Çarşamba, Temmuz 24, 2024
Ana SayfaGündemHaberNEVRUZ ATEŞİ POLATLI DA YAKILACAK

NEVRUZ ATEŞİ POLATLI DA YAKILACAK

Spread the love

BAHARIN MÜJDECİSİ NEVRUZ BAYRAMI  KUTLANACAK

Polatlı da Nevruz Ateşi yakılacak. Baharın müjdecisi olarak adlandırılan Nevruz Bayramı  21 Mart salı günü Polatlı Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi tarafından Nevruz Bayramı ile Türk Dünyası ve Toplulukları Haftası  programı düzenlenecek

Orta Asya’dan Balkanlardaki uluslara kadar çok geniş bir bölgede yerel renk ve inançlarla kutlanan Nevruz, her ulusun kendi kültür değerleriyle özdeşleştirip sembolleştirdiği, özü itibariyle baharın gelişinin kutlandığı coşkuyla karşılandığı bir gündür. 21 Mart ile birlikte havalar ısınmaya, karlar erimeye, ağaçlar çiçeklenmeye, toprak yeşermeye, göçmen kuşlar yuvalarına dönmeye başlar. Bu nedenle 21 Mart bütün varlıklar için uyanış, diriliş ve yaradılış günü olarak kabul edilerek, Nevruz/Yenigün bayramı adıyla kutlanır. Doğu  Türkistan’dan Balkanlara kadar tüm Türk kavimleri ve toplulukları tarafından, MÖ 8. yüzyıldan günümüze kadar her yıl 21 Mart’ta kutlanır. Bahar, diriliş mevsimidir. Bahar, kapalı odaların pas kokularından arınıp dışarı çıkmaktır. Tembelliğin ağır yükünden kurtulup hafiflemektir.

Baharın müjdecisi Nevruz Bayraminda  Polatlı Beştepe Mesleki ve Teknik Anadolu  Lisesi  tarafından okul bahçesinde yakılan ateşle kutlanacak .İlçe protokolü ve katılımcılar  ateşin üzerinden atlayacak, ogrencilerin icatları sergilenecek.

Hbr Aysun Yılmaz BENLİ 

İLGİLİ YAZILAR
- Advertisment -

SON DAKİKA

SON YORUMLAR