Çarşamba, Temmuz 24, 2024
Ana SayfaGündemTÜRKİYE - MACARİSTAN 8. DÖNEM KEK TOPLANTISI

TÜRKİYE – MACARİSTAN 8. DÖNEM KEK TOPLANTISI

Spread the love

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, Macaristan’ın gündeminde yer alan ABD yapımı HIMARS çoklu roketatar sistemiyle ilgili ”HIMARS’a alternatif ürünleri biz Türkiye’de üretiyoruz bunlarla ilgili de ihtiyaç varsa biz bu ürünlerle ilgili gerekli desteği vermeye hazırız.” dedi.

Bakan Varank ile Macaristan Dışişleri ve Dış Ticaret Bakanı Peter Szijjarto, “Türkiye-Macaristan 8. Dönem Karma Ekonomik Komisyon Toplantısı”na başkanlık etti. Toplantı sonrası Macaristan Dışişleri ve Ticaret Bakanı Peter Szijjarto ile ortak basın toplantısı düzenleyen Varank, karşılıklı üst düzey ziyaretlerle, kurulan istişare mekanizmaları ve yapılan yatırımlarla, iki ülke arasındaki ilişkilerde her alanda muazzam ivme yakalandığını söyledi.

SAVUNMA SANAYİSİNDE İŞ BİRLİĞİ

Savunma sanayisinin son zamanlarda iki ülke arasında iş birliğinin arttığı bir alan olduğunu, Macaristan’ın yurt dışından aldığı zırhlı araçların bir kısmını Türkiye tedarik etmeye başladığını ifade eden Varank, ”Bunlarla ilgili yaptığımız görüşmelerde Macaristan’ın bundan memnun olduğunu, Türk şirketlerinin bu ilişkiden memnun olduğunu gördük. Önümüzdeki dönemde de biz bu süreci devam ettireceğiz. Savunma sanayisi anlamında Macaristan’ın en önemli ortaklarından bir tanesi olmak istiyoruz. Bildiğiniz gibi Türkiye insansız hava araçlarında çok ciddi bir oyuncu. Şu an dünyanın en önemli oyuncularından bir tanesi. Bu kabiliyetimizi de dost ve müttefik Macaristan’la paylaşmaya hazırız. Bu alanlarda da gerekli iş birliği görüşmelerini yapıyoruz.” dedi.

2024 TÜRKİYE-MACARİSTAN KÜLTÜR YILI

Macaristan’ın, Türkiye’nin AB üyelik sürecine başından beri en güçlü desteği vermeyi sürdürdüğüne dikkat çeken Varank, iki ülke arasındaki dostluk anlaşmasının 100’üncü yıl dönümü münasebetiyle 2024’ün Türkiye-Macaristan Kültür Yılı olarak kutlanacağını, 2025’in ise Teknoloji Yılı olarak planlandığını aktardı.

GÜÇLÜ İRADE

İkili ilişkileri daha da ileriye taşımak ve derinleştirmek için hem Türkiye hem de Macaristan’ın güçlü bir irade ortaya koyduğunu dile getiren Varank, ”Bugün Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeleri Geliştirme ve Destekleme İdaresi Başkanlığımız (KOSGEB) ile Macaristan İhracatı Teşvik Ajansı (HEPA) arasında bir mutabakat zaptı imzaladık. Ardından teknik heyetlerimizin uzun süredir üzerinde çalışıp mutabık kaldıkları Karma Ekonomik Komisyonu mutabakat zaptını imzaladık. Yıl boyu sürdürdüğümüz müzakereler her zaman olduğu gibi karşılıklı anlayış atmosferinde gerçekleşti. Her iki ülke de ekonomik ve ticari ilişkilerimizi çeşitlendirme ve geliştirme konusunda iradesini kararlılıkla ortaya koydu. Karşılıklı yatırımlar ve müteahhitlik hizmetlerinden üçüncü ülkelerdeki iş birliklerine, bilim ve teknolojiden yeşil dönüşüme, enerjiden tarıma, sağlıktan turizme daha pek çok alanda mevcut iş birliğimizi daha da güçlendireceğiz.” ifadelerini kullandı.

