Pazartesi, Temmuz 22, 2024
Ana SayfaGündemHaberDEPREMLERDE HAYATINI KAYBEDENLERİN ANISINA 81 İLDE HATIRA ORMANI KURULACAK

DEPREMLERDE HAYATINI KAYBEDENLERİN ANISINA 81 İLDE HATIRA ORMANI KURULACAK

Spread the love

DÜNYA ORMANCILIK GÜNÜ VE HAFTASI’NDA, TARIM VE ORMAN BAKANI PROF. DR. VAHİT KİRİŞCİ’NİN KATILIMIYLA ANKARA’DA, “6 ŞUBAT DEPREM ŞEHİTLERİ ORMANI FİDAN DİKİM TÖRENİ” DÜZENLENDİ.

BAKAN KİRİŞCİ TÖRENDE YAPTIĞI KONUŞMADA, SÖZ KONUSU ETKİNLİKLE DEPREMLERDE HAYATINI KAYBEDEN VATANDAŞLARIN ANISINA 81 İLDE HATIRA ORMANI KURACAKLARINI SÖYLEDİ.

DEPREM BÖLGESİNDE BAKANLIK BÜNYESİNDE YAPTIKLARI ÇALIŞMALARA DİKKATİ ÇEKEN KİRİŞCİ, ARAMA-KURTARMA ÇALIŞMALARINA AKTİF OLARAK KATILDIKLARINI, BARINMA, GIDA, TEMEL İHTİYAÇ, ISIMA, İÇME VE KULLANMA SUYU TEMİNİNE YARDIMCI OLDUKLARINI ANLATTI.

ENKAZ KALDIRMA ÇALIŞMALARINDA DA ETKİN ŞEKİLDE YER ALDIKLARINI VURGULAYAN BAKAN KİRİŞCİ, ÇİFTLİK VE SAHİPSİZ HAYVANLAR İÇİN YEM, MAMA DAĞITTIKLARINI, ÇİĞ SÜTLERİ ÜRETİME KAZANDIRDIKLARINI, 5 MİLYAR LİRAYI BULAN TARIMSAL DESTEKLERİ ÖNE ÇEKTİKLERİNİ, TARIMSAL VE ORKÖY KEDİLERİNİ 1 YIL ERTELEDİKLERİNİ, HİBE İLE DESTEK BAŞVURU SÜRELERİNİ UZATTIKLARINI DİLE GETİRDİ.

BAKAN KİRİŞCİ, KIRSALDA HASAR TESPİT ÇALIŞMALARININ VE HALK SAĞLIĞI İÇİN GIDA DENETİMLERİNİN SÜRDÜĞÜNÜ VURGULADI.

BAKAN KİRİŞCİ, 334 KİŞİLİK ORMAN ARAMA-KURTARMA (ORKUT) EKİBİYLE ARAMA-KURTARMA ÇALIŞMALARINDA GÖREV ALDIĞINI BELİRTTİ. KİRİŞCİ, YAKACAK ODUN, GIDA TEDARİKİNİN TEMİNİ VE BARINMANIN YANI SIRA OGM’NİN UÇAK VE HELİKOPTERLERLE YANGIN SÖNDÜRME ÇALIŞMASINDA ÖNCÜ ROL ÜSTLENDİĞİNİ AKTARDI.

“TARIMSAL HASAR TESPİT ÇALIŞMALARI DEVAM EDİYOR”

DEPREM AFETLERİNİN DIŞINDA DİĞER ÖNEMLİ SORUNUN “KÜRESEL ISINMA VE İKLİM DEĞİŞİKLİĞİ” OLDUĞUNU BELİRTEN KİRİŞCİ, BUNUNLA MÜCADELEDE DE ORMANCILIK FAALİYETLERİNİN ÖNEM TAŞIDIĞINI SÖYLEDİ.

KİRİŞCİ, DEPREM BÖLGESİNİN SEL İLE YENİ BİR AFETİ YAŞADIĞINI BELİRTEREK, 1 YILDA BEKLENEN YAĞIŞLARIN 3 GÜNDE YAĞDIĞINI DİLE GETİRDİ.

BAKANLIĞIN SON 20 YILDA DERE ISLAHI VE TAŞKIN KORUMA PROJELERİ VE AFETİN ETKİSİNİ OLDUKÇA AZALTTIĞININ ALTINI ÇİZEN KİRİŞCİ, TARIMSAL HASAR TESPİT ÇALIŞMALARININ DEVAM ETTİĞİNİ KAYDETTİ.

BAKAN KİRİŞCİ, ORMANLARIN, SU KAYNAKLARINI KORUMADAN, EROZYON-SEL VE TAŞKINLARI ÖNLEMEYE KADAR SAYISIZ DEĞERE SAHİP OLDUĞUNA İŞARET EDEREK, “BİZ DE BUNUN FARKINDA OLARAK ORMAN KAYNAKLARIMIZI KORUYORUZ VE GELİŞTİRİYORUZ. ORMANCILIK ALANINDAKİ KÖKLÜ BİLGİ BİRİKİMİMİZİ ‘YEŞİL VATANI’ DAHA DA YEŞİLLENDİRMEK İÇİN KULLANACAĞIZ. OGM, FİDAN DİKİMİNDEN FİDAN BAKIMINA, ORMAN KÖYLERİNİN KALKINMASINDAN ORMAN YANGINLARINA KADAR GENİŞ BİR HİZMET YELPAZESİNDE ÇALIŞMALARINA DEVAM EDİYOR.” DİYE KONUŞTU.

