Haberler
ANA SAYFA
CUMA SOHBETİ
DOĞRU KALEM
GÜNDEM
IŞIĞIN GÖR DEDİĞİ
SATRANÇ ÖĞRENELİM
SPOR
ÖRGÜ DÜNYASI
KADININ DÜNYASI
TARAFSIZ MUHALİF
YAZZAR BONCUĞU
NÜKTE
BELA..!!
IŞIK
RESMİ İLANLAR
SOL TARAF
GİZEM'Lİ YOL
HÜLYA İLE GÜNDEME DAİR
İSMAİL HAKKI CENGİZ
Sayaç
mod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_counter
mod_vvisit_counterBugün2058
mod_vvisit_counterDün2390
mod_vvisit_counterBu Hafta2058
mod_vvisit_counterBu Ay11332
mod_vvisit_counterGenel Toplam2882228


ANA SAYFA arrow GÜNDEM arrow Polatlı’da emlak fiyatlarına KDV etkisi
Polatlı’da emlak fiyatlarına KDV etkisi PDF Yazdır E-posta
Üye Değerlendirme: / 0
Kötüİyi 
Yazar Seda GÜNGÖR   
Wednesday, 27 March 2013

Konutta yeni yıldan itibaren yürürlüğe giren yüzde 18 KDV uygulaması Polatlı emlak piyasasını etkilemeye başladı.

Sıfır binalara uygulanan yüzde 18’lik KDV oranı sebebi ile ikinci el evlerin fiyatlarında da artış görülmeye başladı. Polatlılı emlakçılar ile yaptığımız röportajlar sonucunda; bu yıl ev fiyatlarında yaz itibari ile yüzde 30 ila 40 arasında artış göstereceği ve emlak satışlarında düşüş görüleceği kaydedildi.

Yüzde 18 KDV Polatlı emlak piyasasını etkileyecek

Polatlılı emlakçılar ile yaptığımız röportajlar sonucunda; bu yıl ev fiyatlarında yaz itibari ile yüzde 30 ila 40 arasında artış göstereceği ve emlak satışlarında düşüş görüleceği kaydedildi.

Polatlı’da faaliyet gösteren emlakçılar arasında yer alan; Huzur Emlak, Özbay Emlak,  Akkaya Emlak, Peksal Emlak, Tan Emlak, Ortadoğu Gayrimenkul ve Tuğçem Emlak, 1 Ocak 2013 tarihinde yürürlüğe giren KDV uygulaması ile ilgili olarak yaptıkları açıklamada; uygulamanın emlakçıların yanı sıra vatandaşın aleyhinde olacağını, bu sebeple de emlak fiyatlarında yüzde 30 ila 40 arasında artış olacağı belirtildi.

Fiyatlar artacak

2013 yılı Ocak ayında yürürlüğe giren sıfır evlere uygulanan yüzde 18’lik KDV Polatlı’daki ev sahiplerini ve dolayısıyla da emlakçıları olumsuz yönde etkilemeye başladı. Sıfır binalara uygulanan yüzde 18’lik KDV oranı sebebi ile ikinci el evlerin fiyatlarında da artış görülmeye başladı.

Polatlı’da oda kayıtlı 120 esnaf bulunuyor

Polatlı Emlakçılar Odası’na bağlı olan ve olmayan, olmak üzere Polatlı’da 150’yi aşkın kişi emlakçılık mesleğini yapıyor. Ancak yılbaşında alınan karar ile yürürlüğe giren sıfır binalara uygulanmaya başlayan yüzde 18’lik KDV uygulaması tüm emlakçıların elini kolunu bağlıyor. Uygulanan KDV oranı emlakçılardan çok ev sahibi olmak isteyen vatandaşlara zarar verecek. Alıcı ve satıcı arasında büyük problem yaratacak olan bu durum; ikinci el evlerin yüzde 18’lik KDV’den etkilenmemesine rağmen ev fiyatlarının yükselmesine neden oldu. Ayrıca Polatlı’nın büyükşehire bağlanması ile birlikte ev vergilerindeki fiyat değişikliği de hem alıcıyı hem satıcıyı etkileyecek.

