Salı, Temmuz 16, 2024
Ana SayfaGündemHaberANKARA MİRAS ŞANTİYE GEZİLERİ’NİN 11’İNCİSİ DÜZENLENDİ

ANKARA MİRAS ŞANTİYE GEZİLERİ’NİN 11’İNCİSİ DÜZENLENDİ

Spread the love

‘Ankara Miras Şantiye Gezileri’ programı ile restorasyon ve konservasyon çalışmalarının devam ettiği Roma Tiyatrosu, Arkeopark ve Ankara Kalesi Sokak Sağlıklaştırma Projelerini Başkentlilere tanıtan Ankara Büyükşehir Belediyesi, proje şantiyelerinin kapılarını bu kez Engelsiz Fotoğraf Derneği üyesi fotoğraf sanatçılarına açtı.

Ankara Büyükşehir Belediyesi, Başkentin köklü tarihini yansıtan eserleri ayağa kaldırmak ve gelecek nesillere aktarmak için çalışmalarını sürdürüyor.

Kültür ve Tabiat Varlıkları Daire Başkanlığı; restorasyon ile konservasyon çalışmalarının devam ettiği Roma Tiyatrosu, Arkeopark ve Ankara Kalesi Sokak Sağlıklaştırma Projelerine ait şantiyelerin kapılarını Ankara Miras Şantiye Gezileri kapsamında 11’inci kez vatandaşlar için açtı.

BÖLGEDE YÜRÜTÜLEN ÇALIŞMALAR HAKKINDA BİLGİ VERİLDİ

Toplumun her kesiminden yoğun ilgi gören Ankara Miras Şantiye Gezileri programının bu seferki konuğu Engelsiz Fotoğraf Derneği (ENFOD) üyesi fotoğraf sanatçıları oldu.

Roma Tiyatrosu, Arkeopark ve Ankara Kalesi Sokak Sağlıklaştırma Projelerinin gezildiği program kapsamında; uzman mimar ve arkeologlar, yürütülen restorasyon ve konservasyon çalışmaları hakkında katılımcıları bilgilendirdi.

Ulus Tarihi Kent Merkezi’nde yürütülen kapsamlı çalışmalar hakkında katılımcılara bilgi veren Kültür ve Tabiat Varlıkları Daire Başkanı Bekir Ödemiş, “Özellikle Ulus Tarihi Kent Merkezi’nde çok kapsamlı ve ciddi bir restorasyon sürecini başlattık. Bu çalışmalarımızın ilki Roma Tiyatrosu ve Arkeopark’tı. İkincisi ise Ankara Kalesi’nde sürdürdüğümüz çalışmalarımız… Yürüttüğümüz çalışmalarla kültür turizmi ekonomisinin yaratacağı katma değeri burada yaşayan hemşehrilerimizin almasını hedefliyoruz. Asıl amacımız Türkiye’yi Cumhuriyetimizin ve Başkentimizin 100. yılında Atatürk’ün bize koyduğu hedef ve açtığı yoldan kararlı bir şekilde çağdaş topluma hep birlikte dönüştürmek” diye konuştu.

FOTOĞRAF SANATÇILARINDAN ABB’YE TEŞEKKÜR

Ankara tarihine yakından tanıklık etme imkânı bulan ENFOD üyeleri, tarihi yapıların her detayının fotoğraflarını çekti.

Ankara’nın 2 bin 800 yıllık tarihine ışık tutan yapılarda gerçekleştirilen çalışmaların kendilerini çok heyecanlandırdığını belirten fotoğraf sanatçıları, ücretsiz olarak düzenlenen gezi için Ankara Büyükşehir Belediyesine şu sözlerle teşekkür etti:

-Necati Yalçın:  “Ankara hakkında yazıyorum, çiziyorum ve farkındalık oluşturmak için çeşitli etkinlikler düzenliyorum. Bugün ‘ENFOD ile Adım Adım Ankara’ gezileri kapsamında burada bulunuyoruz. Biz aslında buranın ilk hâlini de fotoğraflamıştık. Roma Tiyatrosu harika bir şekilde ayağa kalkıyor. Arkeopark çocuklar için bir yer olsun derken tarih fışkıran bir yere dönüştü. Kent içinde yediden yetmişe herkese hitap edecek muhteşem bir alana dönüştü. O yüzden bu anlamda Büyükşehir Belediyesini bir kez daha yürekten kutluyorum.”

-Hulusi Gürpınar: “Gerçekten çok heyecanlandım. Bugün babamdan ve dedemden dinlediğim o güzellikleri yeniden geri dönüşün sağlanması konusundaki ABB Başkanı Mansur Yavaş’ın başlattığı bu güzellikleri hayranlıkla keyifle izledik, dinledik ve görüntüledik. Geleceğe dair umularımız tazelendi. Emeği geçen herkese teşekkür ederim. Bütün Ankaralıların buraları gördüklerinde heyecanlanacağına eminim.”

-İbrahim Ulusan: “Tarihçiyim. Özellikle bir tarihçi olarak bu bölgelerde bulunmak ayrıca bir güzellik kattı. Doğma büyüme Ankaralı olarak; buraların geliştirilmesi, turizme açılması, en azından sanatsal dokusunun korunması çok önemli.”

-Mecid Vuran: “Ankara Büyükşehir Belediyesinin yaptığı çalışmalar hayranlık uyandırdı. Hem buranın halkına kazandırdı hem de buraların turizme kazandırılması bizleri çok mutlu etti”

 HBR AYSUN YILMAZ BENLİ

İLGİLİ YAZILAR
- Advertisment -

SON DAKİKA

SON YORUMLAR