Cuma, Aralık 1, 2023
Ana SayfaGündemHaberYAVAŞ REST ÇEKTİ : CEZAİ MÜEYYİDE UYGULANACAK

YAVAŞ REST ÇEKTİ : CEZAİ MÜEYYİDE UYGULANACAK

Spread the love

ÜCRETSİZ VE İNDİRİMLİ BİNME HAKKINI ENGELLEYEN ARAÇLAR TRAFİKTEN MEN EDİLECEK DESTEK ALAMAYACAK

 Ücretsiz yolcu taşımayacaklarını  açıklayan  TÖHOB  yöneticilerine   Ankara Büyükşehir Belediye başkanı Mansur Yavaş’dan karşı rest geldi. Yavaş “Özel Halk Otobüsleri (ÖHO) ve Özel Toplu Taşıma Araçları (ÖTA) işleticileri 21 Eylül 2023 tarihinden itibaren serbest ve indirimli seyahat hakkı bulunan yolcuları taşımayacaklarını beyan etmişlerdir.    4736 sayılı Kanun ve “Ücretsiz veya İndirimli Seyahat Kartları Yönetmeliği” gereğince şehir içi toplu taşımacılık hizmetinden ücretsiz ve indirimli faydalanma hakkı bulunan vatandaşlarımızın bu haklarını kullanmalarına engel olan ÖHO ve ÖTA araçlarının Başkent 153 iletişim merkezine iletilmesi halinde ilgili kanun, yönetmelik ve sözleşme hükümlerinin gerektirdiği cezai müeyyide uygulanacaktır.”ifadelerine  yer verdi.

 Önceki gün TÖHOB Genel başkanı Kurtuluş KARA’NIN 21 Eylül’den itibaren  özellikle 65 yaş ve bazı kalemlerde  indirimli ve serbest kart yolcularını taşımayacaklarını açıklamasının ardından Ankara Büyükşehir Beleidye Başkanı Mansur Yvaş’tan  açıklama geldi. Yavaş   “Ücretsiz veya İndirimli Seyahat Kartları Yönetmeliği” gereğince şehir içi toplu taşımacılık hizmetinden ücretsiz ve indirimli faydalanma hakkı bulunan vatandaşlarımızın bu haklarını kullanmalarına engel olan ÖHO ve ÖTA araçlarının Başkent 153 iletişim merkezine iletilmesi halinde ilgili kanun, yönetmelik ve sözleşme hükümlerinin gerektirdiği cezai müeyyide uygulanacaktır.”dedi.

ARAÇ İŞLETİCİLERİNE  BUGÜNE KADAR  192.702.508 TL GELİR DESTEĞİ ÖDEMESİNDE BULUNULDU

 ABB başkanı Yavaş yaptığı  açıklamada şu ifadelere yer verdi;  Değerli Vatandaşlarımız,

Kuruluşumuz EGO Genel Müdürlüğünce verilmekte olan şehir içi toplu taşımacılık hizmetinde artan işletme maliyetleri nedeniyle 2023 Eylül ayı itibarıyla zararımız 3 Milyar TL’ye yaklaşmıştır.Bu olumsuz duruma rağmen Ankara Büyükşehir Belediyemiz tarafından gerek Kuruluşumuza gerekse özel taşımacılık yapan araç işleticilerine düzenli olarak destek ödemelerinde bulunularak maliyet dikkate alınmaksızın hemşehrilerimizin daha ekonomik bir şekilde ulaşım hizmetinden faydalanmaları sağlanmaktadır.

2020 yılına kadar özel toplu taşımacılık yapan araç işleticilerine hiçbir şekilde destek ödemesi yapılmamıştır. Bu dönemde yolcularımızın ekonomik ücret tarifeleri ile ulaşımlarını sağlayabilmeleri için araç işleticilerine 192.702.508 TL gelir desteği ödemesinde bulunulmuştur.

VATANDAŞLARIMIZIN BU HAKLARINI KULLANMALARINA ENGEL OLANA CEZAİ MÜEYİDELER UYGULANACAKTIR

 Ancak Ankara Büyükşehir Belediyesinin mali durumu analiz edilmeden Belediye Meclisindeki muhalefet üyelerince kanuna aykırı olarak özel araç işleticilerine gelir desteği ödenmesi yönünde karar alınmıştır. Gelir azaltıcı/gider artırıcı nitelikte olan ve bütçe denkliğini bozan bu kararın veto edilmesi nedeniyle Özel Halk Otobüsleri (ÖHO) ve Özel Toplu Taşıma Araçları (ÖTA) işleticileri 21 Eylül 2023 tarihinden itibaren serbest ve indirimli seyahat hakkı bulunan yolcuları taşımayacaklarını beyan etmişlerdir.    4736 sayılı Kanun ve “Ücretsiz veya İndirimli Seyahat Kartları Yönetmeliği” gereğince şehir içi toplu taşımacılık hizmetinden ücretsiz ve indirimli faydalanma hakkı bulunan vatandaşlarımızın bu haklarını kullanmalarına engel olan ÖHO ve ÖTA araçlarının Başkent 153 iletişim merkezine iletilmesi halinde ilgili kanun, yönetmelik ve sözleşme hükümlerinin gerektirdiği cezai müeyyide uygulanacaktır.Kamuoyuna saygıyla duyurulur.”dedi.

HBR AYSUN YILMAZ BENLİ

İLGİLİ YAZILAR
- Advertisment -

SON DAKİKA

SON YORUMLAR