Cuma, Eylül 22, 2023
Ana SayfaGündemHaberULUSLARARASI BİLİM YARIŞMASINDA TARİHİ BAŞARI

ULUSLARARASI BİLİM YARIŞMASINDA TARİHİ BAŞARI

Spread the love
Uluslararası Regeneron ISEF Bilim ve Mühendislik Yarışması’na, Türkiye’yi temsilen katılan öğrenciler tarihi bir başarı elde etti. TÜBİTAK tarafından desteklenen 3 proje Regeneron ISEF büyük ödülünü alırken, diğer 3 proje de özel ödül almaya hak kazandı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, yarışmada ödül alan gençleri tebrik etti.

Amerika Birleşik Devletleri’nin Dallas şehrinde düzenlenen yarışmaya 64 ülkeden 1307 projenin sahibi 1638 öğrenci katıldı.

Gaziantep Özel Sanko Koleji öğrencilerinden Sude Naz Gülşen ve Ekin Asyalı, “Vücutta ve İçeceklerde Bulunan Yabancı Maddelerin Tespitini Yapabilen Akıllı Hidrojel Sentezi ve Hidrojelli Bileklik Tasarımı” projeleriyle hem kimya alanında yarışma birinciliğini hem de Sigma Xi (The Scientific Research Honor Society Third Physical Science Award) özel ödülünü elde etti.

Biyokimya alanındaki yarışmada üçüncülük ödülüne Balıkesir Şehit Prof. Dr. İlhan Varank Bilim ve Sanat Merkezi’nden Azra Demirkapılar ve Aslı Ece Yılmaz, “Yeşil Sentezle Grafen Kuantum Noktalarının Eldesi ve Gqds-Kalsiyum Aljinat Filmlerinin İlaç Salınım Özelliklerinin İncelenmesi” projeleriyle hak kazandı.

Robotik ve Akıllı Makineler alanında ise üçüncülük ödülünü alan İstanbul Atatürk Fen Lisesi’nden İrem Duran, İbrahim Utku Derman ve Kerem Arslan, “Bana Alfabemi Öğret” projeleriyle ISEF Büyük Ödülü’ne de layık görüldü.

Kocaeli Fen Lisesi’nden Ahmet Kağan Altay “Dört Ayaklı İnsansız Kara Aracı Tasarımı” projesiyle King Fahd University of Petroleum and Minerals (KFUPM) özel ödülüne layık bulundu.

TÜBİTAK Özel Ödülü’nü de malzeme bilimi (Materials Science) alanında “Radyoterapi Uygulamaları İçin Yeni Bir Bolusun Geliştirilmesi (Development of a Novel Bolus Material for Radiotherapy Applications)” projeleriyle İzmir Özel Çakabey Koleji’nden Arda Yeşilyurt ve Selin Yılmaz kazandı.

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN’DAN TEBRİK

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Uluslararası Regeneron ISEF Bilim ve Mühendislik Yarışması’nda ödül alan gençleri tebrik etti.Erdoğan, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda, “64 ülkeden 1307 projenin sahibi 1638 öğrencinin katıldığı Uluslararası Regeneron ISEF Bilim ve Mühendislik Yarışması’nda TUBİTAK tarafından desteklenen 3 projemiz Büyük Ödül, 3 projemiz de Özel Ödül kazanarak bizleri gururlandırdı. Bu büyük başarılarından dolayı evlatlarımızı gönülden tebrik ediyor, her birini gözlerinden öpüyorum.” ifadelerini kullandı.Hbr-Ayşe Köksal

İLGİLİ YAZILAR
- Advertisment -

SON DAKİKA

SON YORUMLAR