Çarşamba, Temmuz 24, 2024
Ana SayfaGündemHaberAkçam: Emlak danışmanlarını günah keçisi ilan etmeyin, yasamızı çıkarın

Akçam: Emlak danışmanlarını günah keçisi ilan etmeyin, yasamızı çıkarın

Spread the love

Ankara Tüm Emlakçılar Meslek Esnaf Odası Başkanı Hakan Akçam, konut sektöründe yaşanan korkunç fiyat artışlarından dolayı Emlak Danışmanlarının günah keçisi ilan edilmeye çalışıldığını ancak, kendilerine yüklenen bu anlayışı kabul etmediklerini söyledi.

Oda Başkanı Hakan Akçam, Kahramanmaraş merkezli büyük felakete yol açan deprem sonrası satılık ve kiralık konutta ortaya çıkan taleple birlikte fiyatlarda ölçüyü aşan artışlardan dolayı emlakçılar olarak zan altında kalmak istemediklerini ifade ederek, “Yasamız TBMM’de komisyonda bekletiliyor. Yasama yılı bitmeden getirin genel kurula yasalaşsın, meslek disiplin altına alınsın” çağrısında bulundu.

MİLLETVEKİLLERİNE ÇAĞRI YAPTI

Milletvekillerine seslenen Ankara Tüm Emlakçılar Meslek Esnaf Odası Başkanı Hakan Akçam, “Zan altında kalmak istemiyoruz. TBMM’deki siyasi partilerimize ve milletvekillerine sesleniyorum! Madem her yerde Emlak Danışmanlarını günah keçisi ilan ediyorlar, buyurunuz, yasamız TBMM’de komisyonda bekletiliyor. Yasama yılı bitmeden getirin genel kurula, yasalaşsın ve mesleğimiz de disiplin altına alınsın.” dedi.

17 AĞUSTOS’TA TBMM BAŞKANLIĞINA SUNULDU

17 Ağustos 2022 tarihinde TBMM Başkanlığına sunulan ve halen Komisyonda bekleyen yasa teklifi ile emlak danışmanlığının bir meslek grubu olarak tüm yönleriyle düzenlenmesi ve emlak danışmanlarının görev, yetki ve sorumluluklarının belirlenmesinin amaçlandığını belirten Akçam, teklifin gerekçesinde dikkat çekilen uyarıları; “Bir meslek kanunu olmayışı sonucu, yeterli sorumluluklar oluşturulamamış, bunun sonucu olarak da, Devlet Hazinesinin vergi kaybı, yerel yönetimlerin, meslek odalarının, SSK- Bağ-Kur gibi kuruluşların gelir kayıpları ve ekonomik yönden uğradıkları zararlar büyük boyutlarla karşımıza çıkmaktadır.” şeklinde özetlerken, “Yukarıda açıklanan hususlar göz önüne alındığında, kayıtlı ekonomi içerisinde bu kadar büyük rol oynayan emlak danışmanlığı meslek kolunun, süratle yönetim ve denetim mekanizmasını oluşturacak bir kanun ile düzenlenmesinin; sektörümüz, meslek standardı ve mensupları, kamuoyu ve devlet için önemi ortadadır.” ifadelerini kullandı.

İLGİLİ YAZILAR
- Advertisment -

SON DAKİKA

SON YORUMLAR