AKKAYA”Emlakçılar odasına bağlı olmadan kayıt dışı emlakçılık yapanlar var” 

     Polatlı Emlakçılar Odası Başkanı Mustafa Akkaya konu ile ilgili olarak gazetemize yapmış olduğu açıklamada şu sözleri kaydetti; “%18 KDV uygulaması konut satın almak isteyen vatandaşlar açısından olumsuz olacak, çünkü satış yapanlar KDV artışını fiyatlara yansıtacaklar. Polatlı’daki emlak satışları şu anda gayet iyi gidiyor. Arz ve talep var. Şu anda aktif olarak çalışan, odamızın üye sayısı 120 kişi. Emlakçılar odasına bağlı olmayan, “ayakçı” diye tabir edilen emlakçılık yapanlar konusunda şikâyetler var.”

Şikâyet edin

Akkaya; Emlakçılar Odasına bağlı olmayan ve emlakçılık yapan kişiler için, eğer herhangi bir gayrimenkul satışlarında vatandaştan komisyon istiyorlarsa vergi dairesine şikâyet edilmelerini istedi. Vatandaş gerçek emlakçılar’dan alışveriş yapmalı, çalıştıkları emlakçılara üyelik kartı sorulmalı. Üyelik kartı olmaması durumunda Emlakçılar Odasını aramaları gerekiyor” dedi.

Erten; “Bizden çok vatandaş mağdur olacak”

Yüzde 18’lik KDV uygulamasının emlakçılardan çok vatandaşı etkileyeceğini vurgulayan Huzur Emlak Sahibi Erhan Erten, “Biz emlak işimize devam ediyoruz. Fakat yaz aylarında sıfır binalara uygulanan KDV oranı nedeni ile ikinci el ev sahipleri evlerini satarken bu uygulamaya kaile alacak ve fiyatalarını yükseltecek. İşte burada bizi ilgilendiren durum ortaya çıkıcak. Fiyatlar arttıkça satışlarda azalma meydana gelecek. Emlakçı esnaf sıkıntı yaşayacak çünkü Polatlı’da emlakçılık yapan kişi sayısı oldukça fazla. Biz Polatlı Emlakçılar Odası’na bağlı çalışıyoruz. Bir de bunu kayıtlı olmadan yapan kişiler var. Bence bizi zor günler bekliyor diyebiliriz.”dedi.

 

Kdv'de ne değişti?
   Özbay Emlak sahibi İhsan Öztürk “ 1 Ocak 2013 tarihinde yürürlüğe giren düzenlemeye göre; büyükşehirlerde olmak ve lüks veya birinci sınıf inşaat olarak yapılmak kaydıyla, 1 Ocak 2013 tarihinden sonra ruhsatı alınan ve sayılan iki şartı aynı anda sağlayan 150 metrekare altındaki konutlardan arsa metrekare birim değeri 500-1.000 lira arası olanların tesliminde yüzde 8, 1.000 lira ve üzeri konutların tesliminde yüzde 18 oranında KDV uygulanmasına karar verilmişti.

 

    Bunların dışında kalan 150 metrekare altı konutların tesliminde yüzde 1,150 metrekare ve üzerindeki konutların tesliminde eskiden olduğu gibi ruhsata veya arsa metrekare birim değerine bakılmaksızın yüzde 18 oranında KDV uygulanmasına devam edilmesi kararlaştırılmıştı. Gayrimenkul satışları yine aynı herhangi bir değişiklik yok” dedi.

KDV artışı sonrası konut fiyatları artacak mı?

İlçemizde Peksal Emlak sahibi ve aynı zamanda müteahhitlik yapan olan Salih Yılmaz konu ile ilgili olarak; “Yeni yıl ile birlikte yürürlüğe giren yeni KDV düzenlemesi yeni başlayacak bir inşaattan konut alacaklara yüzde 20 ek maliyet yaratacak.1 Ocak 2013 tarihinden sonra ruhsat alacak inşaatlarda ise yeni uygulamanın ortalama yüzde 20 ekstra maliyet yaratacak. Düzenleme yapılmadan önce 150 metrekareye kadar olan konut teslimlerinde KDV %1,150 metrekare ve üzerindekilerde yüzde 18 uygulanmakta idi. Yeni düzenleme ile metrekare maliyetine göre KDV oranı getirdiği için düzenleme daha çok 2+1 ve 1+1 daireleri etkileyecek.

