Salı, Temmuz 16, 2024
Ana SayfaGündemAFET BÖLGESİNİN KRİTİK İHTİYAÇLARI SANAYİCİDEN

AFET BÖLGESİNİN KRİTİK İHTİYAÇLARI SANAYİCİDEN

Spread the love

Sanayicilerin, deprem bölgesine yönelik yardımları aralıksız sürüyor. AFAD, KIZILAY, yerli/yabancı arama kurtarma ekipleri ve sivil toplum kuruluşları tarafından belirlenen öncelikli malzemeler Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı koordinasyonunda deprem bölgesine ulaştırılıyor.

Karavanlardan çok amaçlı konteynerlere, jeneratörlerden, vinçlere kadar kritik öneme sahip birçok malzeme ile araç gereç, deprem bölgelerine 24 saat esasıyla sevk ediliyor. Yardım malzemelerinin toplandığı depolar, mobil mutfaklar, aydınlatma projektörleri ile seyyar banyo ve tuvaletler de deprem bölgesine gönderiliyor.

ÖNCELİK SIRASINA BAKILIYOR

Yurdun dört bir yanındaki Organize Sanayi Bölgeleri yönetimlerinden gelen yardımlar, kriz masasında öncelik sırasına konularak vakit kaybetmeden deprem bölgesine sevk ediliyor. Bu malzeme ve ekipmanlardan biri de konteynerler. Depremzedelerin en temel ihtiyacı olan barınma imkanını sağlamak amacıyla iki oda, mutfak ve tuvaletin bulunduğu ofis tipi konteynerler afet bölgelerine kurulmaya başlandı.

JENARATÖR DESTEĞİ

Hem elektrik ihtiyacının karşılanmasında hem de arama kurtarma faaliyetlerine yardımcı olmak amacıyla bölgeye şimdiye kadar 5 bin jeneratörün sevkiyatı yapıldı. Yine depremzedelerin barınma ve diğer ihtiyaçlarına yönelik karavana dönüştürülmüş tır ve konteynerler de bölgeye ulaştırıldı.

52 VİNÇ BÖLGEDE

Arama kurtarma ekiplerinin enkaz kaldırırken kullandıkları ve yıprandığı için belirli aralıklarla değiştirmek zorunda oldukları 100 bin iş eldiveni peyderpey bölgeye gönderildi. Binaların enkazını kaldırmak ve göçük altında kalan vatandaşları kurtarmak için kepçe, vinç gibi iş makinaları da hayati önem taşıyor. Bu ihtiyaca yönelik TSE’nin de desteğiyle 52 büyük tonajlı vinç, afet bölgelerine gönderilerek kullanılmaya başlandı.

97 BİN ISITICI

Arama kurtarma ekiplerinin gece de çalışmasına olanak sağlayan led projektörler ile ilave aydınlatma ekipmanları da deprem bölgesine ulaştırıldı. Bunların yanı sıra arama kurtarma ve enkaz kaldırma ekipleri ile depremzedeler için 77 bin 598 ısıtıcı da bölgelere teslim edildi. 20 bin ısıtıcı ise halihazırda yolda. Arama kurtarma ekiplerinin kullandığı birçok alet ile araç gereç de, bakanlık koordinasyonuyla depremin yaşandığı ilk andan bu yana ulaştırılmaya devam ediliyor.

PREFABRİK BANYO VE TUVALETLER

Afetten etkilenen 7 ilde AFAD ve Kızılay koordinasyonu ile her türlü yardım malzemelerinin toplandığı yeni depoların kurulması da organize edildi. Depremzedelerin temizlik ihtiyaçlarının giderilmesi amacıyla mobil prefabrik banyo ve tuvaletler de afetten etkilenen bölgelere sevk edilmeye başlandı.

Hbr-Ayşe Köksal

İLGİLİ YAZILAR
- Advertisment -

SON DAKİKA

SON YORUMLAR