Salı, Aralık 5, 2023
Ana SayfaGündemHaberTARHAN ŞOFÖRLERİ UYARDI

TARHAN ŞOFÖRLERİ UYARDI

Spread the love

TARHAN “KIŞ LASTİKLERİNİZİ TAKIN “

Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı tarafından 1 Aralık ile 1 Nisan günleri arasında uygulanan kış lastiği (kar lastiği) zorunluluğuna uymayanlara 2 bin 568 lira  ceza uygulanıyor.1 Aralık’tan itibaren zorunlu kış lastiği takmamanın cezasının olduğunu hatırlatan Polatlı Şoförler ve Otomobilciler Odası Başkanı İsmail Tarhan, “Ülkemizde şehirlerarası karayollarında seyreden tüm kamyon, çekici, tanker, otobüs, minibüs ve kamyonet türü araçlar ile ticari otomobillerin 1 Aralık itibari ile kış lastiği takması zorunlu. 1 Aralık’tan itibaren kış lastiği takmayan bu araçlara ceza yazılacak. Zorunlu uygulamanın başlamasına kısa bir süre kala yoğunluk yaşanmaması için vatandaşlarımız daha önceden kış lastiği takmalı.” diye konuştu.

Kış lastiği, yük ve yolcu taşımacılığı yapanlar dışındaki hususi araçlar için uygulama zorunlu değil fakat can ve mal güvenliğini sağlamak amacıyla kış aylarında tüm araçlarda kış lastiği kullanılması önem taşıyor.Polatlı Şoförler ve Otomobilciler Odası Başkanı İsmail Tarhan şoförleri uyardı. Tarhan kış lastiklerinin takılması noktasında hatırlatma yaparak “Trafikteki araç sayısı her geçen gün artıyor. Buna kışın yaşanan olumsuz hava şartları da eklendiğinde trafik kazası riski yükseliyor. Kazaları azaltmak için soğuk havalar kendini hissettirmeden araçları kış şartlarına göre hazırlamalıyız. Araçların yağı, suyu, filtreleri, bujileri, fren tertibatları, silecekleri, akü ve lastikleri şimdiden kontrol edilmeli. Kışlık bakımı yapılmayan araçların performansı düşerken yakıt sarfiyatının arttığı unutulmamalı. Sürücüler aracın kışlık bakım masrafından kaçarken daha büyük masraflarla karşılaşabilir. Kışlık bakımı yapılmayan araçlar trafiğe çıktığında normalden daha fazla masraf çıkarıyor” dedi.

SOĞUK HAVALARDA KENDİMİZ İÇİN TEDBİR ALDIĞIMIZ GİBİ ARACIMIZ İÇİN DE GEREKLİ TEDBİRLERİ ALMALIYIZ

Motor bakımından başlayarak hiçbir detay atlamadan araçların kış bakımının yapılması için sürücülere uyarıda bulunan Polatlı Şoförler ve Otomobilciler Odası Başkanı İsmail Tarhan, “Hava sıcaklıkları düşmeye başladı. Soğuk havalarda kendimiz için tedbir aldığımız gibi aracımız için de gerekli tedbirleri almalıyız. Araçların kışlık bakımını asla ikinci plana atmamalıyız. Araçların motor bakımı, antifriz kontrolü gibi tedbirlerin alınması gerekiyor. Bunun için araç lastiğinden tutun, fren, direksiyon, şanzıman, diferansiyel ile motorun yağ bakımının zamanında ve eksiksiz yapılması gerekiyor. Ayrıca, radyatörlere ve cam suyuna antifriz koyulmalı. Balatalar, elektronik aksam, kalorifer-klima sistemi kısacası araçtaki bütün mekanizmalar gözden geçirilerek kışa hazır hale getirilmelidir. Bilhassa şehirlerarası çalışanların zincirsiz ve çekme halatsız yola çıkmamaları ve araçlarının bakımını yapmadan trafikte seyretmemeleri büyük önem taşımaktadır” diye konuştu.

TÜM ÖNLEMLERİMİZİ ALARAK YOLA ÇIKMALIYIZ

Kış aylarında kaza yaşanma riskinin arttığını ve özellikle gizli buzlanmalara karşı çok dikkatli olunması gerektiğini söyleyen Tarhan, “Kış şartlarının gerektirdiği malzemeler tüm araçlarda bulundurulmalı. Kışın kazaların çoğunluğu sabah erken saatlerde oluşan gizli buzlanma ve sis nedeniyle meydana geliyor. Kazalar ise en çok aracı yola göre ayarlayamamaktan ve gerekli önlemleri almamaktan kaynaklanıyor. Bu yüzden kışın normal hızın yarısı ile sürüş yapılmalı ve mutlaka yol şartlarına dikkat edilmelidir. Kendimizi, sevdiklerimizi, trafikteki diğer sürücü ve yayaları korumak adına tüm önlemlerimizi alarak yola çıkmalıyız” şeklinde konuştu.

KIŞ LASTİĞİ TAKMAYAN ARAÇLARA CEZA

1 Aralık’tan itibaren zorunlu kış lastiği takmamanın cezasının olduğunu hatırlatan Tarhan, 1 Aralık’tan itibaren zorunlu kış lastiğine uymayan ticari araçlara 2 bin 568 lira ceza kesilecek. 31 Aralık’tan itibaren ise yeni yılda ceza tutarı yeniden değerlendirme oranında yüzde 58.46 artırılarak güncellenecek. Sürücüler araç bakımını yaptırıp kurallara uyarak hem cebini hem de aracını korumalı. Bu kış geçmiş yıllardan ders çıkarılarak kış lastiği ve araç bakımları ihmal edilmemeli. Aracımızı olumsuz hava şartlarına uygun hale getirmek için illa yoğun kar yağışını beklemek zorunda değiliz. Zorunlu uygulamanın başlamasına kısa bir zaman kala yoğunluk yaşanmaması için vatandaşlarımız daha önceden kış lastiği takmalı.Gizli buzlanma, yağışlar, yolların kayganlaşması gibi risk faktörleri ülkemizdeki tüm araçları etkiliyor. Araştırmalara göre kışın kaza yapma riski yaza göre 6 kat daha fazla. Karlı ve buzlu havalarda yaşanan kazalar genellikle bir ve birden fazla aracın çarpışması şeklinde meydana geliyor. Bu sebeple ticari ya da özel araç demeden tüm vatandaşlarımız kış lastiği kullanımına dikkat etmeli. Özellikle kışa girerken herkes araç muayenesini, bakımını en doğru şekilde yaptırmalı. Aracın kışa hazırlığı külfet gibi görülmemeli. Hepimizin can ve mal güvenliği için kış lastiğinin ve araç bakımının önemi büyük” şeklinde konuştu.

HBR AYSUN YILMAZ BENLİ

İLGİLİ YAZILAR
- Advertisment -

SON DAKİKA

SON YORUMLAR