PROJE VE YATIRIMLAR

İkili ilişkilerde karşılaşılan sorunları diyalogla ve Bakan Szijjarto’nun desteğiyle çözüme kavuşturduklarını ifade eden Varank, Türk iş insanlarıyla yaptığı toplantıda kendisine aktarılan sorunları Szijjarto’ya aktardığını ve bunların çözümü konusunda gerekli adımların atılacağını söyledi. Karma Ekonomik Komisyon Toplantısı’nı küresel enerji krizi gölgesinde gerçekleştirdiklerini belirten Varank, enerjide dışa olan bağımlılığın azaltılması ve ülkelerin bu alandaki yetkinliklerinin ortak proje ve yatırımlara dönüşmesi için daha fazla çaba sarf etmeleri gerektiğini vurguladı.

GÜNEŞ VE RÜZGAR ENERJİSİ

Türkiye olarak hem güneş hem rüzgar enerjisinde kapasiteyi artırmak için adımlar attıklarını dile getiren Varank, ”Türkiye enerjide bir hub olma noktasında kararlı adımlarla ilerliyor. Biliyorsunuz Azerbaycan’dan gelen hattın kapasitesini önümüzdeki dönemde iki katına çıkarıyoruz. Yine Türkiye’de Trakya’da yeni bir enerji terminalinin de hazırlıkları bitmek üzere. Buradan da ülkemize doğal gaz gelmeye başlayacak. Son zamanda Karadeniz’de doğal gazda büyük bir keşif yaptık. Hidrokarbon kaynaklı Türkiye’nin hub olması tabii ki bize önemli katkılar sağlayacak ama biz bu kabiliyetimizi, gücümüzü de elbette dost ve müttefik ülkelerle paylaşmaya devam edeceğiz. Macaristan’la olan ilişkilerimizi de sıkı bir şekilde sürdürerek Macaristan’ın ihtiyacının nasıl karşılayabiliriz bunlarla ilgili de elimizden gelen desteği vermeye devam edeceğiz.” diye konuştu.

İKİLİ TİCARET

Macaristan Dışişleri ve Ticaret Bakanı Peter Szijjarto ise İki ülke arasındaki ikili ticaretin geçen yıl rekor kırdığını belirterek, Macaristan’da 100 Türk şirketinin yaklaşık 2 bin 200 kişiyi istihdam ettiğini kaydetti. Szijjarto ayrıca, Rusya-Ukrayna arasındaki barış görüşmelerine yönelik umut veren tek adımı tahıl koridoru ile Türkiye’nin attığını belirtti.

GAZETECİLERİN SORULARINI CEVAPLADILAR

Macar gazetecinin, ülkenin gündeminde yer alan ABD yapımı HIMARS çoklu roketatar sistemlerinin satın alınıp alınmayacağına yönelik sorusuna ilk olarak Bakan Varank yanıt verdi.

Varank “Macaristan (HIMARS konusunda) bir adım atacak mı atmayacak mı bilmiyorum ama şunu söyleyebilirim; ona alternatif ürünleri biz Türkiye’de üretiyoruz. Bunlarla ilgili de ihtiyaç varsa biz bu ürünlerle ilgili gerekli desteği vermeye hazırız.” değerlendirmesinde bulundu.

Bu soruya Szijjarto da “Macar ordusunun silahlarını yeniliyoruz. Silahları satın alınca ilk olarak müttefikler aklımıza geliyor. NATO ülkeleri, mesela Türkiye ve diğer NATO müttefikleri. Türkiye ile de anlaşmamız var. Masada açık teklifler var. Tabii ki bütün bunları ilk olarak Savunma Bakanlığı daha sonra da hükümet değerlendiriyor.” yanıtını verdi.

Basın toplantısı öncesi Varank ve Szijjarto, Türkiye-Macaristan Karma Ekonomik Komisyon Toplantı Protokolü ile KOSGEB ve HEPA arasında eylem planı anlaşmasını imzaladı.

Bakan Varank’a, iki ülke ilişkilerine yaptığı katkıdan dolayı Macaristan Liyakat Nişanı takdim edildi.

Toplantıya, Sanayi ve Teknoloji Bakan Yardımcısı Çetin Ali Dönmez, Türkiye’nin Budapeşte Büyükelçisi Gülşen Karanis Ekşioğlu, Macaristan’ın Ankara Büyükelçisi Viktor Matis ile KOSGEB Başkanı Hasan Basri Kurt da katıldı.

Hbr-Ali Köksal

İLGİLİ YAZILAR

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- Advertisment -

SON DAKİKA

SON YORUMLAR