Çarşamba, Temmuz 24, 2024
Ana SayfaGündemHaberATO'DAN "TÜKETİCİ HAKEM HEYETLERİ BİLGİLENDİRME TOPLANTISI"

ATO’DAN “TÜKETİCİ HAKEM HEYETLERİ BİLGİLENDİRME TOPLANTISI”

Spread the love

Ankara Ticaret Odası (ATO) Yönetim Kurulu Başkanı Gürsel Baran, ticari işlemlerle ilgili yaşanan uyuşmazlıkların çözümünde Tüketici Hakem Heyetleri’nin önemli bir merci olduğunu ifade ederek “Üyelerimizin, yasal hak ve yükümlülükleri hakkında bilgi sahibi olması, ilgili süreçleri daha bilgili ve bilinçli bir şekilde yönetmesi açısından önemli.” dedi. 

Ankara Ticaret Odası’nın 27 No’lu Halı, Mobilya, İmalat, Dekorasyon ve Satıcıları Meslek Komitesi’nin öncülüğünde ATO İdea organizasyonuyla gerçekleştirdiği “Tüketici Hakem Heyetleri Bilgilendirme Toplantısı” ATO Başkanı Gürsel Baran, 27 No’lu Halı, Mobilya, İmalat, Dekorasyon ve Satıcıları Meslek Komitesi Başkanı Murat Kopan, Komite üyeleri ve sektör temsilcilerinin katılımıyla yapıldı.

ATO Meclis Salonu’nda gerçekleşen toplantının açılışında konuşan ATO Başkanı Baran, üyelerinin gelişmesinin, ilerlemesinin, ticaret ve ihracatlarını artırmalarının öncelikli hedefleri arasında yer aldığını belirterek, ATO’nun 160 bini aşkın üyesini temsil eden 68 meslek komitesi aracılığıyla gerçekleştirdiği bu tür eğitim, bilgilendirme ve istişare toplantılarının sektörlerin gelişimi açısından faydalı ve yol gösterici olduğunu söyledi.

Ticari faaliyetlerin ekonominin önemli bir unsuru olduğunu kaydeden Baran, temelinde insanın yer aldığı bu faaliyetler ile ilgili tüketiciler ve satıcılar arasında zaman zaman sorunlar yaşanabildiğini belirtti. Belirli bir parasal değere kadar olan ticari işlemlerle ilgili yaşanan uyuşmazlıkların çözümünde Tüketici Hakem Heyetleri’nin önemli bir merci olduğunu ifade eden Baran, halen 81’i il merkezlerinde ve 130’u yetkilendirilen ilçelerde olmak üzere 211 Tüketici Hakem Heyeti’nin hizmet verdiğini söyledi. Tüketici Hakem Heyetleri’nin 2022 yılında ülke genelinde yapılan başvurulardan 601 bin 961’ini karara bağladığını kaydeden Baran, tüketiciler ile sorun yaşayan tacirlerin bazı durumlarda haksız sıkıntılara maruz kaldığını da sözlerini ekledi. Baran, “Üyelerimizin, yasal hak ve yükümlülükleri hakkında bilgi sahibi olması, ilgili süreçleri daha bilgili ve bilinçli bir şekilde yönetmesi açısından önemli. Toplantının üyelerimizin, tüketicilerle yaşadıkları sorunları nasıl daha kolaylıkla çözüme kavuşturacakları ve savunma süreçlerinde neler yapabileceklerini öğrenmelerine katkı sağlayacağını düşünüyorum” diye konuştu.

-“TİCARETİMİZ DURMAYACAK”-

Kahramanmaraş merkezli 11 il’de yıkıma neden olan deprem felaketinin ardından bölgedeki ticari hayatın yeniden canlanması için Ankara Ticaret Odası’nın 68 meslek komitesi ve üyeleriyle birlikte bölgeye, yardım tırlarından çadırlara, mobil mutfaklarla sıcak yemek servisinden konteyner yaşam alanlarına kadar yardım ulaştırdığını ifade eden Baran, “Ticaretimiz durmayacak. Biz üreteceğiz, ihracat yapacağız, istihdam sağlayacağız ki güçlü olacağız. Güçlü oldukça da destek vermeye devam edeceğiz” dedi.

Baran, katılımcıları Ankara Ticaret Odası’nın deprem bölgesine 100+ kalıcı konut kazandırmak üzere başlattığı “Ayın Yıldızıyım Ya Sen” temalı bağış çağrısına destek vermeye davet etti.

-SEKTÖRÜMÜZDEKİ SORUNLARIN ÇÖZÜMÜ İÇİN ELİMİZDEN GELEN MÜCADELEYİ VERİYORUZ-

ATO 27 No’lu Halı, Mobilya, İmalat, Dekorasyon ve Satıcıları Meslek Komitesi Başkanı Murat Kopan da yaptığı konuşmada sektörün nitelikli eleman, hammadde, ihracat süreçleri ve tüketiciler ile yaşanan uyuşmazlıklar başta olmak üzere sıkıntıları olduğunu belirterek, sektörlerindeki sorunların çözümü için Komite olarak gereken mücadeleyi verdiklerini söyledi.

Açılış konuşmalarının ardından, Eğitmen Av. Kadir Yılmaz, “Genel Olarak Tüketici Hukuku ve Tüketici Hakem Heyetleri” başlıklı bir sunum gerçekleştirdi.

Hbr-Ayşe Köksal

İLGİLİ YAZILAR
- Advertisment -

SON DAKİKA

SON YORUMLAR