Çarşamba, Temmuz 24, 2024
Ana SayfaGündemHaberULAŞTIRMA VE ALTYAPI BAKANI KARAİSMAİLOĞLU: AKM-GAR-KIZILAY METRO HATTINI YAKINDA AÇIYORUZ

ULAŞTIRMA VE ALTYAPI BAKANI KARAİSMAİLOĞLU: AKM-GAR-KIZILAY METRO HATTINI YAKINDA AÇIYORUZ

Spread the love

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, AKM-Gar-Kızılay metro hattını yakında açacaklarını bildirerek, bu hat ile birlikte Ankara’nın metro ağının genişleyeceğini, Keçiören’den Kızılay’a aktarmasız metro ulaşımının sağlanacağını kaydetti.

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, AKM-Gar-Kızılay Metro hattıyla ilgili açıklama yaptı, tüm Türkiye’de olduğu gibi Ankara’da da raylı sistemler ağını genişlettiklerini belirtti.

METRO ARACI SAYISINI 4 KATINA ÇIKARDIK

Karaismailoğlu, AKM-Gar-Kızılay metro hattının da ilave edilmesiyle Bakanlık tarafından kazandırılan hatların Ankara’nın toplam hat uzunluğunu yaklaşık 3 katına çıkarılacağını bildirerek, şunları kaydetti:

“Gar-Adliye ve Kızılay olmak üzere 3 istasyondan oluşan AKM-Gar-Kızılay Metro Hattı’mız Keçiören’den Kızılay’a aktarmasız metro ulaşımı sağlaması açısından da son derece önemli. Günde 600 bin yolcu kapasitesine sahip hattımızdaki ilk durak olan Gar İstasyonu aracılığıyla vatandaşlarımız; hızlı tren garına ulaşacak, yine aynı istasyon sayesinde Başkentray ve Ankaray’a aktarma yapabilecek. İkinci istasyon olan Adliye İstasyonu aracılığıyla da M1 hattına, yani Başkentray’a aktarma sağlanabilecek. Son istasyon Kızılay’dan Batıkent, Çayyolu ve Ankaray metro hatlarına aktarma yapılması mümkün olacak. Ayrıca; söz konusu metrolarda çalıştırılmak üzere mevcut 108 adet araca ilave olarak 324 adet yeni nesil metro araç alım işi Bakanlığımız tarafından yapıldı. Böylece, hatlarda çalışan metro aracı sayısını 4 katına çıkardık. Mevcutta bulunan metro araçları depolama ve bakım merkezini de revize ederek, kapasitesini arttırdık. Çayyolu bölgesinde ilave yeni bir depolama ve bakım merkezi daha tesis ettik.”

METRO HATTI İLE 378.9 MİLYON EUROLUK TASARRUF

Projedeki son gelişmeler hakkında da bilgi veren Karaismailoğlu, AKM Otopark, Gar, Adliye ve Kızılay İstasyonları ile hat üzerindeki tüm imalatlar tamamlandığını, test ve devreye alma işlerinin ise sürdüğünü kaydetti. Karaismailoğlu, AKM Otoparkının 4 katlı ve 335 araç kapasitesine sahip olduğunun ifade ederek, proje kapsamında 5 bin 30 metre TBM Tünel, 1818 metre NATM Tünel imalatı yapıldığını aktardı. 7 bin 295 metre ray montajının yapıldığını vurgulayan Karaismailoğlu, “Metro hattının işletmeye açılmasıyla 35 yıllık süreçte; 103.9 milyon euro karayolu işletmeden, 42.7 milyon euro kaza maliyetlerinden, 123.9 milyon euro zamandan, 108.4 milyon euro çevresel katkı (hava kirliliği, gürültü kirliliği, toprak ve su kirliliğinde azalma olmak üzere) toplam 378.9 milyon Euro tasarruf sağlanmasını öngörüyoruz” ifadelerini kullandı.

Hbr-Ali Köksal

İLGİLİ YAZILAR
- Advertisment -

SON DAKİKA

SON YORUMLAR