Cumartesi, Eylül 23, 2023
Ana SayfaGündemAnkara Ayakkabıcılar Odası'ndan şimdi de "İstihdam Seferberliği"

Ankara Ayakkabıcılar Odası’ndan şimdi de “İstihdam Seferberliği”

Spread the love

Ankara Umum Ayakkabıcılar ve Çantacılar Esnaf ve Sanatkarlar Odası üye esnaf ve sanatkarın üretim atölyelerinin katkılarıyla depremzedelere binlerce çift kışlık ayakkabı ve bot ulaştırıldığını belirten Oda Başkanı Hüseyin Uzun, şimdi de depremzede meslektaşları için Ankara’da “İstihdam Seferberliği” başlattıklarını kaydetti.

Ankara Umum Ayakkabıcılar ve Çantacılar Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı Hüseyin Uzun, merkez üssü Kahramanmaraş’ın Pazarcık ve Elbistan ilçeleri olan ve toplamda 10 ilde büyük bir yıkıma yol açan depremlerde mağdur olan depremzedeler için kışlık ayakkabı ve botu deprem bölgesine ulaştırmak için harekete geçtiklerini belirterek, amaçlarının bir tek depremzedenin bile soğuk kış gününde kışlık ayakkabısız kalmaması olduğunu söyledi.

Oda Başkanı Hüseyin Uzun, “Kahramanmaraş merkezli ve 10 ilimizde büyük bir felakete ve acıya neden olan depremlerin ardından odamız üyesi esnafımızla birlikte topyekün deprem seferberliği içindeyiz. Oda olarak tüm gücümüzle depremzedelerimizin yanındayız. Bu soğuk kış günlerinde en önemli ihtiyaçların başında kışlık ayakkabı, bot geliyor. Depremzedelerin ayağı yere basmasın. Deprem olur olmaz hemen yönetim kurulumuzu topladık ve  afet bölgelerine yardım toplanması hususunda tüm üyelerimize ulaştık. Esnafımız her zaman olduğu gibi çok duyarlı davrandı. Özellikle üretim atölyeleri hemen harekete geçti.  Özel üretim yapan arkadaşlarımız oldu. Ankara Valiliği, AFAD ve Kızılay ile koordineli ve çatı kuruluşumuz ANKESOB işbirliğiyle ilk etapta esnafımızın bir araya getirdiği kadın-erkek-çocuk için yaklaşık 10 bin çift kışlık ayakkabı ve botu afet bölgelerine ulaştırdık. Kışlık ayakkabı ve botun yanı sıra gıda başta olmak üzere  her türlü kışlık giysi, battaniye, bebek bezi gibi zorunlu ihtiyaç malzemelerinden oluşan yardımlarımızı da bölgeye gönderdik. Oda olarak bize talep çok. Belediyelerimizden, diğer kurum ve kuruluşlardan gelen talepleri, hatta bireysel başvuruları da değerlendiriyor, elimizde ne varsa her kesimle  paylaşıyoruz. En son Türk Kızılay Ankara Şube’ye bir kamyon kışlık ayakkabı gönderdik. Depremden etkilenen insanlarımız için gerek bölgeye, gerekse  Ankara’ya gelenler için yardımlarımız devam edecek.” dedi.

UZUN: EKMEĞİMİZİ PAYLAŞALIM

Depremzede meslektaşlarına istihdam sağlamak için seferber olduklarını belirten Oda Başkanı Uzun,  “Depremin yaşandığı bölge ayakkabı anlamında üretim kapasitesi yüksek bir bölgeydi. Gaziantep, Kahramanmaraş, Şanlıurfa, Antakya olsun bu bölgelerimiz ayakkabı üretiminde önemli bir noktadaydılar. Bölgenin üretim atölyeleri yıkıldı. Türkiye ölçeğinde üretim düşeceği için Ankara daha fazla çalışmak zorunda ve kayıp üretimin de yerine konulması lazım. Bölgedeki meslektaşlarımızla temas halindeyiz. Bu yarayı hep beraber kapatacağız. Bir diğer taraftan ise insanlarımızın çalışıp hayata da dönmesi lazım. ‘Gelin beraber ekmeğimizi paylaşalım’ diyoruz.  Atölyeleri yıkılan mağdur meslektaşlarımızı; saya ve kalfa olmak üzere ayakkabı ustalarını Ankara’da istihdam etmek istiyoruz. Bununla ilgili çalışmalara başladık, deprem bölgesinden gelen 15 civarında ayakkabı ustasını atölyelerimizde işe başlattık ve bunun devamı da gelecek.” ifadelerini kullandı.

Uzun, “Esnafıyla, sanatkarıyla, vatandaşıyla depremzedelerimize sahip çıkarak, bu  süreci geride bırakacağız inşallah. Gün birlik olma günü. Dayanışma ve yardımlaşma ruhu içerisinde el birliğiyle yaralarımızı hep birlikte saracağız. Depremlerde yaşamını yitiren tüm vatandaşlarımıza Allah’tan rahmet, yaralılara acil şifa diliyoruz. Hepimize başsağlığı diliyorum. Allah milletimizin yardımcısı olsun.” diyerek sözlerini sonlandırdı.HBR AYSUN YILMAZ BENLİ

İLGİLİ YAZILAR
- Advertisment -

SON DAKİKA

SON YORUMLAR