Çarşamba, Temmuz 24, 2024
Ana SayfaGündemTARIM VE ORMAN BAKANLIĞINCA DEPREM BÖLGESİNDE GIDA DENETİMLERİ YAPILIYOR

TARIM VE ORMAN BAKANLIĞINCA DEPREM BÖLGESİNDE GIDA DENETİMLERİ YAPILIYOR

Spread the love

Tarım ve Orman Bakanlığının gıda ve kontrol ekipleri, deprem bölgesinde hizmet veren gıda üretim ve dağıtım yerlerinde denetimlerini sürdürüyor.

Kahramanmaraş merkezli depremlerin hemen ardından, Tarım ve Orman Bakanlığınca, AFAD koordinasyonunda bölgede çok sayıda ekip görevlendirildi.

Bakanlığa bağlı 13 bin 673 personel ve 4 bin 743 adet makine-ekipman, deprem bölgesinde arama, kurtarma ve enkaz kaldırma dahil, birçok alanda çalışma gerçekleştiriyor.

Bölgedeki personelden bin 21’i de depremzedelere sunulan beslenme hizmetlerinin uygunluğunu denetlemek üzere gıda ve kontrol çalışması yürütüyor.

DEPREM BÖLGESİNDE 10 BİN 909 GIDA DENETİMİ YAPILDI

Çalışmalar kapsamında, ekipler, deprem bölgesinde bugüne kadar, 10 bin 909 gıda denetimi yaptı. Bu denetimlerin 4 bin 257’si ekmek üretim yerlerine, 2 bin 353’ü gıda depolarına, 2 bin 68’i mobil mutfaklar dahil yemek üretim yerlerine, bin 803’ü yemek dağıtım noktaları ve çadır kentlere, 370’i de yardım tırlarına yönelik gerçekleştirildi.  Alınan 58 ihbar-şikayet üzerine de ekipler gerekli kontrolleri yerine getirdi.

BÖLGEDE 71 SEYYAR MUTFAK KURULDU

Tarım ve Orman Bakanlığı, deprem bölgesindeki vatandaşların güvenli gıdaya erişimi amacıyla tedbir almanın yanı sıra, bu illerde kurduğu 71 seyyar mutfak ile depremzedelere sıcak yemek, su, süt, meyve suyu ve ekmek dağıtımı da yapıyor.

Hbr-Ali Köksal

İLGİLİ YAZILAR
- Advertisment -

SON DAKİKA

SON YORUMLAR