Salı, Aralık 5, 2023
Ana SayfaKöşe YazılarıKOŞULLARA RAĞMEN MÜCADELE ETMEKk

KOŞULLARA RAĞMEN MÜCADELE ETMEKk

Spread the love

Alex, çocuk kanserine (nöroblastom) yakalanmıştı. Tümör alındı ve 4 yaşına geldiğinde kök hücre nakli yapıldı. Ama Alex yürüyemiyordu ve ölüm riski ile yaşamak zorundaydı. Doktoruna sordu: ‘Beni neden iyileştiremiyorsunuz?’ Doktor ‘Daha bir tedavi yöntemi bulamadık’ dedi. ‘Neden bulamadınız?’ ‘Çünkü yeteri kadar araştırma yapamadık.’ ‘Neden?’ diye sordu Alex. ‘Bunun için fon gerekiyor’ dedi doktor.Bir hafta sonra Alex hastaneden taburcu olurken annesinin kulağına fısıldadı: Anne ben kanser araştırmaları için nasıl para bulacağımı biliyorum. Limonata satacağım ve biriktirdiğim para ile bütün kanserli çocukları kurtaracağım. Annesi Alex’in neler yapabileceğinden habersiz, bir umut ile yaşasın diye bu fikre sıcak baktı. (Anne yıllar sonra bu hikayeyi anlatırken, ‘Alex bunu söylediğinde kahkaha attığımı hatırlıyorum’ diyecekti.)Markete gidildi, limonlar alındı ve limonatalar yapıldı. Baba da bir tezgah satın aldı. Bir haa içinde evin önüne bir limonata tezgahı kuruldu. Alex bardağı 50 cente limonataları satmaya başladı. Tezgahın üstünde ‘Gelirler çocuk kanseri araştırmalarına bağışlanacaktır’ yazıyordu.İşler ilk gün inanılmaz iyi gitti. Alex ilk gün 1200 dolar para kazanmıştı. Çünkü çoğu müşteri 50 centlik limonata için 20 veya 50 dolar vermişti. Alex her sabah heyecanla ve inançla kalkıyor ve tezgahın başına geçiyordu. Bütün mahalle sakinleri Alex’in limonata tezgahına akın etmişti. Çok geçmeden gazeteler ve televizyonlar da durumdan haberdar oldu. Alex’in limonata tezgahı hakkında haberler yayınlanmaya başladı. Hatta OprahWinfrey bile Alex’i programına davet etti. Artık tüm Amerika Alex’i tanıyordu.
Neredeyse tüm ülke seferber olmuştu. Alex’inhikayesini duyan yüz binlerce yetişkin ve çocuk, mücadelesine katkıda bulunmak için limonata tezgahları açmaya başladı. Neredeyse her mahallede bir limonata tezgahıvardı. Alex’in annesi bu sırada birvakıf kurmuştu ve paraları burada topluyordu.
Alex, kanser ile mücadeleyi 8 yaşında kaybetti. Ama diğer kanserli çocuklar için bir umut kapası aralamıştı. Alex hayatını kaybettiğinde, Vakıf tam 27 milyon dolarlık bağış topladı. bağış, 50 üniversitede 100’den fazla çocuk kanseri araştırmasında kullanıldı.Şu anda çocuk kanseri tedavisinde bir yol kat edildiyse, bu 4 yaşındaki Alex sayesindedir.
Alex sadece 4 yaşında olmasına rağmen, tüm Amerika’yı inandığı ülkü uğruna birleştirdi ve fark yarattı. Alex sadece bağış toplamadı. Aynı zamanda bir bilinç yarattı. En önemlisi de koşullar ne olursa olsun, insanların fark yaratabileceğini gösterdi. İşte gerçek liderlik budur. Ve diğer insanları önemseyen ve bir ülküsü olan herkes bunu yapabilir.
A.Gülşah ONUR

İLGİLİ YAZILAR
- Advertisment -

SON DAKİKA

SON YORUMLAR