TÜRKİYE’NİN TARIMSAL ÜRETİMDE OLDUĞU GİBİ ORMANCILIK ALANINDAKİ ZENGİNLİĞİNİ GELİŞTİRME ÇABASINDA OLDUKLARINI BELİRTEN KİRİŞCİ, SON 20 YILDA ORMAN VARLIĞINI YÜZDE 12 ARTIRARAK 23,2 MİLYON HEKTARA ÇIKARDIKLARI BİLGİSİNİ PAYLAŞTI.

BAKAN KİRİŞCİ, “ORMAN PARKI SAYIMIZI 20 KAT ARTIŞLA 92’DEN 1826’YA ÇIKARDIK. ORMAN KÖYLÜMÜZÜN REFAHINI ARTIRMAK İÇİN YÜZDE 20’Sİ HİBE, YÜZDE 80’İ FAİZSİZ ORKÖY KREDİSİ VERİYORUZ. KREDİLER SON 20 YILDA 6 MİLYAR LİRAYA ULAŞTI.” DEDİ.

“DSİ VE OGM HER AN MİLLETİN HİZMETİNE HAZIR”

ORMAN YANGINLARIYLA MÜCADELE İÇİN BU YIL İLK DEFA 22 UÇAK, 9 YANGIN HELİKOPTERİ İLE 31 HAVA ARACI SATIN ALARAK HAVA FİLOLARINI OLUŞTURDUKLARINI BELİRTEN KİRİŞCİ, 2002’DE 633 OLAN ARAZÖZ SAYISINI 1350’YE, ENVANTERDE OLMAYAN İLK MÜDAHALE ARACINI 2 BİN 284’E, 1621 OLAN İŞ MAKİNESİ SAYISINI 1739’A ÇIKARDIKLARINI PAYLAŞTI.

KİRİŞCİ, İHA’LARI YANGIN MÜCADELESİNDE KULLANAN AVRUPA’DA İLK ÜLKE OLDUKLARININ ALTINI ÇİZEREK, ŞÖYLE DEVAM ETTİ:

“DSİ VE OGM, GÜÇLÜ MAKİNE-EKİPMAN PARKIYLA HER AN HER YERDE MİLLETİN HİZMETİNE HAZIR. BU İKİ KURUMUN MAKİNE PARKI BUGÜN İTİBARIYLA 11 BİNİN ÜZERİNE ÇIKTI. ASRIN AFETİNDE YAKLAŞIK 15 BİN PERSONEL, 5 BİNDEN FAZLA MAKİNE EKİPMANLA ARAMA KURTARMA ÇALIŞMALARINA KATILDIK. GEÇEN HAFTA DAĞITIMINI YAPTIĞIMIZ ARAZÖZ VE İLK MÜDAHALE ARAÇLARI BULUNDUKLARI YERLERDE ATEŞ SAVAR VAZİFESİ GÖRECEK. 2022’DE KAZANDIRDIĞIMIZ 262 ARAZÖZ, 73 KAMYON, 8 TREYLER, 222 İLK MÜDAHALE ARACI, 24 DOZER, 40 GREYDER VE 64 EKSKAVATÖR İLE ORMAN TEŞKİLATIMIZ DAHA GÜÇLÜ HALE GELMİŞTİR. GEÇEN HAFTA TESLİM TÖRENİNİ GERÇEKLEŞTİRDİĞİMİZ 190 ARAZÖZ VE 197 İLK MÜDAHALE ARACI OLMAK ÜZERE TOPLAM 387 ARAÇ ‘YEŞİL VATAN’I KORUMAK VE GELİŞTİRMEK İÇİN HİZMET EDECEKTİR.”

BAKAN KİRİŞCİ, TARIM VE ORMAN ALANINDA KENDİLERİNİ İLGİLENDİREN 9 KANUNDA 39 MADDELİK DÜZENLEMEYİ MECLİSE GÖNDERDİKLERİNİ HATIRLATARAK, SU MERKEZLİ ÜRETİM PLANLAMASI, ÇEVRE VE TARIM KOMİSYONLARINDA GÖRÜŞMELERİN TAMAMLANDIĞINI BİLDİRDİ.

DİLEKLERİNİN TARIM VE ORMAN ALANINDA BİR DEVRİM NİTELİĞİNDE KENDİLERİNE KATKI SAĞLAYACAK KANUN TEKLİFİNİN EN KISA ZAMANDA YASALAŞMASI OLDUĞUNU VURGULAYAN KİRİŞCİ, “AMACIMIZ, TARIMSAL ÜRETİMDE OLDUĞU GİBİ ORMANLARIMIZI DA GELECEKTE YAŞANABİLECEK RİSKLERE KARŞI GÜÇLENDİRMEKTİR. MAVİ VATAN’I OLDUĞU GİBİ YEŞİL VATANI VE BEREKETLİ TOPRAKLARI PROAKTİF ÇALIŞMALARLA KORUYACAK, GELİŞTİRECEK VE HALKIN İSTİFADESİNE SUNACAĞIZ.” ŞEKLİNDE KONUŞTU.

TÖRENE, SİYASİLERİN VE DEPREM AFETİNDE ARAMA KURTARMA ÇALIŞMALARINA KATILAN ÜLKELERİN BÜYÜKELÇİLİKLERİNİN YANI SIRA ÖĞRETMENLER, ÖĞRENCİLER, MADENCİLER, DEPREMZEDE VATANDAŞLAR İLE ÇOK SAYIDA DAVETLİ KATILDI.

HBR-AYŞE KÖKSAL

İLGİLİ YAZILAR
- Advertisment -

SON DAKİKA

SON YORUMLAR