 

KDV oranının, metrekaresi 500-1.000 lira arasında olduğu konut teslimlerinde yüzde 8, 1.000 lira ve üzerinde olduğu konut teslimlerinde yüzde 18 olarak düzenlendiğini hatırlatan Yılmaz, sosyal konut dışında metrekaresi 1.000 lira olan dairenin pek kalmadığını, dolayısıyla düzenlemenin geniş bir kitleyi ilgilendirdiğini” dile getirdi.

 

Ruhsat almış olan inşaatlar şanslı

Ortadoğu Gayrimenkul’den Hüseyin Bağdu ise % 18 KDV’nin etkilerini; “2012 sonuna kadar inşaatı başlamış veya ruhsat almış projeler bu yeni durumdan kârlılar. Düzenlemeden sonra inşaata başlayacak projeler için ise düzenleme tapu harcıyla beraber yüzde 20 ekstra maliyet demek. Lüks sınıfına giren ve 200 bin liralık bir dairede yüzde 18 oranındaki KDV'nin 36 bin lira, 300 bin liralık konutta ise 54 bin lira olacak. Polatlı’da belirli yerler %18 KDV’ye dâhil olacak. Rayiç bedeli 1000 lirayı geçen yerler için %18 KDV uygulanacak. Alıcılar için olumsuz olacak, sektör için artı bir yük getirecek” şeklinde ifade etti.

150 metrekare ve üstü konutlarda uygulanacak
    Tuğçem Emlak sahibi Hatice Tekin konu ile ilgili; “1 Ocak 2013 tarihinde yürürlüğe giren düzenlemeye göre; büyükşehirlerde olmak ve lüks veya birinci sınıf inşaat olarak yapılmak kaydıyla, 1 Ocak 2013 tarihinden sonra ruhsatı alınan ve sayılan iki şartı aynı anda sağlayan 150 metrekare altındaki konutlardan arsa metrekare birim değeri 500-1.000 lira arası olanların tesliminde yüzde 8, 1.000 lira ve üzeri konutların tesliminde yüzde 18 oranında KDV uygulanmasına karar verilmişti. Bu şartların dışında kalan 150 metrekare altı konutların tesliminde yüzde 1,150 metrekare ve üzerindeki konutların tesliminde eskiden olduğu gibi ruhsata veya arsa metrekare birim değerine bakılmaksızın yüzde 18 oranında KDV uygulanmasına devam edilmesi kararlaştırılmıştı” dedi.

Kentsel dönüşüm kapsam dışı
    Tan Emlak sahibi Cahit Tan düzenleme dışında tutulan konutların nasıl tespit edildiği ile ilgili olarak; “Kanun gereği; İnşaat yapı ruhsatı 1 Ocak 2013 tarihinden önce alınmış konutlar,6306 sayılı Afet Riski Altındaki Alanların Dönüştürülmesi Hakkında Kanun kapsamında rezerv yapı alanı ve riskli alan olarak belirlenen yerler ile riskli yapıların bulunduğu yerlerde yapılan konutlar, Lüks ve birinci sınıf inşaat grubuna girmekle birlikte arsa metrekare birim değeri 500 liranın altında olan konutlar, Arsa metrekare birim değeri 500 lira ve üzeri olmakla birlikte lüks veya birinci sınıf inşaat grubuna girmeyen konutlar, Büyükşehirlerde olmayan konutlar. Büyükşehirlerde kent merkezinde yapılacak inşaatların neredeyse tamamı  yüzde 18 KDV kapsamına alınacak” şeklinde konuştu.  
» Yorum yok
Şu anda hiç yorum yok.
» Yorumu Gönder
Email (Üyeler adresinizi göremez)
İsim
Başlık
Yorum
 
< Önceki   Sonraki >
Ana Menü
Tarihçe
Yazarlarımız
Personelimiz
İletişim
Zaman
Son Yorumlar
Köşe Yazarlarımız
----------------------------------
----------------------------------
----------------------------------
----------------------------------
----------------------------------
----------------------------------
Powered by polatliistiklal.com
°²¸£Ïà²áÍâóװ±¸°²¸£Ïà²á´óÈ«ÍâóÔ˶¯Ğ¬ÆÎÌïóÒ×ÍøÖ·´ú·¢»õÆÎÌïÍâó֮¼ÒÆÎÌï°²¸£¼ÒÔ°ÆÎÌïÍâóÃÅ»§ÆÎÌïЬҵ