Salı, Haziran 18, 2024
Ana SayfaGündemANKESOB’da İş Sağlığı ve Güvenliği Eğitimi verildi

ANKESOB’da İş Sağlığı ve Güvenliği Eğitimi verildi

Spread the love

Ankara Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği (ANKESOB) “İş Sağlığı ve Güvenliği Eğitimi” kapsamında; genel iş sağlığı ve güvenliği kurallarını öğretmek ve alınacak tedbirler hakkında bilinçlendirmek amacıyla seminer programı düzenlendi.

Ankara Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği (ANKESOB) İş Sağlığı ve Güvenliği Eğitimi gerçekleştirildi. ANKESOB personeli ile bağlı Odaların genel sekreterleri ve çalışanlarına yönelik olarak 2 gün 2 grup halinde gerçekleştirilen seminer programı, ANKESOB Abdullah Caner Toplantı Salonunda gerçekleştirildi.

ANKESOB Başkan Vekili Hüseyin Ar ile ANKESOB Genel Sekreteri Mehmet Gündoğan, ANKESOB Eğitim, Proje ve Ar-Ge Müdürü Erdoğan Özen ve ANKESOB MEDB Üyesi Haydar Battaloğlu’nun da hazır bulunduğu İş Sağlığı ve Güvenliği Eğitimi seminer programına, ANKESOB personeli ile bağlı Odaların genel sekreterleri ve çalışanları katıldı.

Bütünsel bir bakış açısıyla ele alınan ve 2 gün 2 grup halinde süren İş Sağlığı ve Güvenliği Eğitim seminer programının açılış konuşmalarını yapan ANKESOB Eğitim, Proje ve Ar-Ge Müdürü Erdoğan Özen, 3 yılda bir düzenledikleri ve bu yıl 4’ncüsünü gerçekleştirdikleri İş Sağlığı ve Güvenliği Eğitim programının temel amacının işyerlerinde iş sağlığı ve güvenliğinin sağlanması ve mevcut sağlık ve güvenlik şartlarının iyileştirilmesi olduğunu belirterek, “30.06.2012 tarihinde Resmi Gazetede yayınlanan ve o tarihte yürürlüğe giren 6331 sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği Kanununun amacı; işyerlerinde iş sağlığı ve güvenliğinin sağlanması ve mevcut sağlık ve güvenlik şartlarının iyileştirilmesi için işveren ve çalışanların görev, yetki, sorumluluk, hak ve yükümlülüklerini düzenlemektir. İşçi sayısına ve işyerinin niteliğine göre tüm işyerleri iş güvenliği kapsamına alınmış ve işyerleri; az tehlikeli, tehlikeli, çok tehlikeli şeklinde sınıflandırılmıştır. Bu doğrultuda da işyerlerinin tehlike sınıflarına göre alması gereken eğitim süreci, yaptırmaları gerekli risk analizleri ve acil durum planları da belirlenmiştir. ANKESOB ve Oda çalışanları olarak az tehlikeli işyerleri sınıfında yer aldığımız için 3 yılda bir en az 8 saat bir eğitim almamız gerekiyor. Bugün burada eğitimlerde; sadece çalışma ortamlarında değil hayatımızın her alanında ihtiyaç duyabileceğimiz; İSG anlamında; ilk yardım, hastalıklardan korunma, meslek hastalıkları, zehirlenmeler, yaşam bulgusu ve nefes yolu tıkanıklığı, yüksek ateş, baygınlık, yangından korunma, iş ekipmanlarının güvenli kullanımı, risk, iş kazaları gibi birçok başlıkta kendinizle ilgili ya da başkası için yardım durumlarında gerekli olacak hayati derecede önemli bilgi ve beceri gerektiren eğitim almış olacaksınız. Katılımlarınız için teşekkür ediyor, başarılı bir eğitim süreci diliyorum. Eğitim veren akademisyenlerimize ve uzmanlarımıza da teşekkür ediyorum.” diye konuştu.

