Çarşamba, Temmuz 24, 2024
Ana SayfaGündemHaberYAŞAR : REKABET KURUMU’NUN RAPORU İVEDİLİKLE  HAYATA GEÇİRİLMESİDİR

YAŞAR : REKABET KURUMU’NUN RAPORU İVEDİLİKLE  HAYATA GEÇİRİLMESİDİR

Spread the love

YAŞAR :ŞİMDİ YAPILMASI GEREKEN HAZIRLANAN RAPORUN ZAMAN KAYBEDİLMEDEN YASALAŞTIRILMASI VE HARFİYEN UYULMASIDIR

 Polatlı Bakkallar ve Bayiler Esnaf odası başkanı Davut YAŞAR Rekabet Kurumu tarafından yayımlanan rapora ilişkin “ Uzun yıllardır talep Edilen   bu düzenleme zaman kaybedilmeden hayata geçirilmeli ve gerekli düzenleme yapılarak zincir marketlerin açılmalarına kurul getirilmelidir. Geç kalınmış ancak olumlu bir gelişmedir . Bu rapordaki en önemli gelişme zincir marketlerin bulundukları bölgelerle ilgili. Çünkü rapora göre zincir marketler artık adım başı şube açamayacaklar”dedi.

Rekabet Kurumu, zincir Market açılışları için mesafe uyarısında bulundu. Uyarıda, “Belirlenecek bir mesafe çapında aynı ekonomik bütünlük içerisinde yer alan perakendecilerin ikinci bir şube açmalarının yasaklanması ve yine bu teşebbüslerin aynı çap içerisinde bir devralma işlemi yapmasının  engellenmesiyle ilgili kararlar değerlendiriliyor” ifadeleri yer aldı.

Polatlı Bakkallar ve Bayiler Esnaf odası başkanı Davut YAŞAR Rekabet Kurumu  raporunu değerlendirdi. YAŞAR “Bu rapor geç kalınmış ve tavsiye niteliğinde. Ancak bu raporun kısa sürede zaman kaybedilmeden dikkate alınarak kuralların konulması kaçınılmazdır. Bu raporda bizim uzun yıllardan beri taleplerimizin ne kadar haklı olduğunun bir göstergesidir. Özellikle Perakende Ticaretin Düzenlenmesi Hakkındaki Kanunda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi Taslağı’na eklenmesi gerektiğine dair maddeler çok önemli.

Bu rapordaki en önemli gelişme zincir marketlerin bulundukları bölgelerle ilgili. Çünkü rapora göre zincir marketler artık adım başı şube açamayacaklar. Şimdi yapılması gereken hazırlanan raporun zaman kaybedilmeden yasalaştırılması ve harfiyen uyulmasıdır. Yani  iki kilometrelik alana bir de eczanelerde olduğu gibi nüfus kriteri ve açılacakları bölgedeki trafik yoğunluğu ile otopark bulundurma şartı da mutlaka eklenmelidir.”dedi.

HBR AYSUN YILMAZ BENLİ

İLGİLİ YAZILAR
- Advertisment -

SON DAKİKA

SON YORUMLAR