Çarşamba, Temmuz 24, 2024
Ana SayfaGündemYıldırım: Yaralarımızı hep birlikte saracağız

Yıldırım: Yaralarımızı hep birlikte saracağız

Spread the love

Türkiye Madeni Eşya Sanatkarları Federasyonu Genel Başkanı Hayrettin Yıldırım, federasyonlarına bağlı Türkiye genelindeki meslek odalarının öncülüğünde esnaf ve sanatkarların Kahramanmaraş merkezli deprem bölgesine yardım ve desteklerinin artarak devam ettiğini belirtirken, diğer taraftan Ankara başta olmak üzere diğer il ve ilçelere yerleşen depremzedelerin yaralarını sarmaya çalıştıklarını söyledi. Yıldırım, “Yaralarımızı saracak, sosyal, ekonomik bir bütün olarak deprem bölgesinde yaşamı hep birlikte tekrar kuracağız.” dedi.

Son yüzyılın en büyük deprem felaketlerinden biri olarak gösterilen Kahramanmaraş merkezli 7.7 ve 7.6 büyüklüğündeki depremlerin açtığı yaraları sarmak için seferber olduklarını söyleyen Türkiye Madeni Eşya Sanatkarları Federasyonu Genel Başkanı Hayrettin Yıldırım, bu büyük felaketle ilgili yardım seferberliği başlattıklarını, birlik ve beraberlik, dayanışma ruhu içerisinde, yaraları saracaklarını, bölgede yaşamı zaman içerisinde birlikte tekrar kuracaklarını söyledi.

Türkiye Madeni Eşya Sanatkarları Federasyonu Genel Başkanı Hayrettin Yıldırım, şunları kaydetti: “Bilindiği üzere 6 Şubat tarihinde Kahramanmaraş merkezli depremin yaşandığı çok talihsiz bir güne uyandık. Kahramanmaraş ile birlikte Hatay, Adıyaman, Gaziantep, Malatya, Diyarbakır, Kilis, Şanlıurfa, Osmaniye, Adana ve Elazığ’ı da etkileyen depremlerde maalesef 40 binden fazla vatandaşımız hayatını kaybetti, on binlerce insanımız da yaralandı. Yüz binlerce insanımız da evlerini, yaşadıkları şehirleri terk etmek zorunda kaldı, ülkemizin başka şehirlerine yerleşti.

Depremin yaşandığı ilk andan itibaren, yurt genelindeki tüm sivil toplum kuruluşlarının yaptığı gibi esnaf ve sanatkârlarımız da, meslek odalarımızın öncülüğünde, hiçbir fedakârlıktan çekinmeksizin, tüm imkânlarını kullanarak, depremin sebebiyet verdiği yaraları sarmak maksadıyla seferber oldu. Türkiye Madeni Eşya Sanatkârları Federasyonumuza kayıtlı esnaf ve sanatkârlar odalarımız, üyeleri ile işbirliği içerisinde depremden etkilenen vatandaşlarımızın ısınma, barınma ve temel besin ihtiyaçlarının karşılanması amacıyla ellerinden gelenin fazlasını yapmış ve yapmaya da devam etmektedir.

Ankara’da Federasyonumuz bünyesinde oluşturulan çözüm merkezinde; öncelikle ilk yardım, korunma ve barınma, çadır ve kalıcı konteyner, kalıcı konut olarak belirlediğimiz acil ihtiyaçların çözümüne yönelik bağlı odalarımız ile yaptığımız istişareler sonucunda ivedilikle çalışmalara başlanılmıştır.

Sobacı ve imalatçı esnaf ve sanatkârlarımız çok çabuk ve pratik bir şekilde ürettikleri sobaların afet bölgesine sevkiyatını gerçekleştirmişlerdir. Sıhhi tesisatçı sanatkârlarımız vakit kaybetmeksizin afet bölgesine hilti, kırıcı, delici ve kesici el aletleri ile birlikte intikal ederek arama ve kurtarma çalışmalarına katılmışlardır. Oto tamirci sanatkârlarımız bölgeye sevkiyat yapan kamyon, tır, iş makinesi ve ambulansların arızalarına müdahale edebilmek amacıyla Türkiye genelinden gruplar halinde afet bölgesine intikal etmişlerdir. Anahtarcı sanatkârlarımız ise otomobil, ev ve işyerlerinde yaşanan olası kapı kilitlenmelerine karşı afet bölgesindeki yerlerini almışlar, arama kurtarmayı engelleyen araçların yerinden kaldırılabilmesi için gerekli işlemleri yapmışlardır. Bunların yanı sıra tüm esnaf ve sanatkârlarımız ayni ve nakdi yardımlarını meslek odalarımız nezdinde toplayarak AFAD ile koordineli bir şekilde afet bölgesine göndermişler ve göndermeye devam etmektedirler. Odalarımızın öncülüğünde esnaf ve sanatkarlarımız şimdi de Ankara başta ülkemizin diğer şehirlerine ve ilçelerine yerleşen depremzede ailelerin yaralarını sarmaya çalışmaktadırlar. Bu süreç belki aylar, yıllar alacak ama yaralarımızı saracak, sosyal, ekonomik bir bütün olarak deprem bölgesinde yaşamı birlikte tekrar kuracağız.

Selçuklu’dan beri süre gelen Ahilik kültürünün temel prensiplerinden olan yardımlaşma ve dayanışmayı tam anlamıyla devam ettiren günümüz esnaf ve sanatkârları ile meslek odalarımızla ne kadar övünsek azdır. Ülkemizde oluşturduğu katma değer ve istihdam bakımından en büyük Federasyon olan Türkiye Madeni Eşya Sanatkârları Federasyonu vatanına, milletine sevgisini, vefasını bir kez daha fazlasıyla göstermiştir. Bu vesile ile ellerini taşın altına koymaktan çekinmeyen kıymetli ve büyük esnaf ve sanatkar ailemize çok teşekkür ediyor, depremde hayatını kaybeden vatandaşlarımıza Allah’tan rahmet, yaralılara acil şifalar diliyorum. Yakınlarını kaybeden vatandaşlarımıza ise sabır ve metanetler temenni ediyorum. Geçmiş Olsun Türkiyem.”

İLGİLİ YAZILAR
- Advertisment -

SON DAKİKA

SON YORUMLAR