Pazartesi, Aralık 4, 2023
Ana SayfaGündemHaberGENÇLİK BAYRAMINI KUTLADI

GENÇLİK BAYRAMINI KUTLADI

Spread the love

POLATLI DA 19 MAYIS ATATÜRK’Ü ANMA GENÇLİK VE SPOR BAYRAMI KUTLANDI

19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı’nın  104. Yıldönümü   Polatlı’da  kutlandı.  Törenlerin ilk adresi Cumhuriyet Meydanı oldu.  19 Mayıs sabahı saat 09.30’da Polatlı İlçe Gençlik ve Spor Müdürlüğü tarafından Cumhuriyet Meydanındaki Atatürk Anıtına çelenk konulmasının ardından Polatlı Yeni Spor Salonunda kutlama programı gerçekleştirildi. Gençler coşku içinde  bayramlarını kutladı,  yetişkinler ise gençlerin coşkusuna ortak oldu. 

19 Mayıs sabahı saat 09.30’da Polatlı İlçe Gençlik ve Spor Müdürü İrfan Aytekin tarafından Cumhuriyet Meydanında Atatürk Anıtına  Saygı çelengi konuldu. Çelenk sunma törenine Polatlı İlçe Gençlik ve Spor Müdürü İrfan Aytekin, siyasi parti ve sivil toplum kuruluşu temsilcileri, okul müdürleri, öğretmenler, öğrenciler ve vatandaşlar katıldı.  Törenlerin bir sonraki adresi  Polatlı Yeni Kapalı Spor Salonunu oldu. . İlçe protokolü Polatlı Kaymakamı Murat Bulacak öncülüğünde programa katılan vatandaşların ve öğrencilerin bayramını kutladı. Saygı duruşu ve İstiklal Marşının okunması ile başlayan programda daha sonra günün anlam ve önemine ilişkin Polatlı İlçe Gençlik ve Spor Müdürü İrfan Aytekin bir konuşma yaptı. Kutlama programına Polatlı Kaymakamı Murat Bulacak, Topçu ve Füze Okulu Komutanı Tuğgeneral Ahmet İbiş , Polatlı Belediye Başkanı Mürsel Yıldızkaya , Cumhuriyet Başsavcısı Önder Güleç,  siyasi parti ilçe başkanları, kamu kurum ve kuruluş temsilcileri, belediye meclis üyeleri, vatandaşlar ve öğrenciler katıldı.

AYTEKİN: İSTİKBALİMİZİN UMUDU ve AYDINLIK YARINLARIN TEMİNATI SEVGİLİ GENÇLER!..

Günün anlam ve önemine ilişkin konuşma gerçekleştiren Polatlı İlçe Gençlik ve Spor Müdürü İrfan Aytekin şunları söyledi; Cumhuriyetimizin  kurucusu  Mustafa Kemal Atatürk’ün Samsun’a çıktığı tarih olan 19 Mayıs 1919, Samsundan sonra Erzurum ve Sivas’tan tüm Anadolu’ya yayılan bağımsızlık mücadelesinin başladığı tarihtir. 19 Mayıs, aziz milletin hürriyetinden vazgeçmeyeceğini, hiçbir şartta himaye altına girmeyeceğini, özgür iradesine her koşulda sahip çıkacağını tüm dünyaya ilan ettiği tarihtir. 19 Mayıs, istikbal mücadelesi boyunca, tarihe gömülmek istenen aziz milletin azim, cesaret, kararlılık ve inançla yürüdüğü yolda, her türlü zorluğa göğüs gerdiği, canı pahasına vatanına ve bayrağına yönelen tehditleri bertaraf ettiği tarihtir. Büyük Türk Milleti 19 Mayıs 1919 da Mustafa Kemal ATATÜRK’ ün önderliğinde Emperyalist, sömürgeci işgal kuvvetlerine karşı verdiği mücadelede, milletimizi sarsılmaz bir kararlılıkla, birlik ve beraberlik içinde yeniden ayağa kaldırmak için öne atılmıştır. Türk milleti, İstiklal Mücadelesi boyunca hiçbir millete nasip olmayan azim ve cesaretle göğsünü düşmana siper etmiş vatanını, bayrağını savunmuş ve destansı bir zafer elde etmiştir. 19 Mayıs aynı zamanda “Gençlik ve Spor Bayramı” olarak kutlanmaktadır. Atatürk, Millî Mücadele sıralarında Türk milletini ileri götürecek olanların ve köhnemiş fikirlere karşı gelecek olanların genç fikirler olduğunu görmüştür. Bu nedenle  “gençlik” kavramı Atatürk için ayrı bir önem taşımaktadır. Atatürk, gençlerden sık sık bahsederken, yaş sınırı dışında, fikri olarak gençliği yani, fikirde yeniliği ifade etmiştir. O’nun şu sözü çok anlamlıdır: “Genç fikirli demek, doğruyu gören ve anlayan gerçek fikirli demektir.      Tarihimizden aldığımız ilhamla bu milleti muasır medeniyetler seviyesine sizler çıkaracak ve bu emaneti daha da yücelteceksiniz. Muhtaç olduğunuz kudret damarlarınızdaki asil kanda mevcuttur.      Bu duygularla 19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramını kutluyor, başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere Kurtuluş Savaşı’mızın bütün kahramanlarını saygıyla anıyorum. “dedi.

ÖĞRENCİLERİN GÖSTERİLERİ TAM PUAN ALDI

Şiirlerin Okunması ile devam eden programda koro, halk oyunları gösterisi yapıldıktan sonra Gençliğe Hitabe, Gençliğin Ataya Cevabı okundu. Tekvando kulübü gösterileri, jimnastik grubunun gösterisi, Kick-Boks kulübü gösterisi, bilek güreşi Gösterisinin ardından  ilçe genelinde dereceye giren öğrencilere ödülleri verildi.

HBR AYSUN YILMAZ BENLİ

İLGİLİ YAZILAR
- Advertisment -

SON DAKİKA

SON YORUMLAR