TEMEL İLK YARDIM BİLGİLERİ VERİLDİ

İş Sağlığı ve Güvenliği Eğitimi kapsamında, “İlk Yardım Semineri” düzenlendi. 2 gün 2 ayrı grupla süren seminer programı kapsamında öğleden önceki oturumlarda İlk Yardım Eğitmeni E. Jülide Karabulut, “İlk Yardım” ile ilgili doğru bilinen-sanılan yanlışlar üzerinden gerçeğe ve kurala uygun olanı anlattı. Doğru ve bilinçli bir ilk yardım için eğitim almanın önemini vurgulayan Karabulut, ilk yardım eğitiminin en temel amacını; kişinin, hasta ya da yaralının hayati fonksiyonlarını sürdürmesini sağlamaya yönelik temel sağlık bilgi ve becerilerinin arttırılmasını sağlamak olarak açıkladı. Karabulut, “İlk yardımın genel anlamda tanımı; herhangi bir kaza ya da yaşamı tehlikeye düşüren bir durumda, sağlık görevlilerinin tıbbı yardımı sağlanıncaya kadar, hayatın kurtarılması, durumun daha kötüye gitmesini önlemek amacıyla olay yerinde mevcut araç gereçle yapılan ilaçsız uygulamalardır. İlk yardım temel uygulamalarında koruma; kaza sonrası tedbir almak, bildirme; olay ya da kazayı hızlı bir şekilde yardım kuruluşlarına (112 Acil) haber vermek, kurtarma; sağlık görevlilerinin yardımı gelene kadar hasta ya da yaralıya sakin bir şekilde müdahale etmek, hayat kurtaran en önemli etkenlerdir.” ifadelerini kullandı. 

İŞ SAĞLIĞI VE GÜVENLİĞİ/İŞ HİJYENİ

ANKESOB İş Sağlığı ve Güvenliği Eğitimi kapsamında öğleden sonraki oturumlarda; GÜ Teknoloji Fakültesi Elektrik Elektronik Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyeleri;  Prof. Dr. Ercan N. Yılmaz ve Prof. Dr. Cemal Yılmaz ile A Sınıfı İş Güvenliği Uzmanı Şeref Arslan’ın sunumlarıyla genel iş güvenliği kurallarını öğretmek ve alınacak tedbirler hakkında bilinçlendirmek amacıyla “Çalışanların İş Sağlığı ve Güvenliği Eğitimi/İş Hijyeni” konusu altında; İş Sağlığı ve Güvenliği’nin sözleşmeli personel, geçici personel ve ziyaretçiyi kapsadığı, İş Sağlığı ve Güvenliğinin işin insana, insanın da işine uygun hale getirilmesini hedeflediği, iş kazalarının sebeplerinin yüzde 88’nin bilgisizlik, ihmal, tedbirsizlik, yorgunluk gibi etkenlerden dolayı insani, yüzde 10’unun makine ve tezgahların yanlış planlanması, koruyucusuz makine, kişisel koruyucuların eksik ve uygun olmaması gibi nedenlerden dolayı teknik sebepler, yüzde 2’sinin ise diğer sebeplerden kaynaklandığı kaydedildi ve bu durumda iş kazalarının yüzde 50’sinin farkındalık eğitimleriyle, yüzde 38’nin mesleki eğitimlerle, yüzde 10’unun da iş şartlarının iyileştirilmesi ve makinelerin yenilenmesi ile iş kazalarının yüzde 98’inin kolaylıkla önlenebileceği vurgulandı. İş Sağlığı ve Güvenliği anlamında devlet, işçi ve işverene önemli sorumluluklar düştüğü üzerinde durulan seminer programında; risk, tehlike, zarar, ramak kala olayı ve işverenin görevleri, iş kazası ve hukuki durum, meslek hastalıkları ve korunma yöntemleri ayrıntılarıyla anlatıldı, çalışan sağlığını olumsuz yönde etkileyebilecek fiziksel, kimyasal ve biyolojik faktörleri tanımlayan ‘İş Hijyeni’nin tanımı, önemi ve gelişimi üzerine bilgilendirme ve değerlendirmelerde bulunuldu.

Hbr-Aysun Yılmaz Benli

İLGİLİ YAZILAR
- Advertisment -

SON DAKİKA

SON YORUMLAR