’mızı kendimiz yapıyoruz. Parayı değerlendirmek önemli, ama bir de onu kullanmak var. Onun programını da yazmak var. Yani sen nereye git dersen oraya gitmesinden emin olmak var. Bunlar kolay şeyler değil. Bunlar böyle tırnakla kazıya kazıya, iğneyle kuyu kazarcasına oluşturulan şeyler. FETÖ’cü hainlerin oralarda ne tür engeller çıkardığını, köstekler yaptığını bu işlerin içindeki arkadaşlar anlatsalar da dinleseniz.”

Bakan Derya Yanık, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın 20 yıl canını dişine takarak Türkiye’yi olduğu yerden şu anda bulunduğu yere taşıdığını dile getirdi. Millete hizmet borçları olduğunu aktaran Bakan Yanık, şunları kaydetti:

“Bu borcu ödemeye kararlıyız. İnşallah önümüzdeki süreçte de el ele, kol kola, birlikle, dirlikle, beraberlikle, kardeşlikle, birbirimiz arasındaki hukuka riayet ederek inşallah çalışmalarımızı sürdüreceğiz. İl başkanımızın riyasetinde, il yönetim kurulu üyelerimizin çalışmalarıyla, teşkilat olarak tam bir bütünlük içerisinde, tam bir kardeşlik duygusuyla inşallah bu seçimi de atlatacağız. ‘Türkiye Yüzyılı’nı inşa etme görevini milletimiz bize tevcih ederse, buna canla başla sarılacağımızı bu süreçte göstereceğiz.”

Bakan Derya Yanık, konuşmasının ardından partiyi ziyaret ederek partililerle basına kapalı görüşme gerçekleştirdi.

Bakan Derya Yanık, Osmaniye Belediyesince yaptırılan 2023 Açık Hava Müzesi’ni gezdi, burada Belediye Başkanı Kadir Kara’dan müze hakkında bilgi aldı. Daha sonra kentten ayrılan Bakan Yanık, Tarsus-Adana-Gaziantep Otoyolu üzerindeki bir dinlenme tesisinde vatandaşlara “iyi yolculuklar” dileğinde bulundu.Hbr-Ali Köksal–

İLGİLİ YAZILAR

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- Advertisment -

SON DAKİKA

SON YORUMLAR