Çarşamba, Temmuz 24, 2024
Ana SayfaKöşe Yazıları  “İZLER” İz Bıraktı…

  “İZLER” İz Bıraktı…

Spread the love


    Hayata dair müzikli bir yolculuğa çıkmaya ne dersiniz? Şiir ve görsel showlarla renklendirilmiş müzikal tadında bir tiyatro oyunu sizleri bekliyor…”İZLER”. Hayattan bir süreliğine uzaklaşıp, bambaşka bakış açılarıyla dolup taşan, bebeklerin çocukların gözünden neler yaşandığını ve biz yetişkinlerin neler yaşattıklarını, bizlere yani seyirciye sonuna kadar hissettiren, aktaran Ankara’nın en tatlı delileri müzisyenleri ve oyunculuklarıyla Akün sahnesinde! Ülkece geçtiğimiz zor günlerde satın aldığınız oyunun biletlerinden gelen gelir depremzedeler için bağışlanıyor.


   Enstrümanlarında ustalaşmış yedi müzisyen dünyanın halinden sıkıldıkları için özgür iradeleriyle meczup olup bir kayıkhaneye sığınmışlardır. Yeni doğmuş bir bebeği kayıkhanenin kıyısında terkedilmiş halde bulmalarıyla hayatları alt üst olur. Kendi akılları kendilerine yetmeyen müzisyenlerimiz şarkılarla, şiirlerle, görsellerle ve danslarla bebeğe hayatı boyunca başından geçebilecekleri anlatmayı kendilerine dert edinirler. 

Bu müzikal eserin doğuşu 16 yıl önceye, Barış Teoman’ın şiir tutkusuna, dayanmakta. Şiir ve müziğe gönül vermiş yedi müzisyen 2018 yılından itibaren sahnelerde “Ey Hayat” performansıyla yer almaktadır. Grubun 2021 yılında AST sahnesindeki sergiledikleri performans yeni bir başlangıç oldu. Profesyonel müzisyenlerden oluşan İZLER, tiyatro seyircisine başka bir lezzette yarı oyun, yarı müzikal ve şiirle harmanlanmış şaşırtıcı bir performans sunuyorlar.

   Ankaralıların yakından tanıdığı, klasik gitar denilince ilk akla gelen kişi Süleyman Öcal, müzik piyasasını bilen herkesin yakından tanıdığı buzukisi ile renk katan Sedat Arık, sahnelerin romantik ve aranan sanatçısı Tuncay Arığ, başta ney olmak üzere nefesli sazlara nefes veren duayen Mete Tokgöz, vurmalı sazların altın çocuğu Cem Kıran, akademik kariyerinin birikimlerini en etkileyici görsellerle paylaşan, şiirleri ve şarkıları ete kemiğe büründüren Tanzer Arığ ve  bir birinden güzel şiirlere ses olan Barış Teoman’dan oluşuyor.  Tabiki oyun esnasında danslarıyla harika bir atmosfer oluşturan Gizem Aydoğdu ve Murtaza Yıldız renk katıyorlar. Ekibe 2021 yılında katılarak gösteriyi oyunlaştıran Konya Devlet Tiyatrosu sanatçısı Yıldırım Beyazıt’ın yönetmenliğini üstlendiği müzikal eserin muhteşem dekorları, kostümleri ve ışık tasarımları Cenk Oral’a ait.  Bizler yeri geldi kahkahalar attık, yeri geldi hıçkırarak ağladık. O kadar derinden hissettik ki. Tüm ekibin böyle güzel oyun çıkardığı için emeklerine sağlık. Ve en çokta böyle hassas ince düşünceli bağışları için binlerce kez teşekkürler. Olup bitenlerden biraz uzaklaşıp, bu oyunu izlemeye kesinlikle Akün sahnesinden takvimlerini takip etmenizi öneririm. Teşekkürler A.GÜLŞAH ONUR

İLGİLİ YAZILAR
- Advertisment -

SON DAKİKA

SON YORUMLAR