Perşembe, Eylül 28, 2023
Ana SayfaKöşe YazılarıHER AİLE İÇİN AFET PLANI...

HER AİLE İÇİN AFET PLANI…

Spread the love

Geçirdiğimiz bu zor günler bir kez daha gösterdi ki her an bir afete hazırlıklı yaşamalıyız. Kahramanmaraş merkezli meydana gelen 2 büyük deprem 10 ilimizi derin bir şekilde yaraladı.

İş güvenliği uzmanları da bu gibi durumlar için aile bazında mutlaka bir afet planı geliştirilmesi konusunda uyarıyor. Yaşam alanlarının krokisinin çizilerek yaşam üçgeni olabilecek, afet ve acil durum çantası konulabilecek yerlerin belirlenmesi, tehlikeli olabilecek yerlerin ve alternatif çıkış ya da kaçış yollarının belirtilmesi gerektiğini söyledi.

Plan yapmak bizi paniğe sürüklemeden hareket etmemizi sağlar.Herkesin bir arada güvende kalabilmesini sağlayan bu planlı hareket hayata tutunmamızı sağlar.

Aile bireylerin kişisel bilgilerini içeren doneler, iletişim araçlarının teknik planlanması çok önemli.

Planlama yaparken evcil hayvanları düşünmeli ve kayıt altında mutlaka belirtilmeli.

Altın saat olarak adlandırılan ilk 72 saatte yapılması gerekenler;

– Ev ve iş yeri gibi yaşam alanlarının yapısal ve yapısal olmayan tehlikeler dikkate alınarak en güvenli ve riskli yerlerinin belirlenmesi öncelikli olmalıdır. 

– Yaşam alanlarının krokisinin çizilerek özellikle yaşam üçgeni olabilecek, 

– Afet ve acil durum çantası konulabilecek yerlerin, 

– Tehlikeli olabilecek yerlerin ve alternatif çıkış ya da kaçış yollarının belirtilmesi gerekir. 

– Yaşam alanlarında elektrik, doğalgaz ve su ana vanalarının/şalterlerinin, ilkyardım dolabının, yangın söndürme tüpünün, varsa kimyasal ya da tehlikeli maddelerin, ışıldak gibi malzemelerinin bulunduğu yerlerin krokide belirtilmesi gerekir

İLGİLİ YAZILAR
- Advertisment -

SON DAKİKA

SON YORUMLAR