Salı, Temmuz 16, 2024
Ana SayfaGündemHaberKURYECİLERİN ODASI OLDU

KURYECİLERİN ODASI OLDU

Spread the love


Ankara Yük Taşımacılığını Destekleyici Hizmet Verenler Esnaf Odası (AYTHESOD) Kuruluş Genel Kurul Toplantısı ANKESOB Abdullah Caner Toplantı Salonu’nda gerçekleşti.  ANKESOB Başkanı Mehmet Yiğiner’in divan başkanlığında yapılan genel kurulda başkan seçilen Ramazan Akpınar, her geçen gün sayıları artan moto kuryelerin ve yük taşıyıcıların sorunlarına çözüm üretmeye çalışacaklarını kaydetti.

Ankara Yük Taşımacılığını Destekleyici Hizmet Verenler Esnaf Odası (AYTHESOD) Kuruluş Genel Kurul Toplantısı, ANKESOB Abdullah Caner Toplantı Salonu’nda gerçekleşti. Oda üyesi moto kurye ve yük taşıyıcı esnafının yoğun katılım gösterdiği genel kurulda, Federasyon ve ANKESOB’a bağlı oda başkanları da hazır bulundu. Genel kurulda tek liste ile gidilen seçimde, Ramazan Akpınar oda başkanlığına seçildi.

Ankara Yük Taşımacılığını Destekleyici Hizmet Verenler Esnaf Odası (AYTHESOD) Kuruluş Genel Kurul Toplantısı’nda ilk olarak divan teşekkülü sağlandı. ANKESOB Başkanı Mehmet Yiğiner başkanlığında oluşan Divan tarafından yönetilen genel kurulda Saygı Duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasının ardından gündem maddelerinin oylamasına geçildi. Gündem maddeleri sırasıyla görüşülerek oylandı ve oy birliği ile kabul edildi.

“KURYELER İÇİN BİR ‘ODA’YA İHTİYAÇ VARDI”

Divan Başkanı/ANKESOB Başkanı Mehmet Yiğiner, genel kurulda yaptığı konuşmada; “Ankara Yük Taşımacılığını Destekleyici Hizmet Verenler Esnaf Odası Kuruluş Genel Kurulunu gerçekleştiriyoruz. Öncelikle, Odamızın kuruluş sürecinde emeği geçen, katkısı bulunan herkese teşekkür ediyorum. Kuryelerimiz ve yük taşıyıcı esnafımız için böyle bir ihtisas odasına ihtiyaç vardı. Odamız, bir çatı altında esnafımızı birleştirerek, dayanışmayı sağlamak, ilgili kurum ve kuruluşlar arasında işbirliği ve koordinasyonunun geliştirilmesine yönelik çalışmalar yapmak, oda üyesi esnafın mesleki sorunlarını ortaya koymak ve çözümleri konusunda mücadele etmek amacıyla kuruldu. Odamızın kuruluşuyla birlikte inşallah Ramazan Akpınar ve yönetimi öncülüğünde birlik ve beraberlik içerisinde güzel hizmetler gerçekleştireceğine inanıyorum. Hayırlı uğurlu olsun inşallah.” ifadelerini kullandı.

“SEKTÖR BÜYÜDÜKÇE SORUNLAR ARTTI”

Razaman Akpınar da konuşmasında şunları kaydetti:  “Pandemi süreciyle birlikte eve kapanma ve evden çalışma nedeniyle  yemek başta birçok siparişe yetişmek üzere haliyle moto kurye hizmeti artarak beraberinde sorunlar ve ihtiyaçlar da getirmiştir. Bu sebepledir ki büyüyen meslek dalımızın bir odaya da ihtiyacı ortaya çıkmıştır. Sektör büyüdükçe sorunlarımız da arttı. Öncelikle Odamızın kuruluşunun sektörümüz için, Ankara’mız için hayırlı olmasını diliyorum. Meslek hastalıklarına yakalanma oranımız çok fazla. En ufak kazalarda dahi moto kuryeler başta olmak üzere çok ciddi yaralanmalar, hatta can kayıpları olmaktadır. Bu sebepten dolayı mesleğimizin iş sağlığı ve güvenliğine ilişkin  az tehlikeli sınıftan tehlikeli veya çok tehlikeli sınıfa geçmesini talep ediyoruz. Ticari araç alımlarında ÖTV muafiyetinin genişletilmesini, motosiklet ve arabalı kuryeleri ve hafif ticarileri de kapsamasını istiyoruz. Pazarcı ve şehir içi yolcu ve yük taşımacılığı yapan esnaf gibi bizlerin de basit usul vergi sistemine bir an evvel geçirilmesini arzu etmekteyiz. Ayrıca bir çok mesleğin yönetmeliği olduğu gibi,  kuryeciliğin de bir yönetmeliğe ihtiyacı bulunmaktadır. Mesleğimizin itibar görmesi, her isteyenin denetimsizce, eğitimini ve MYK belgesini almadan, oda kaydını yaptırmadan kuryelik yapmasının ve de  kayıt dışılığın önüne geçilmesi gerektiğinin dikkatle altını çizmek istiyorum. Odamız üyesi moto kuryelerin ve yük taşıyıcıların gelir güvencesi ve istihdam sürekliliği için çalışacağız.” 

Dilek ve temenniler bölümünde yapılan konuşmaların ardından, tek listeyle yapılan seçime geçildi. Divan Başkan Vekili/ANKESOB Başkan Vekili Hüseyin Ar’ın Ramazan Akpınar’ın listesinin, kullanılan 191 oydan 1’i geçersiz olmak üzere 190 oy aldığını açıkladığı seçim sonucunun ardından teşekkür konuşması yapan Akpınar, üyelere, genel kurula katılımlarından ve kendisi ile yönetimine gösterilen teveccühten dolayı teşekkür ederek, odanın ve seçim sonucunun hayırlı olmasını diledi, sayıları her geçen gün artan moto kuryelerin yaşadıkları sorunların çözümü noktasında üreten ve güçlü bir oda için tüm gayretleriyle çalışacaklarını söyledi.

Genel kurulda tek listeyle yapılan seçim sonucunda yönetim ve denetim kurulu üyeleri belirlendi. Yönetim Kurulu Asıl Üyeler: Ramazan Akpınar (Başkan), Sinan Ölçü, Mevlüt Sağlam, Nuriye Holta, Erhan Karaman, Furkan Yılmaz, Yunus Emre Özdemir. Denetim Kurulu Asıl Üyeler: Mehmet Arabacı, Bayram Eren ve Kağan Vuruşkan.

İLGİLİ YAZILAR
- Advertisment -

SON DAKİKA

SON YORUMLAR